ontpopt zich tot huistiran zeeland 13 Start verkoop 1 september Familiedrama moet anders' Ste""1""" Film by the Sea commentaar Goedkope prik tegen bof voor studenten dinsdag 30 augustus 2011 telefoontjes kregen de steunpunten huiselijk geweld vorig jaar te ver werken. 'Buitenstaanders die bij mij over de vloer kwamen, zeiden: wat luisteren die kinderen toch goed naar hun vader. Dat was ook zo. Pure angst.' Eily over de gevolgen van huiselijk geweld voor haar kinderen - enden waren niet goed genoeg, ik raakte geïsoleerd." foto Harmen de Jong/GPD lijk een 'zwaar kaliber' deskundige op worden afgestuurd, om de po tentiële dader tot de orde te roe pen, bepleit De Vries. „Een psycho loog of iemand zoals ik die zeifin die situatie is geweest. Ik heb erva ren hoe het is zó boos te worden dat je tegen je eigen grens aanzit. Ik weet nu ook heel goed hoe je dat kunt voorkomen." De Vries heeft zijn suggestie neergelegd bij het maatschappelijk werk, maar vindt geen gehoor. „Ze zien je daar niet voor vol aan." Uit de evaluatie van de landelijke publiekscampagne van de overheid blijkt dat 27 procent van het 'alge meen publiek' in de directe omge ving te maken heeft (gehad) met huiselijk geweld. I Bijna driekwart van de Nederlan ders vertrouwt er op dat iemand die belt naar een steunpunt huise lijk geweld goede hulp krijgt. 6 op de 10 geeft aan een steun punt te bellen wanneer het er op aan komt. De steunpunten kregen vorig jaar 2316 telefoontjes te ver werken. door Ondine van der Vleuten Twintig jaar lang was Es ther slachtoffer van een man die haar geestelijk en lichamelijk mishan delde. Ze somt op: „Al lebei mijn trommelvliezen kapot geslagen, het bloed liep eruit. Mijn armen altijd onder de blauwe plek ken; op mijn gezicht sloeg hij niet, hij keek wel uit, want dat konden de mensen zien. Maar de geeste lijke mishandeling was nog het erg ste. Ik was compleet gehersen spoeld, dacht altijd dat alles mijn eigen schuld was. En nu nog lig ik nachten wakker, te denken aan wat er allemaal is gebeurd." Bij Elly duurde de nachtmerrie twaalf jaar. Zij hield er een litteken aan over op de plek waar hij haar met een mes stak, een kapotgetrok- ken pols en een mond vol facings en bruggen. Zij kreeg wel vol op het gezicht klappen te verduren. „Dan wachtte ik tot de blauwe plekken weggetrokken waren en ging naar de tandarts. Dokter, mijn tand zit los. Ja, zomaar! Op een ge geven moment durf je niet meer naar dezelfde tandarts te gaan; dan neem je maar een ander, zodat het niet te veel opvalt." Ook Elly moest psychologische hulp zoeken om te verwerken wat haar overko- De mishandeling had daar naast financiële gevolgen. Esther werd gedwongen te tekenen voor een lening van dui zenden euro's, waar ze nog jaren aan afbetaalde. Elly kwam in de schuldsanering terecht door schul den die haar man tijdens hun hu welijk was aangegaan. „Mijn ex-man was een asielzoeker. Hij stuurde enorme sommen geld naar zijn geboorteland en kocht daar een huis dat hij betaalde met een tweede hypotheek op ons huis in Nederland. Na onze schei ding bestond dat huis in het bui tenland zogenaamd helemaal niet. Van verkoop om de schuld af te lossen kon dus geen sprake zijn. Ik ben failliet verklaard en leef met mijn kinderen van een paar tien tjes in de week. Terwijl kinderen door huiselijk geweld toch al zo be schadigd raken. Ook de kinderen komen er nooit meer echt van los, want later komt de terugslag." En het begon allemaal zo mooi. Es ther: „Op vakantie hing hij een bloemenslinger om mijn hals. Ik dacht dat ik in de hemel was be land." Elly: „Hij was goedlachs, vriendelijk, charmant. Mijn ex heeft twee gezichten. Ik kan zo woedend worden, als ik hoor hoe anderen hem soms omschrijven. Zo aardig, zo vriendelijk, en zo leuk met kinderen! Nou, dan moe ten ze eens weten wat voor leuke dingen hij met onze dochter heeft gedaan. En met mij." Elly en Esther zijn beiden, zo als ze het zelf omschrijven, zwaar beschadigd door ge beurtenissen in hun jeugd. Gebeur tenissen die hen dwongen vroeg zelfstandig te zijn. Maar onder dat zelfstandige uiterlijk ging een die pe onzekerheid schuil en een on vervulde behoefte aan liefde en ge borgenheid. Esther: „Je straalt iets uit: kwetsbaarheid. Zo'n man voelt dat." Huiselijk geweld is een sluipend proces, benadrukken de vrouwen. Het begint met één klap - Elly: „Die herinner ik me nog héél goed." - en eindigt met allesomvat tende terreur. Lichamelijk én gees telijk. Esther: „Mindfucken, noem de de psychiater waarbij ik beland de het. Op een gegeven moment was ik zo gek dat ik echt dacht dat er een apparaatje in mijn hoofd zat waarmee hij me kon controle ren." Had hun omgeving meer kunnen doen om hen te helpen? Ze twijfe len. Elly: „Op een gegeven mo ment heb ik pillen geslikt om uit het leven te stappen. Dat was de makkelijkste weg. De enige manier om uit deze relatie te komen zon der door de ellende heen te moe ten van het beëindigen ervan. Want je ziet jezelf al zitten, met vijf kinderen. Ik denk dat alle vrou wen wel weten dat er maatschap pelijk werk is, en politie om je te helpen, en Blijf van Mijn Lijf, maar je wil niet door die pijn heen van de scheiding en hebt niet de kracht om opnieuw te be ginnen." Esther knikt: zo is het. Hun kinderen hebben hen uitein delijk de kracht gegeven om te stoppen met hun 'verslaving' aan een foute man. Ze hebben nu alle bei een nieuwe vriend. Een goede, dit keer. Het familiedrama in Breskens roept de vraag op of er niet eerder kan worden ingegrepen. In Breskens ging het - zoals zo vaak - om een man die als gewelddadig be kend stond. Elders op deze pagi na pleit een dader voor begelei ding. Dat klinkt aardig, maar als de ellende naar buiten komt, is het vaak al te laat. De slachtoffers zijn meestal vrou wen die geen afstand van hun man kunnen nemen. Die de pijn verbijten en die de ellende toedekken. Daarom is het voor politie en justitie moeilijk om de dader tijdig aan te pakken. Bovendien is de wettelijke ruimte beperkt. Op het vermoe den van foute intenties gaat nie mand achter de tralies. Blijft over de directe omgeving. Als buren, familie en vrienden hun oren en ogen goed open houden, moet het mogelijk zijn om deze vrouwen op tijd te hel pen. Die sociale controle is niet prettig, maar is gezien de vaak fatale escalaties van huiselijk ge weld wel hard nodig. goes - Studenten in Zeeland kun nen bij de GGD tegen gereduceerd tarief een prik tegen de bof krij gen. Zij betalen 21 euro. De prik is bedoeld voor studenten die nooit of slechts één keer een bofvaccina- tie hebben gehad. Mensen, die de ziekte hebben doorlopen, hoeven geen prik te halen. In Nederland is sinds drie jaar spra ke van een toename van bofmel- dingen onder studenten. Door in tensieve onderlinge contacten (bij voorbeeld in studentenhuizen, feesten en introductieweken) lo pen zij een grotere kans op besmet ting. Typisch voor de huidige bofepide- mie is dat ook gevaccineerde stu denten de bof kunnen krijgen. De meest waarschijnlijke oorzaak daarvan is dat de beschermende werking van de prik in de loop der jaren afneemt. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur www.z2.nl CAMERABEWAKING Overvallen winkelierster Jo van Kalmthout (84) krijgt bewakingsca mera. Zie Z2-journaal www.z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Alle ruimte in Middelburg en een prijs waar u van opbloeit! woningcr. vana'ft£1J^9ootl,-'v.o.nri 1 -n-p «»natC15».uw. J www.mortiere.nl Dingemanse makelaars Tel: 0118-65 05 75 www.dingemansemakelaars.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3