Eiffeltoren van de lage landen io kunstmatige berg Megaprojecten zijn niet altijd zichtbaar, Een kilometershoge berg bouwen in Nederland. Het kan, denken de Nederlandse bedrijven die gisteren nadachten over het idee van voormalig wielrenner Thijs Zonneveld. woensdag 31 augustus 2011 door Bjinse Dankert beeld Job van Gelder Het drieste plan om een twee kilo meter hoge berg te bouwen in Ne derland begint een klein beetje concreter te worden. In het luxe Karei V hotel in Utrecht staken gisteren meer dan vijftig mensen uit het bedrijfsleven de koppen bij elkaar om van gedachten te wisselen over het plan van voormalig wielrenner en journalist Thijs Zonneveld. De bouw van een alpine reus in het Nederlandse landschap van koeien en windmolens is binnen enkele weken uitgegroeid tot een serieus idee. Ingenieursbureau DHV presenteer de de meest letterlijke en rigoureu ze variant: een massieve berg voor de Hollandse kust. Het project, ge doopt 'Bergen in Zee', geeft een speels knipoogje aan het Noord-Hollandse kustplaatje Bergen aan Zee. „De kust is een logische plaats voor een massieve berg", licht weg- en waterbouwdeskundige Pol Tummers van DHV die keuze toe. „In zee is ge noeg zand beschikbaar dat kan worden opgespo ten en het is gemakkelijk aan te voeren. Daarnaast heb je op de zandige bodem van de Noordzee min der risico op verzakkingen omdat je niet hoeft te bouwen op slappe veenlagen." Architect Xander Krüger en partner Dave Hoffers benaderen het project vanuit een heel ander uit gangspunt. Ze spreken ook liever niet van een berg. „We draaien het idee om", zegt Krüger. „Ei genlijk willen mensen een heel goede wielerroute in eigen land. Of een schaatsbaan op een kilome ter hoogte om optimaal te kunnen trainen. Het is dus een plaats waar fietsen, klimmen, schaatsen 'De kust is een logische plaats voor een massieve berg' én zwemmen kan worden gecombineerd. Die ver schillende functies bepalen de uiteindelijke vorm." Dat levert weliswaar een bergachtige struc tuur op van zo'n twee kilometer hoog, maar die hoeft niet massief te zijn, vindt het duo. „Dat lijkt ons zonde. Je kan beter de ruimte bin nen de structuur ook gebruiken, bijvoorbeeld voor woningen." De ambities van Zonneveld zijn torenhoog. „Zo hoog als de berg zelf Anders had ik ook geen tijd gestopt in dit hele project." De voormalig wielren- ner vindt het vooral bijzonder dat zoveel verschillende bedrijven met hem meedenken in een tijd dat de bouwsector onder druk staat. „Het idee is zo groot, daar heb je ook meerdere bedrijven voor nodig. Met zoveel mensen bij elkaar krijg je vanzelf innovatie. Nu komen werkelijk de meeste wilde plan- nen voorbij. Zelfs het idee om een energiecentrale in de berg te bou wen." Uiteindelijk moet er ook geld op tafel komen. Zon neveld: „Tot nu toe doen de bedrijven het gratis. Maar er komt natuurlijk een moment dat ze ver goed moeten worden voor hun inspanning. Dat is nu nog niet aan de orde, maar er wordt wel over nagedacht." Tummers (33) denkt dat het een zaak van lange adem zal worden. „Ik verwacht niet dat ik in mijn leven nog op de top van de berg zal staan. Mis schien mijn kleinkinderen. Het is natuurlijk een megalomaan project, maar dat zeiden ze ook toen de Eiffeltoren in Parijs werd gebouwd." zie onze website:binnenland Zonneveld legt uit hoe een quasi serieu ze column uitliep op een echt project Een zweeftrein van Groningen naar Schiphol, een luchthaven in zee en de Belle van Zuylen-toren in Utrecht. Nederland heeft wat mega-projecten in rook zien opgaan. door Joost Bosman Megalomaan! Arabische toestanden! Het zijn zo de kreten die vie len toen bovenge noemde projecten speelden. En uiteindelijk kregen de zwartkijkers ook vaak gelijk. Maar vergis je niet, zegt professor Sjoerd Romme, hoogleraar onder nemerschap en innovatie aan de Technische Universiteit Eindho ven. Er zijn wel degelijk geslaagde megaprojecten. Waarmee Neder land ook nog eens heel veel geld verdient. Romme wijst op de Del tawerken in Zeeland en zeehavens die Nederlandse bedrijven overal ter wereld bouwen. „Dat is utili teitsbouw en die loopt nu een maal minder in de gaten. Maar de projecten zijn wel zeer succesvol." Romme erkent dat in Nederland de psychologie ook wel een rol zal spelen bij het afblazen van me gaprojecten. „We zijn risicomijd end. We gaan defensief om met de natuur." En natuurlijk speelt ook onze calvi nistische achtergrond, de Neder landse zuinigheid. Nederland is weliswaar een hartstikke rijk land, maar weegt toch al snel de kosten en baten op conservatieve wijze te gen elkaar af Nuchterheid viert hoogtij. „In Dubai of Qatar is ook enorm veel rijkdom geconcen treerd. Maar als daar na drie jaar een project wordt afgeschreven, is dat geen enkel probleem", zegt Romme. Daarnaast zijn het veel autocrati scher samenlevingen dan Neder land. „De sjeik beslist en dan ge beurt het gewoon. Wij hebben wel schatrijke investeerders als pen sioenfondsen en verzekeraars. Maar die hebben publiekelijk ver antwoording af te leggen en opere ren dus veel voorzichtiger. Die zul-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10