Wind hield boten langer in de haven 2 dinsdag 30 augustus 2011 Het zomerweer leek maar niet te komen. De afgelopen maan den waren wisselvallig met heftig schommelende temperatu ren. Het KNMI noemt juli zelfs zeer nat, koel en somber. Dus maar mopperen en klagen over 'zomer in Zeeland'. Maar is dat wel terecht? Was het wel zo slecht? Voor watersporters blijkt het allemaal wel mee te vallen. Die gaan toch wel het water op. Hoewel het wel erg wisselvallig was en zeilers last hadden van te veel wind. tige dagen. „Dan-mag ik graag een lekkere Irish Coffee maken." In de jachthaven in Middelburg is het rustig. Het is zaterdagmiddag en de zomervakan ties zijn grotendeels voorbij. „De afgelopen twee weken was het een stuk drukker", zegt havenmeester Susanne Maes. „Toen moesten de jachten langszij gaan liggen. Nu zijn er veel lege plaatsen. Vergelijkingen met afgelopen jaren kan ik niet maken, ik werk hier pas sinds deze zomer. Het is me wel opgevallen dat veel mensen de afgelopen zomer juist wat langer in de haven bleven liggen. Omdat het net een „Van de vijf weken dat ik met mijn boot op stap was, heb ik misschien vijf dagen echt regen gehad", zegt Tom Moermond. „Dat valt toch reuze mee?" Samen met vriendin Leny Meijer zit hij lekker te borrelen op de achtersteven van zijn motor jacht De Zilte Krukel. Ze genieten na van een vaartocht op het Veerse Meer. Hoewel Jacht werf Oostwatering in Veere vol bootjes ligt, is er weinig bedrijvigheid. Op een enkeling na die zijn boot na een vaartochtje schoonspuit en klaarmaakt voor een periode in de haven. Tom is vaker hier te vinden. Hij is een water sporter in hart en nieren. Zijn thuisbasis is Oostwatering. Als het even kan gaat hij naar zijn boot en vaart hij een stuk het Veerse Meer op. Weer of geen weer. Alle vakanties brengt hij op het water door. Dit jaar is hij vijf weken Nederland in getrokken, met Leny als bemanningslid. „Mensen klagen nogal over het weer. Dat vind ik niet terecht. We hadden een prachtig voorjaar. De zomer was redelijk. Natuurlijk het was heel wisselvallig. Soms zat je 's morgens met je blote bast aan het ontbijt en 's avonds moest je een trui aantrekken. Van collega-zeilers heb ik wel gehoord dat ze last hadden van veel wind uit een verkeerde hoek. Ze konden daardoor niet goed uitvaren. Tijdens zijn vakantie, in het midden van het land, was er veel minder harde wind. We hadden wel een paar flinke onweersbuien. Het water joeg horizontaal langs het bootje. Maar dan ga je naar de wal en gooi je gewoon een extra lijntje om een zware paal." Hij durft zelfs te stellen dat hij soms uitkijkt naar regenach- Tom Moermond en Leny Meijer op De Zilte Krukrl dag regende. We hebben ook veel wind gehad. Zeilschepen bleven daardoor ook langer in de haven. Als je genoodzaakt bent hier langer te liggen, ga je je misschien vervelen en daardoor mopperen. Ik heb zelf ook een boot, maar ik laat me niet tegenhouden door het weer. Ik heb er dan ook geen last van gehad." Als de havenmeester de spijkerbrug openzet voor de scheepjes, vaart zeilschip de Outka uit Oostende een box in. Het is een prachtig va rend monumentje uit 1963, een zogenoemde ketch. Kapitein Patrick Vermandei heeft de lege plekjes voor het uitzoeken. Al eerder is bemanningslid Jean-Claude Peters de kade opgestapt om de lijntjes op te vangen. „We hebben geen klachten over het weer", zegt Jean-Claude. „In de afgelopen week heb ben we misschien één flinke bui gehad. Met "onweer. Verder is het al snel goed. Zolang het maar droog is. Ja, het is natuurlijk lekker als de zon schijnt, dan is het fijn om buiten te zitten." Patrick heeft zijn gezelschap meegenomen op een trip door Zeeland. Wel vaker gaat hij voor een weekje op stap met de boot. Vanuit Oost ende naar Vlissingen, Veere, Goes, Zierikzee en dan terug naar Oostende via Blankenberge. „Als het niet stormt, en je houdt goed rekening met de stroming, kan je met zo'n boot gewoon uitvaren. Dat is het leuke van watersport." Middelburg ïïsS&ËBBBm Veerse Meer Havenmeester Guus Blankenburgh van de Michiel de Ruijterhaven in Vlissingen kijkt tevreden terug op het afgelopen seizoen. „Vergeleken met voorgaande jaren hebben we zelfs meer overnachtingen gehad. Volgens mij heeft dat niets met het weer te maken. We hebben een prachtige haven, mensen zijn hier graag. De boten varen zo naar binnen, we hoeven niet te stapelen en de boxen zijn ruim. Bovendien is de haven middenin het centrum. Alles is binnen handbereik." Wat het naseizoen nog gaat brengen is moei lijk in te schatten. „Tot nu toe hebben we goed gedraaid. Ik verwacht dat september zeker het niveau van vorig jaar zal halen." In Kamperland is de havenmeester minder positief over het aantal passanten. John Ver- rijzer die in dienst is van de gemeentelijke Jachthaven Kamperland ziet dat het aantal overnachtingen in vergelijking met vorig jaar achterblijft. „Dat schijnt landelijk ook zo te zijn. Wellicht is dat te wijten aan een voor zichtiger uitgavepatroon. En ook het weer kan van invloed zijn. Mij is opgevallen dat Belgen en Engelsen wegblijven. Misschien dat de maanden september en oktober meevallen. Dan moet ik het wel hebben van de weeken den en korte bezoeken, want de vakanties zijn voorbij." René van der Leer is havenmeester van Jacht club Veere. Hij heeft een heel andere ervaring. Hij telt meer overnachtingen dan vorig jaar. Toch deden minder jachten de jachthaven in Veere aan. „Vaak bleven de boten langer liggen in verband met het slechte weer. We hadden een periode met veel wind. Ongunstig voor zeilers, die bleven soms drie, vier dagen afwachten." Volgens hem heeft Veere nooit te klagen over passanten. Watersporters komen graag naar het pittoreske stadje. Bovendien is de jachtclub heel gezellig. Maar wat zich wel gaat wreken is het ontbreken van een supermarkt in het stadje. „Daar wijken ze voor uit naar Middel burg. Ik begreep van de havenmeester dat de omzet daar behoorlijk hoger uitvalt dan vorig jaar." „Dat klopt", zegt voorzitter Jan de Meester van watersportvereniging Arne. „De ervaring leert dat mensen de stad opzoeken als het geen strandweer is. Onze jachthaven in Middelburg plukt daar de vruchten van. Is het wel strand weer, dan trekt iedereen het Veerse Meer op naar een van de eilandjes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58