op gras Wr Negentiende plaats Fransen »or Dafne Schippers sport 131 Na tegenstanders in Daegu wacht LaShawn Merritt nu het CAS 1 C-landen schippers woensdag 31 augustus 2011 lanceerde als bondscoach van Oranje het plan om de San Marino's van deze vborronde te laten afwerken. 'Folklorevoetbal' in de echte kwalificatietoer- een minimum beperkt worden. Een sport als ijshockey werkt al vele jaren A-, B- en C-landenMaar het project Van Basten vervloog al binnen een paar zonder dat iemand zich geroepen voelde er werk van te maken. niem de kans ook is, om ooit een EK of een WK te halen. Toen Ne derland zes jaar geleden moest spe len in Armenië - gemiddeld maandsalaris tweehonderd euro - jk. Oranje speelt vrijdag in Eindhoven het foto Valerie Kuypers kregen volwassen mannen tranen in de ogen toen ze een hand kre gen van superster Ruud van Nistel- rooij. En voetbalromantici vinden het prachtig als de Faeröer Eilan den een natie als Oostenrijk verne deren, zoals in 1990 (1-0 winst). Maar ook de tegenstanders heb ben de nodige argumenten. Zo heeft nog nooit een klein land in Europa zich gekwalificeerd voor de eindronde van een EK. San Ma rino stelt zaterdag onder leiding van een gymleraar (coach Giam- paolo Mazza) studenten en ambte naren op tegen de vicewereldkam- pioen. Luxemburg liet in 2006 een tuin man invallen in het EK-kwalifica- tieduel tegen Oranje. En zolang er interlands zijn tegen ministaatjes zal de druk op de toch al overvolle wedstrijdkalender blijven. De vori ge Nederlandse bondscoach, Mar co van Basten, lanceerde het plan om de San Marino's van deze we reld eerst een voorronde te laten af werken. 'Folklorevoetbal' in de ech te kwalificatietoernooien zou dan tot een minimum beperkt wor den. Een sport als ijshockey werkt al vele jaren met een WK voor A-, B- en C-landen. Maar het project Van Basten vervloog al binnen een paar dagen in de wind, zonder dat iemand zich geroepen voelde er werk van te maken. En zo staat ene Aldo Junior Simon- cini straks dus in een doel in Eind hoven, oog in oog met Robin van Persie, Wesley Sneijder en Klaas-Jan Huntelaar, spelers van wereldklasse. In de zeven duels in poule E kreeg de keeper van San Marino 33 doelpunten tegen. Het hadden er misschien wel veel meer kunnen zijn als hij niet zo hard getraind had, met die emmer tennisballen en een coach die An dy Roddick imiteert. Maar of dat Aldo vrijdag écht zal helpen, valt te betwijfelen. door Wilko Voordouw DAEGU - De Amerikaanse atleet LaShawn Merritt heeft gisteren zijn rentree in de internationale at letiek gevierd met een zilveren WK-medaille op de 400 meter. In de slotmeters werd hij verslagen door Kirani James. België vierde ook feest, want Kévin Borlée greep het brons. Zijn tweeling broer Jonathan werd vijfde. Hij moet nog negentien worden, maar Kirani James mag zich nu al wereldkampioen noemen. De at leet uit Grenada zal de boeken in gaan als nationale held. In het in terbellum van de wegens doping geschorste LaShawn Merritt, kwam de atleet uit Saint-Georges op. Op 5 augustus vestigde hij op de Diamond League in Crystal Pal ace in Londen zijn persoonlijk re cord van 44,61. Gisteravond ging hij daar een honderdste onder. Toch ging de meeste aandacht niet uit naar James, maar naar het feno meen LaShawn Merritt. En om meer dan één reden. De Ameri kaan maakt een geweldige rentree sinds hij op 27 juli na een schor sing van 21 maanden weer deel mag nemen aan wedstrijden. Vier wedstrijden liep hij sinds dien, eentje in Stockholm en drie races in Daegu. Alle vier gingen in minder dan 45 seconden. In de se ries liep hij al de snelste tijd dit jaar, 44,35 seconden. Zijn zilveren 1 m Mmê. EÊm Kirani James race ging in 44,63, de derde tijd dit jaar. Alleen was die duivelse Kirani James net iets sneller en waren de batterijen bij Merritt voor zijn der de race in drie dagen, vrijwel uitge put. „Ik vind het geweldig om met zo weinig races in de benen en zo weinig wedstrijdritme een zilve ren medaille te winnen. Dit is een zoete medaille." De komende weken is er voor Mer ritt een ander gevecht dat hij graag wil winnen. 'Voor of op 30 sep tember' maakt het CAS, het Inter nationale Sporttribunaal, bekend of het IOC dé zogenaamde 'zes- maandenregel' moet schrappen. Volgens de IOC-reglementen is ie dere atleet, die langer dan zes maanden geschorst is geweest we gens fouten tegen het dopingregle- ment, niet startgerechtigd bij de eerstvolgende Spelen. Dat zou be tekenen dat Merritt, die 21 maan den aan de kant stond wegens drie positieve testen op het middel DHEA, in Londen zijn Olympi sche titel niet mag verdedigen. Het Amerikaans olympisch comité en Merritt vinden dit onterecht. Ze noemen de IOC-ban een dubbele straf Iedereen die zijn schorsing heeft uitgezeten verdient een twee de kans, zo vinden zij. Merritt werd gepakt op DHEA, dat zat in een middel om zijn ge slachtsdeel groter te maken, Exten- Ze. Hij werd door het Amerikaan se dopingagentschap 24 maanden geschorst, een straf die werd omge zet in 21 maanden omdat hij volle dig had meegewerkt. „Ik ben posi tief bevonden door het gebruik van een middel dat ik om persoon lijke redenen gebruik. Dat is moei lijk verteerbaar. Elke straf die ik zal krijgen is niets vergeleken bij de schaamte en vernedering die ik tot in mijn botten voel", zei hij toen. Als de tweevoudig olympisch kam pioen in het gelijk wordt gesteld, betekent dit ook goed nieuws voor hordesprinter Gregory Sedoc en turner Yuri van Gelder. Ook zij zijn, vanwege hun dopingstraf, vol gens de huidige regels uitgesloten van Olympische deelname. DAEGU - Tatjana Tsjemova heeft bij de WK atletiek in Daegu Jessi ca Ennis afgetroefd in de strijd om de wereldtitel op de zevenkamp. De Russin behaalde 6880 punten. Titelverdedigster Ennis verspeelde het goud bij het speerwerpen. De Britse eindigde als tweede met 6751 punten. De Nederlandse Re- mona Fransen, winnares van brons dit jaar op het EK indoor, eindigde als 19e met 6027 punten. David Rudisha heeft zijn faam als beste loper op de 800 meter on derstreept met zijn eerste wereldti tel. De Keniaan (22), sinds vorig jaar wereldrecordhouder, was een klasse apart. Hij won in 1.43,91. Joelija Zaripova won verrassend de wereldtitel op de 3000 meter steeple. De Russin, Europees kam pioene, troefde met 9.07,03 een aantal Afrikaanse loopsters af Fabiana Murer veroverde de we reldtitel polsstokhoogspringen. De Braziliaanse ging als enige over een hoogte van 4,85 meter. De WK eindigde opnieuw in een domper voor wereldrecordhoud ster Jelena Isinbajeva. De tweevou dig olympisch kampioene eindig de slechts op de zesde plaats. Robert Harting heeft voor de tweede keer op rij de wereldtitel bij het discuswerpen veroverd. De Duitser wierp de schijf naar 68,97 meter, ruim twee meter verder dan zijn naaste rivaal Gerd Kanter uit Estland (66,95). liet Schippers de 100 meter schie ten met veel pijn in het hart. Voor al toen ze de tijden zag waarmee sommige atletes de finale haalden. „Het had misschien net gekund. Maar we moeten rekening houden met het weer in Daegu. In de klamme hitte herstel je minder snel." Schippers' huidige persoonlijk re cord op de 200 meter van 22,90 se conden (gelopen tijdens haar re cordzevenkamp in Götzis) is veel belovend. Net als bij haar meer kamp in Götzis van mei jongsde- den weet ze niet wat de beste tij den zijn van supersonische sprint sters als Allyson Felix, Carmelita Jeter en Veronica Campbell. „Ik zie het wel. Ik moet gewoon mijn eigen race lopen. En op de 200 me ter betekent dit dat ik niet meteen voluit moet gaan als ik zie dat die andere meiden bij me weglopen. Want dan blaas ik me op. Ik wil ge woon zo ver mogelijk komen in die competitie", zegt ze zonder een greintje ontzag voor haar op ponenten. Dafne Schippers dartelt als een jong veulen door de wereld van de atletiek. Ze wilde haar juniorentijd afsluiten met de Europese zeven- kamptitel, nadat ze vorig jaar al de wereldtitel had behaald. Nu ruikt ze voor de tweede keer aan het grote werk bij de senioren. In Pa rijs, bij de EK indoor werd ze op de 60 meter uitgeschakeld in de halve finale. Nu wil ze haar naam echt vestigen bij de senioren. „Tja, als je het zo bekijkt is dit geen toet je, maar een voorgerecht. Op alle seniorentoernooien die komen, te beginnen met de Olympische Spe len van volgend jaar." Of ze daar gaat sprinten? „Ik denk het n'iet. Ik ben en blijf in de eerste plaats een meerkampster. Ik geniet van de af wisseling van de meerkamp. Sprin ten, ik weet dat ik het niet mag zeggen, is eigenlijk saai." Dafne Schippers weet nog niet of ze zal sprinten op de Spelen in Londen. „Ik denk het niet. Ik ben en blijf in de eerste plaats een meerkampster. Ik geniet van de afwisseling van de meerkamp." foto Robin Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31