Tanend gezag van de burgemeester niet per se negatief II 'Onveiligheidsgevoelens willen we uitbannen. En het is de burgemeester die daarvoor moet zorgen 'Het zijn vaak geen doodzondes die ze begaan, maar fouten' Marcel Becker, docent bestuurlijke integriteit van de Radboud Universiteit dinsdag 30 augustus 2011 In de fout B 1988: Burgemeesters Bert Smallen- broek van Smallingerland en Sytse Fa- ber van Hoogeveen krijgen het tijdens een avondje stappen in Zwolle aan de stok met een groep jongeren. Smallen- broek stapt onder druk van zijn ge meenteraad op; Faber kan blijven. 1999: Bram Peper vertoont volgens ac countants een iets te ruim declaratiege drag als burgemeester van Rotterdam. Na een lange juridische procedure wor den de beschuldigingen ingetrokken en ontvangt Peper een schadevergoeding. 11994: Burgemeester Hans van Dun uit Loon op Zand wordt bekeurd nadat hij onder invloed in een sloot is gereden. Hij stapt op. 1994: Burgemeester Ron Barbé van Ter- neuzen biedt zijn excuses aan voor het dronken voorzitten van een vergade ring. 2006: Helma Ton burgemeester van Blaricum, wordt betrapt op het rijden onder invloed. Ze belooft beterschap. B 2006: Guusje ter Horst wordtin juli als burgemeester van Nijmegen betrapt met een borreltje te veel op. 2007: Annemarie jorritsma (Almere) heeft geen vergunning voor een warm- te-installatie die grondwater omhoog pompt bij haar woning. Ze vervangt het systeem. 9 2010: Gerd Leers stapt op als burge meester van Maastricht. Hij heeft een villa in Bulgarije gekocht van een be drijf waarvan een Maastrichtse topamb tenaar mede-eigenaar is. Daarmee kan de onafhankelijkheid tussen burgemees ter en ambtenaar in het geding komen. 5 2010: Bart Meinema, eerste burger van Cranendonck, raakt in opspraak door jarenlang overmatig drankgebruik. De gemeenteraad neemt genoegen met zijn excuses. 2011: Wim Denie stapt op als burge meester van Moerdijk, omdat hij an ders naar eigen zeggen minder pen sioen zou ontvangen. Na de brand bij Chemie-Pack leidt het weinig kordate optreden van Denie tot kritiek. 2011: Martin Boevée (Sliedrecht) raakt in opspraak als voorzitter van het Baggerfestival. De stichting zou geld achterover hebben gedrukt. Boevée stapt op. 2011: Wim Cornelis van Gouda laat zonder vergunning een vakantiehuis bouwen in Ghana. Hij gaat volgend jaar vervroegd met pensioen. S 2011: Wilma Verver heeft zich volgens een onderzoeksbureau schuldig ge maakt aan belangenverstrengeling toen zij burgemeester was van Schiedam. Op het gemeentehuis zou een cultuur van angst hebben geheerst. Verver spreekt de beschuldigingen tegen. Burgers willen tegenwoordig een bruggenbouwer, weet Han Polman (48), burgemeester van Bergen op Zoom. foto Peter van Trijen Het ambt van burgemees ter is gedemocratiseerd, stelt Polman (D66). „Het idee: 'Omdat de burgemeester het zegt', bestaat niet meer. Een burgemeester moet meer inspanning doen om zijn ge zag te vestigen", stelt Polman. „De vanzelfsprekendheid van het gezag is eraf en dat is op zich niet nega tief" Polman verwijst naar het boekje Vallende burgemeesters dat in 2006 werd gepubliceerd in op dracht van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en Koninkrijksre laties. Daaruit wordt volgens Pol man gesteld dat de eerste burger zich goed bewust moet zijn van zijn omgeving. „Een burgemeester moet zelfreflectie plegen en heeft daarvoor kritische mensen om zich heen nodig. Niet allemaal ja-knikkers. Van oudsher creëerde het burgemeesterschap een kloof met de burger. Maar dat zou niet zo moeten zijn. Je bent juist een verbinder", stelt Polman. Dat het aanzien van de burgemees ter daalt, komt volgens hem mede doordat de burger mondiger is ge worden. En dat beoordeelt Pol man als positief „Het levert meer transparantie op. Een burgemees ter moet nu meer verantwoording afleggen en veel meer dan vroeger mensen met zich mee zien te krij gen." Polman erkent dat ook de toene mende politieke polarisatie tussen links en rechts een rol speelt. De rol van de burgemeester als 'man boven de partijen' zou er door kunnen worden aangetast. „Het is ook afhankelijk van de houding die een burgemeester kiest: „Ben je een politieke figuur, die de za ken soms op scherp stelt, of meer de neutrale bestuurder." Volgens Polman zijn de verwach tingen aan de kant van de burger ten aanzien van de burgemeester veranderd. Vroeger was hij, oneer biedig gezegd, een lintjesknipper. „Nu wil de burger een bruggen bouwer, iemand die de partijen bij elkaar brengt." En de gekozen burgemeester, een van de wensen van Polmans par tij? Wat zou dat doen met het aan zien van de burgervader? „Uitein delijk zal hij zijn gezag alleen maar verdienen als hij zijn beloftes waar maakt", zegt Polman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11