In café Walraven ruikt het naar Zuid-Beveland cultuur 115 Schoenen uit en fantasieknopje aanzetten zeeland nazomer festival agenda Knappe show van de Handsome Poets woensdag 31 augustus 2011 Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Oosterland Uitstapje Vrouwen van Nu Duiveland naar rozenkwekerij Otte in Kapelle. Ver trek uit Oosterland 12.55 uur, Nieuwer- kerk 13.00 uur en Zierikzee 13.15 uur. Ouddorp Start Fiets3daagse. Vanaf VW-balie 't Blaeuwe Huus, tussen 09.00 en 11.00 uur. Scharendijke Schaakmiddag voor senioren. Gebouw De Hoeksteen, 13.45 uur. Zierikzee Themaochtend 'Baby's en boekjes'. Bibliotheek De Stolpe, 10.00 uur Zonnemaire Openbare repetitie steelband, jeugd- steelband en ritmegroep. Dorpshuis, 19.00 uur. PODIUM Domburg Zomeravondconcert Brassband Apollo. Protestantse Kerk, 20.30 uur Middelburg o Muziekprogramma Zeeland Nazo merfestival op Abdijplein: Kindercon cert 'Zingen over mooie dingen (15.00 uur), Tuxedo Bandido (20.30 uur) en Tim Knol (21.00 uur). Voor meer gegevens over de vier loca tievoorstellingen van het Zeeland Nazo merfestival (Trojaanse vrouwen, Am Ziel, Toreadors en Oom Wanja) en de theatervoorstellingen rond het festival- hart (Mathilde, De rietdekker, Mooie Anna, Stervend Europa, Droomtijd en Huis) zie www.nazomerfestival.nl. NAZOMERFESTIVAL Videoreportages en meer over het Zeeland Nazomerfestival is te vinden op www.pzc.nl/nazomerfestival. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie MIDDELBURG - De bandnaam is vermoedelijk ooit in een melige bui bedacht, maar dat neemt niet weg dat de Handsome Poets gisteren bij het Zee land Nazomerfestival een wat korte maar knappe show neerzetten. De jonge groep, omarmd door 3FM, is in korte tijd populair geworden en wist dan ook behoor lijk wat volk naar het Abdijplein te trekken. Muzi kaal gezien is het allemaal weinig vernieuwend - vooral de invloed van de jaren tachtig is onmis kenbaar - maar juist daardoor luistert het alle maal lekker weg en is een onderhoudende nazo meravond al snel geboren. Behendig werkte het vijftal toe naar publieksfavoriet Dance (the war is over). Een zwaktebod was het daarentegen om als toegift de nieuwe single Call back tomorrow te herhalen. Op de foto: zanger Tim van Esch en (tijdelijk) gitarist Eelke Mastebroek. Ook Dotan zou gisteren optreden. Die moest van wege ziekte afzeggen. De Zeeuwse band The Sco re zorgde voor vervanging. foto Lex de Meester door Ali Pankow Schoenen uitdoen is voor waarde voor het bijwonen van de familievoorstelling Droomtijd in de grote blauwe con tainer op het Koorkerkhof in Mid delburg. Op blote of kousenvoeten mqgen de bezoekers verder. Op de schoe nen - en desgewenst ook op tas sen en jassen - wordt netjes gepast in de tussentijd. Het woord 'voor stelling' dekt niet echt de lading. De omschrijving 'beleving' past be ter. Regisseur Inne Goris en vorm gevers Karolien de Schepper en Christophe Engels (duo Ruimte vaarders) schiepen de voorwaar- FAMILIEVOORSTELLING DROOMTIJD Zeeland Nazomerfestival Productie: LOD Regie: Inne Goris Vormgeving: Ruimtevaarders Gezien: zaterdag 27 augustus den, het publiek moet de rest doen. Dat houdt in: het eigen fan tasieknopje aanzetten en daarmee de beelden en de verhalen als van zelf laten komen. Zonder helemaal prijs te geven waar je als bezoeker terecht komt: Het is er zacht, in- 23 aug t/m 3 sept 2011 tiem, comfortabel én klein. Per keer worden slechts vijf mensen (groot of klein) toegelaten. Heel even wordt het donker, echt don ker. Daarna wisselen de kleuren zich in bonte mengelingen snel af Langzaam dringen ook de gelui den door. Flarden muziek vullen de ruimten, trage klanken zwellen aan en worden een soort feestfan- fare om daarna weer af te zwak ken. Daar tussendoor klinken stemmen. Je hoeft: bij al die impul sen van licht en geluid geen enkele moeite te doen om allerlei beel den op je netvlies te krijgen. En beelden die elkaar opvolgen, vor men ook al gauw een verhaal. Een voor ieder ander verhaal. In het laatste deel van Droomtijd mag je een geschreven of getekende reac tie achterlaten. Een klein meisje te kent een prinses in een feestjurk met strikjes. Jammer, dat ik die niet gezien heb. Ik verbaasde me vooral over het feit dat zo'n simpel concept toch best aardig werkt. Droomtijd, (vanaf 2 jaar) t/m 3 sept. vanaf 16.00 uur elk kwartier, gratis. door Jan van Damme Hij is teruggekomen. Na 35 jaar afwezigheid staat hij weer in het dorp van zijn jeugd, verscholen in de Zak van Zuid-Beveland. Het is een warme, broeierige zondagmiddag. Nie mand te zien, niets te horen, alsof het leven even is stilgezet. De deur van het café aan het dorpsplein staat open. Zo ongeveer begint de net versche nen roman van Jan van Rijsingen: Café Walraven - Kronieken van een dorpscafé. Hoofdpersoon is Stein Andriessen, een ruime vijftiger. Hij wil een boek maken over zijn Zeeuwse dorp. Hij is er niet gebo ren, maar heeft er wel zijn Vor mende' jaren doorgebracht. Nu woont hij in Haarlem. Daar werk te hij als toneelmeester bij een theatergezelschap. Maar het toneel - en dus ook zijn baan - hielden geen stand. Fotografie en schrijven zijn hobby's waar hij zijn dagen mee vult. Van Rijsingen (Amsterdam, 1952) laat in persberichten en op de om slag van zijn boek weten dat hij heel wat van zijn eigen leven in de roman heeft verwerkt. In zijn ech te biografie vertelt hij dat zijn va der overleed toen hij zelf nog heel jong was. Zijn moeder werd daar na verpleegkundige in Ovezande. Dat bleef zijn leefomgeving van 1955 tot 1972. Na wat omzwervin gen is hij verpleegkundige in de psychiatrie geworden. Sinds 1985 woont hij in Leiden. Hij blijkt een grage schrijver te zijn. De Beve- landse roman is zijn debuut. Maar hij heeft nog twee romans klaarlig gen, die wachten op een uitgever. Café Walraven is een sfeervol dra ma geworden. Soms verraadt Van Rijsingen de fotograaf in zichzelf door te exact te beschrijven. Bij binnenkomst van het boek schetst hij het café: „Links naast de in gang is een raam met twaalf ruit jes en groen-wit geschilderde hou ten luiken. Rechts van de ingang zijn nog drie zulke ramen, wat de herberg uiteindelijk haar middel eeuws uiterlijk geeft. De bovenver dieping telt vier ramen zonder lui ken en het dak draagt felrode pan nen, die afsteken tegen de witge pleisterde muren." Hoofdpersoon Stein brengt weer leven in het oude café, ontfermt zich over een verdwaalde hond, ontdekt dorpsdrama's die in de oorlog wortelen, wordt bedreigd, verliest zijn vrouw en - bovenal - raakt hopeloos verliefd op de doch ter van zijn oude vlam. Jammer van de te regelmatig opduikende taalvergissingen. Zoals op pagina 19: „Terwijl het beeld van de dei nende borsten in mijn gedachten blijven kleven als in een slow mo tion reclame..." Jan van Rijsingen: Café Walraven, Kro nieken van een dorpscafé - Uitgeverij aquaZZ, 19,95 euro. jan van Rijsingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15