Philips Lighting heeft na vijftig i8l zeeland Jazz-a-Delic verwacht stormloop Op=Op Voordeelshop in centrum Terneuzen Clingehts Los met spelletjes en feestavond WERKEN AAN CONTINUÏTEIT Philips Lighting kwam in 1961 naar Terneuzen, beleefde gouden tijden en ging door diepe dalen. Met de ontwikkeling van slimme starters werkt het bedrijf aan een nieuwe toekomst. almanak Toon Dagelijks potje gaaibollen op kermis in Heille dinsdag 30 augustus 2011 terneuzen - De 1200 toegangskaar ten voor de tiende editie van dance-evenement )azz-a-Delic gaan op zaterdag 10 september in de verkoop. Het evenement, waar van de vorige editie binnen een week was uitverkocht, vindt plaats op 19 november in Snowbase in Terneuzen. De organisatie verwacht dit jaar opnieuw een stormloop op de kaarten, omdat ze meer publiciteit geeft aan de start van de verkoop. „Vorige keer waren veel mensen niet op de hoogte van het begin van de verkoop, omdat we dat al leen via social media hadden laten weten", vertelt organisator Kevin Tanghe. „Daardoor hebben we veel mensen moeten teleurstel len." De kaarten zijn alleen be stemd voor mensen van 18 jaar en ouder. Jazz-a-Delic vindt plaats in drie za len. In de 'main room' draaien Chocolate Puma, dj Licious, Delaft- no en Noski. Ze worden bijgestaan door live spelende muzikanten en een zangeres. In de 'red room' is Don Diablo de grootste naam. Ook La Fuente, mc VI, de Bass- jackers en Bas van der Peijl geven daar acte de presence. In de 'For the Love of Music-room' zorgt Soul de Marin voor de rusti gere beats. Hij wordt bijgestaan door Lance 8c Donny en door Mitch Lazy. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Snow base en via www.jazz-a-delic.nl. cunge - Clinge staat zaterdag in het teken van de vierde editie van Clingehts Los. Dat begint om 13.00 uur met de Clinge Games voor kin deren. Die krijgen op de sportvel den onder meer te maken met een hindernisbaan en een rodeostier. Voor oudere jeugd is er levend ta felvoetbal. Ook zijn er springkus sens en een ballonnenclown. Doe delzakband Murphy's Law speelt deuntjes. In de namiddag staat een roofvo gelshow op het programma. Om 20.00 uur begint een feestavond in een tent op het sportveld, met mu ziek van Sjacko de Braai, klein- kunstband Zonder Zorgen en D] Vince. Vanaf 1.00 uur gaat het feest verder tijdens een afterparty in café De Troubadour. door Harmen van der Werf Philips Lighting Terneu zen heeft toekomst. Flip Vereecken, sinds septem ber vorig jaar directeur van het bedrijf, voorziet dat 2011 zelfs een recordjaar wordt. Alle reden dus om gepast, dat wil zeggen bescheiden, stil te staan bij het vijftigjarig bestaan van de Ter- neuzense Philips-vestiging. Zater dag 17 september wordt het jubi leum gevierd met een interne bij eenkomst. Philips komt naar Terneuzen! Het was in 1961 één van de eerste voor tekenen dat het beleid om de eco nomie in de stad te stimuleren suc cesvol zou kunnen worden. Ter neuzen was net door Den Haag aangewezen als 'ontwikkelings kern'. Mooie stimuleringssubsidies zaten daaraan vast. De onderneming begon in een noodhal bij garage Verbrugge, weet Vereecken uit de overleve ring. De nieuwbouw aan de Mr. F. I. Haarmanweg was 3 september 1964 klaar voor de officiële ope ning. Het bedrijf groeide als kool, met producten als flitslampjes voor fototoestellen, lampen voor telefooncentrales en fietslampjes. Van heinde en verre kwamen de werknemers. Vereecken: „In België werden cafés afgestruind om perso neel te werven. Het vervoer was geregeld, met bussen. Op het hoog tepunt, toen begin jaren tachtig de spaarlampen erbij kwamen, had Terneuzen wel t250 medewer kers." Die tijd is al lang voorbij. Het ene na het andere product verdween. Óf omdat er geen vraag meer naar was, zoals flitslampjes. Óf omdat de productie elders goedkoper kon. Een grote klap was in 1995 en volgende jaren het verlies van de spaarlampenfabricage aan Polen. Werknemers voerden volop actie. Het was tevergeefs. Vereecken laat het verleden niet onbesproken. Hij beseft als geen ander dat menigeen in Zeeuws-Vlaanderen denkt dat Phi lips in Terneuzen nauwelijks nog iets voorstelt. Het bedrijf bezet nog maar één vleugel van het gro te complex aan de Haarmanweg. Dansschool Kiel en het ROC Wes- terschelde zijn buren geworden. Het pand is ook niet meer in bezit van Philips. Philips Lighting huurt haar deel van een groep beleggers. Het aantal personeelsleden be draagt nu ruim honderd. In 2009 waren dat er nog 164. De banken- crisis dwong Philips Terneuzen te reorganiseren. „Onze productie is gelinkt aan de bouw en die had het zwaar." Hoe dan ook, Philips Lighting in Terneuzen bestaat nog én blijft be staan, verzekert Vereecken. „We hebben ons huurcontract een paar maanden geleden met vijfjaar ver lengd." Het bedrijf heeft zich volle dig toegelegd op de ontwikkeling, vermarkting en (gedeeltelijk) pro ductie van starters voor tl-verlich- ting. Het functioneert als een zelf standige eenheid binnen het Phi lips-concern en moet dus de eigen broek ophouden. Tl-verlichting ondervindt concur rentie van ledverlichting. Toch ziet Vereecken tl-verlichting niet zo maar verdwijnen. Wereldwijd zijn er twaalf miljard lichtpunten met starters, weet hij. „Het zal nog ja ren en jaren duren voordat tl-ver lichting volledig vervangen is." Phi lips Terneuzen is zeker niet de eni ge producent van starters, maar heeft wel de ambitie als last man standing over te blijven, verklaart Vereecken. Stilletjes afwachten is er niet bij. Vereecken is er trots op dat het be drijf- overigens al in 2000 - als eer ste erin slaagde starters te maken waarin geen radioactiviteit meer is verwerkt. Het bedrijf doet er ook alles aan om de productie van val se, onveilige Philips-starters te be strijden. „Laatst zijn er in het Ver re Óósten meerdere containers on derschept." Philips Terneuzen is ook volop bezig met de ontwikkeling van nieuwe starters waarmee - in concurrentie met ledverlichting - veel energie bespaard kan worden. Vereecken pakt een rode starter. „We hebben die samen met Coca Cola ontwikkeld. Er zit een klokje in. Met deze starter is het mogelijk het licht in koelkasten met fris dranken op vaste tijden te doven. Dat levert ruim vijftien procent energiebesparing op." Starters met tijdmechanismen en andere slimme eigenschappen zijn de toekomst, verwacht Vereecken. Hij noemt als mogelijkheid het dimmen van verlichting in par keergarages in de nachtelijke uren. „Zo zijn we een aantal toepassings gebieden aan het uitzoeken." De ontwikkeling en ook de vermark ting van de slimme starters vindt plaats in Terneuzen, de productie in China. Overigens worden con ventionele starters wel in Terneu zen gemaakt. Dat zijn allemaal za kelijke keuzes, waarbij, aldus Ver eecken, de continuïteit van Philips Ligthing in Terneuzen voorop staat. Philips Lighting aan de Haarmanweg in Terneuzen. Slimme starter van Philips Lighting Terneuzen met tijdmechanisme. Bij beschikking van de Kantonrechter te Middelburg d.d. 18 augustus 2011 is de heer P.M. Snouwaert, geboren op 10-04-1965, verblijvende te 4481 PM KLOETINGE, Oostmolenweg 101, onder curatele gesteld met benoeming van mr. B. Kwakkenbos, kantoorhoudende te 4481 AW KLOETINGE, Koningin Julianastraat 2 tot curator. door Theo Giele Tip? redactie@pzc.nl Omdat hij 'oud' Zeeland wel eens wilde zien, was de jonge Nieuw-Zee- lander een paar dagen te gast bij een Middelburgs gezin. In de gesprekken kwam ook het gebrek aan kennis van vreemde talen bij mensen uit En gelstalige landen aan de orde. Tijdens zijn verblijf in Europa wilde hij in elk geval wat kennis van ande- re talen opdoen. Hij maakte er een spelletje van om te raden of iemand Nederlands of Duits sprak. Dat ging hem redelijk goed af. „Zonder te we ten wat ze zeggen, hoor je aan de toon of het Nederlands of Duits is", stelde hij tevreden vast. „Luister maar, dat is een Duitse vrouw." Helaas, fout. Het was een Nederlandse moeder die boos was op haar kind. terneuzen - De Drentse drogiste rijketen Op=Op Voordeelshop opent winkels in Terneuzen, Vlis- singen en Middelburg. De keten is nu vooral in het noorden en oos ten van het land te vinden. Met de drie nieuwe vestigingen in Zeeland komt het totaal op 45. Het bedrijf komt in Terneuzen aan de Arsenaalstraat in de binnen stad, in het pand waarin de ter zie le gegane elektronicazaak It's was gevestigd. De formule van de drogisterij keten is het aanbieden van A-mer ken tegen lage prijzen. Naast dro gisterijartikelen verkoopt de win kel ook was- en reinigingsproduc ten. Het hoofdkantoor van de winkel keten is gevestigd in Nieuw-Bui- nen op de grens van Drenthe en Groningen bij Stadskanaal. Vanuit Noord-Drenthe en Zuid-Oost-Gro- ningen is de keten de afgelopen tien jaar uitgewaaierd. Eerst over de drie noordelijke provincies en Overijssel, maar inmiddels heeft de zaak ook filialen in Gelderland, de kop van Noord-Holland, Am sterdam en Leiden. De drie vestigingen in Zeeland zijn de eerste filialen in het zuiden van het land. HEILLE - Heille mag nog zo klein zijn; het dorpje houdt wél jaarlijks drie dagen kermis. Die begint za terdag om 14.00 uur met kinder spelen en een schieting op de lig gende wip. 's Avonds is er een gaai- bolwedstrijd (20.00 uur). De volgende dag staan vanaf 13.30 uur ringsteken, trekpaardendemon stratie, krulbollen en muziekoptre- dens op het programma, 's Avonds is er opnieuw een gaaiboltoernooi (20.00 uur). De kermis eindigt maandag met een kerkdienst (9.15 uur), een vleeskaarting (10.15 uur), een krul- bolwedstrijd (14.00 uur) en op nieuw gaaibollen (20.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42