zeeland j 23 steekspel rond 'n draaihekje Rib Rally ontbeert een vergunning Draaihekje Symposium over 60 jaar Molukkers Demonstratie tegen kernenergie in België KVO houdt dagje uit voor vrijwilligsters Zorgen bij CDA over toekomst Zeeuwse molens dinsdag 30 augustus 2011 Het verdwenen blauwe draaihekje komt uit het stadion van Preston North End. Die club was één van de mede-oprichters van de Engelse voetbalcompetitie en de eerste officiële kampioen, in 1889. un de passie en de strijd op net veia in aio ,3 en vijf winters heeft hij aan zijn ideale zerk, tot en met liet kleinste steentje.' j zen in hun Trophy Room, pendelen ze op en ia! voetbalmaf." Van Eijdens specialiteit is jartjes. "Gouden regel: geen zwarte markt. ik mijn hele trucendoos open - ik doe me ate sponsor ais het moet. En het lukt vrij- van 30.000 euro - als het waar is dat het om een antieke tourniquet uit het stadion van Preston North End ging - verdwenen lijkt te zijn." Twee maanden later advi seert hij zelfs een 'schadevergoe ding' in te dienen. „Die zal ik na drukkelijk ondersteunen, want dit kan dus echt niet meer!" Van Eijden zit er dus niet naast met zijn vermoeden van gebrouil leerde verhoudingen tussen de di recteur van Voetbal Totaal en de initiatiefnemer van het Nationaal Voetbalmuseum. Dat blijkt ook uit een mondelinge reactie van Ver kamman op de kwestie. „Er wordt wel erg slordig met spullen omge sprongen door de gemeente. Een. tijdje geleden waren ook ineens ze ven paar antieke voetbalschoenen zoek. Die waren na bemiddeling door mij aan het museum gege ven. En ook daarover zei Jos Kou- wer dat hij ze nooit had gekregen. Gelukkig kon ik in een inventaris- Han van Eijden stond enkele jaren geleden in het tijdschrift Panorama met zijn zelfgebouwde miniatuur stadion. Dat stadion - een eigen be denksel, geïnspireerd op bestaande Engelse stadions - is nog wel in be heer bij de Stichting Voetbal Totaal. foto Panorama lijst in oude e-mails terugvinden dat dat wel degelijk was gebeurd. Een paar weken geleden heb ik dat nog gemaild. Antwoord heb ik nog niet gekregen." Intussen weet Van Eijden nog steeds niet wat er met zijn historische hekje is ge beurd. Hij is een groot liefhebber van oude Engelse voetbalstadions, foto grafeert die voor de website www.oldgrounds.co.uk, en verza melt stukjes voetbalgeschiedenis. Hij bouwde zelf een miniatuursta dion en doneerde dat gelijktijdig met het Engelse draaihekje ('turn stile') aan het Voetbalmuseum. Dat stadion kwam wel aan, beland de in een kluis van de gemeente en wordt, vertelt Kouwer, overge dragen aan het museum. Als Van Eijden dat nog wil. Want, zo vraagt hij zich af in zijn laatste mail van eind juni aan Kouwer: „U vraagt medewerking voor het kunnen tentoonstellen van mijn zelfgebouwde stadion en roept op tot het getekend retourneren van een bruikleenovereenkomst. Hoe rijmt u dat met het laten verdonke remanen van onvervangbaar cul tuur-historische erfgoed met on schatbare collectieve emotionele waarde?" Het beste dat de gemeente kan doen, zegt Verkam- man, is gewoon ruiterlijk toegeven dat ze het draaihekje is kwijtgeraakt. „Dat is dan wel een enorme blunder en schandalig, maar dat is dan maar zo." Zo'n schuldbekentenis zit er ech ter niet in. Kouwer blijft bij wat hij in maart al in een mail aan Van Eijden liet weten: „De turnstile is niet opgehaald door mensen van de gemeente, niet afgeleverd bij de gemeente en ligt niet op een ter rein van de gemeente. Ik weet niet welke moeite ik er nog meer voor moet doen." En het Nationaal Voetbalmuseum dan? Is het daar toch niet toevallig ergens ingebouwd? Bij Paul Mar tens, conservator van de collectie, gaat geen enkel belletje rinkelen. „Alles wat los Kouwer krijgt aan spullen, komt rechtstreeks naar ons. En over dit draaihekje kan ik duidelijk zijn: nooit gezien, nooit gekregen." door Edith Ramakers De organisatie van de Rib Rally Terneuzen editie 2011 heeft géén vergunning aangevraagd in het kader van de Natuurbeschermings wet. „Met de informatie die ik nu heb over de route en snelheid van die boten, lijkt het mij wel aan de orde dat een vergunning noodzake lijk is voor het doorgaan van de snelheidsrace", zegt Bouke Bouw man, beleidsambtenaar ruimte, mi lieu en water van de provincie Zee land. De rally met motorboten staat op 1 en 2 oktober op de kalender. Het parkoers ligt tussen Terneuzen, Breskens en Vlissingen. De organi satie beschikt wel over een vergun ning voor de Scheepvaartverkeers wet. „Daarin staat onder andere dat de starts zoveel mogelijk bui ten de hoofdvaargeul gehouden moeten worden. En er wordt ver meld dat mogelijk ook met andere belanghebbende instanties contact opgenomen moet worden. Dat is niet gebeurd. Het woordje natuur komt in het geheel niet voor", zegt Bouwman. Hij betreurt het dat niet eerder met de provincie contact is ge zocht. „Normaliter hebben we met een organisatie vooroverleg en kijken we gezamenlijk naar de mogelijkheiden. We zullen een na- tuurtoets moeten maken. Stel dat nu uit het overleg blijkt dat de rou te anders moet lopen of dat de wedstrijd verschoven moet wor den naar een andere datum. De tijd dringt. Begin oktober is het midden op de dag laagwater en dat is ongunstig voor de zeehon den en bruinvissen die in dat ge bied leven." Het Zeeuwse Landschap (HZL) reageerde ontstemd op het nieuws van de Rib Rally. Het vindt dat de rally niet langs de Hooge Platen in de Westerschelde mag voeren. HZL kaart aan dat de race lawaai en golven zal produceren die ver storend op de zeehonden en bruin vissen werken. „Vooral het zuidelij ke deel van de platen is een belang rijk rustgebied voor zeehonden. Zaterdag werden daar nog 42 exemplaren geteld", meldt direc teur Marten Hemminga van HZL. De PvdA-statenfractie stelde vra gen over de bootrace. De Wester schelde is voor zeeschepen al een lastig te bevaren rivier als er géén 'Formule i-races van Terneuzen naar Breskens' worden gehouden. Is de veiligheid wel gewaarborgd? De organisatie meldde eerder dat er langzaam gevaren wordt als er zeehonden op de platen liggen. Rib staat voor Rigid Inflatable Boats, die een lengte tussen de 6 en 10 meter hebben. Het vermo gen ligt tussen de 150 en 700 pk. Ze kunnen snelheden tot circa 100 kilometer per uur halen. VLISSINGEN In Het Arsenaal te Vlissingen wordt vrijdag 16 september een symposium gehouden over 'Ont wikkelingssamenwerking nieuwe stijl'. De aanleiding is feit dat Mo lukkers zestig jaar in Zeeland wo nen. Sprekers zijn burgemeester René Roep van Vlissingen, CDA-Ka- merlid Ad Koppejan, Marieke Krag- ten van ontwikkelingssamenwer kingsorganisatie Hivos en John Anthonise, directeur Rabobank Walcheren/Noord-Beveland. Aanmelden voor 9 september via symposium-ssva@zeelandnet.nl HUY Het Zeeuwse actiecomité Borssele 2 Nee houdt zaterdag 17 september een bustocht naar de kerncentrale Tihange in het Belgische Huy. Daar wordt die dag een grote demonstra tie tegen kernenergie gehouden. Het motto is: Straling zonder gren zen, verzet zonder grenzen, atoom energie Stop!. Ook in Frankrijk en Duitsland wordt die dag gedemon streerd. Wie mee wil, kan zich opgeven via b0rssele2nee@gmail.com De bus tocht kost 20 euro. GOES KVO, een grote vrouwenorganisa tie, heeft op dinsdag 27 september een dagje uit georganiseerd voor Zeeuwse vrouwelijke vrijwilligers in het Europees jaar van de vrijwil- liger. De ontvangst is op station de Goe derenloods in Goes. Daarna volgt een treinrit met een stop bij de Tro pical Zoo in Kwadendamme. Be langstellenden moeten zich woens dag 14 september tussen 14.00 en 16.00 uur opgeven via 0113-655239. De eigen bijdrage is 10 euro. MIDDELBURG - Het CDA in de Sta ten van Zeeland is beducht voor de gevolgen van het besluit van het dagelijks provinciebestuur de subsidie voor de instandhouding van molens te schrappen. De PZC meldde maandag dat de vereniging De Zeeuwse Molen on aangenaam verrast is door de aan kondiging hiervan. De fractie begrijpt dat de provin cie moet bezuinigen, maar heeft toch vragen bij het pardoes stop zetten van de subsidieregeling. Ze spreekt de vrees uit dat deze maat regelen een achterstand in de res tauratie van molens teweegbrengt. De subsidieregeling heeft een aan jaagfunctie, want het rijk neemt het grootste deel van de kosten voor zijn rekening. Het CDA wil van het dagelijks pro vinciebestuur weten welke moge lijkheden moleneigenaren hebben om het wegvallen van de provin ciale subsidie te compenseren. De christen-democraten vinden ook dat Gedeputeerde Staten de vereni ging De Zeeuwse Molen moeten helpen bij het zoeken naar andere geldbronnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47