Zeeland PZC I 7 Water belangrijkste element in DNA SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 20 en 21 PROMOTIE Gemeente en Sociaal Economisch Advies Platform presenteren identiteit van Schouwen-Duiveland pzc.nl/webwinkel - JOHN DENVEMfMMHHMI The best of John Denver almanak Tip? redactie@pzc.nl Toon Eigenaar monument wil zijn trots graag laten zien Dinsdag 30 augustus 2011 Zeilfoto's aan muren van Westenwind Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Joeri Wisse BURGHSLUIS - Het belangrijkste ele ment in het 'DNA' van Schou wen-Duiveland is water. Het is misschien geen verassende conclu sie, maar dat is ook niet wat de op stellers van de gisteren gepresen teerde uitgave over de identiteit vari het eiland beoogden. Net als bij de mens is een DNA immers niet hoe hij er graag uit zou willen zien, maar werkelijk wie hij is. De plaats waar het boekwerk werd gepresenteerd was goed uitgeko zen. Terwijl de sprekers de geno digden in 't Oliegeultje aan de ha ven van Burghsluis met veel woor den probeerden te omschrijven wat de kracht van Schouwen-Dui veland is, werd het aan de tafeltjes verderop in levenden lijve gede monstreerd door de gasten. Gasten die na een wandeling of fietstocht langs de Oosterschelde in het etablissement neerstreken, bewezen dat het water dé grote aantrekkingskracht is van het ei land. Schouwen-Duiveland is niet al leen omgeven, maar ook voortge komen en gevormd door water, be toogt het DNA. Ook andere eigen schappen zoals 'samenwerken' en 'samenhang' van de inwoners van het eiland zijn daarom terug te voeren tot water. „Als je op een ei land woont, moet je immers terug kunnen vallen op je naasten", staat in het DNA-boek te lezen. De bevindingen van de opstellers worden kracht bijgezet door inwo ners. Ondernemers, kunstenaars, een "boer en een visser vertellen over hoe zij hun geboortegrond, leefomgeving of werkgebied zien. Het rijk geïllustreerde boekwerkje moet de komende jaren als basis fungeren voor de promotionele ac tiviteiten van de gemeente en on dernemers. Het DNA van Schou wen-Duiveland borduurt qua vormgeving voort op de provincia le campagne 'Zeeland Echt Waar'. Zo heeft ook de gemeente Vlissin- gen begin dit jaar een vergelijkbaar document opgesteld. De Zeeuwse gemeenten hebben veel overeen komsten, maar ook veel verschil len, zo stelde gedeputeerde Sjoerd Heijning. „Tholen werkt momen teel ook aan z'n eigen DNA. Ook die gemeente is een eiland, maar wel heel anders dan Schou wen-Duiveland", aldus de provin ciebestuurder. „Eén van de -hoofd lijnen hier is de strijd tegen water. Daarom weten de mensen op Schouwen-Duiveland goed om te gaan met tegenslagen." Het opstellen van het DNA heeft ongeveer een jaar in beslag geno men. Eén van de partijen die nauw betrokken is geweest bij het proces, is Sociaal Economisch Ad vies Platform. Volgens voorzitter Pieter Schotte sluit de blauwdruk van de Schouwen-Duivelandse identiteit goed aan bij de toekomst visie De Kering 2039. In dat licht bezien is de presentatie van het DNA voor Schotte een 'historisch moment'. „We hebben nu iets con creets in handen." Als het aan burgemeester Gerard Rabelink ligt, wordt het nóg iets concreter. „De uitdaging is om er voor te zorgen dat dit niet blijft bij een rapport in een bureaula, maar dat we er mee aan de slag gaan." Kreeft- en palingvisser Sam Uil uit Burghsluis is één van de inwoners die in het DNA van Schouwen-Duiveland zijn visie geeft over zijn eiland. „Laat die toeristen maar komen, zonder hen zou het hier een dooie boel zijn." foto DNA Schouwen-Duiveland/Marieke Mandemaker Dagelijks het nieuws in twee minuten videojoumaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Qwww.z2.nl categorie/dvd's en games WEBWINKEL Adviesprijs 16,99 LezersprijsC 11,95* exclusief verzendkosten John Denver begon zijn muzikale loopbaan als zanger in de folkgroep 'The Mitchel Trio', die hij in 1969 verliet om een solo carrière na te streven. Niet zonder succes. Hij schreef de hit "Leaving on a Jet Plane' in 1966 dat werd vertolkt door de folkgroep 'Peter, Paul and Mary'. Hij brak zelf door als zanger toen hij de meezinger "Take Me Home Coun try Roads" en het schitterende "Rocky Mountain High" vertolkte. Andere grote hits zijn Calypso, Annie's Song en Sunshine on MyShoulders. Op de DVD ziet u een concertregistratie. Inclusief de bonus CD: The Best of John Denver, Een visueel en muzikaal genot! Speelduur DVD 122 minuten, CD 57 minuten. Omdat hij 'oud' Zeeland wel eens wilde zien, was de jonge Nieuw-Zee- lander een paar dagen te gast bij een Middelburgs gezin. In de gesprekken kwam ook het gebrek aan kennis van vreemde talen bij mensen uit En gelstalige landen aan de orde. Zelf sprak hij buiten zijn moedertaal slechts een paar woorden Maori, de taal van de oorspronkelijke bewo ners van Nieuw-Zeeland. Tijdens zijn verblif in Europa wilde hij in elk geval wat kennis van ande re talen opdoen. Hij maakte er een spelletje van om te raden of iemand Nederlands of Duits sprak. Dat ging hem redelijk goed af. „Zon der te weten wat ze zeggen, hoor je aan de toon of het Nederlands of Duits is", stelde hij tevreden vast. „Luister maar, dat is een Duitse vrouw." Helaas,fout. Het was een Nederlandse moeder die boos was op haar kind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49