De jacht op v de eerste burger io burgemeesters 'Kijk uit, kijk uit, want je hebt zo een affaire aan je broek' Belangenverstrengeling, fraude of een gebrekkig optreden; burgemeesters liggen zwaar onder vuur. De ene na de andere burgemeester valt. Deugen ze niet meer? „Waarschijnlijk doen ze het beter dan ooit." dinsdag 30 augustus 2011 door Jacqueline Steenwijk De Schiedamse burge meester Wilma Ver ver was al opgestapt. Maar het onderzoeks rapport naar integri- teitschendingen van deze burgemeester is alsnog genade loos. Declaraties van 17.000 euro per jaar, het inhuren van het chauffeursbedrijf van haar eigen zoon en het boycotten van een aannemer met wie ze per soonlijk in de clinch lag. Het is maar één van de voorbeelden waarmee burgemeesters de laatste tijd negatief in het nieuws komen. Vandaag gaat de Utrechtse burge meester Aleid Wolfsen opnieuw door het stof voor zijn gemeenteraad. Hij moet uitleggen wat er allemaal mis is gegaan rond de aanpak van een ho mostel dat vorig jaar uit Leidsche Rijn werd weggepest. Eerder trok Wolfsen al het boete kleed aan door te erkennen dat hij ge brekkig had gecommuniceerd naar de betrokkenen. Een getuige werd pas na acht maan den gehoord. En het dossier dat uit eindelijk naar het gerechtshof ging, bleek onvolledig te zijn. Eerder dit jaar kon de burgemeester van Slie- drecht. Martin Boevée, al opstappen nadat bekend werd dat er gesjoemeld was met de opbrengst rond het tradi tionele Baggerfestival in 2006. De or ganiserende stichting bleek geld te hebben achtergehouden van de dag opbrengst. Bouvée was op dat mo ment voorzitter van die stichting. Na de grote brand bij het chemiebe drijf Chemie-Pack in Moerdijk stapte begin dit jaar burgemeester Wim De- nie van de gelijknamige gemeente op. Officieel uit pensioenoverwegingen. Maar enkele maanden later.versche nen twee kritische rapporten over de falende aanpak van de brand. De brand was te laat opgeschaald, hulp verleners hadden onnodige risico's ge lopen en de controle op de milieure gels en brandveiligheidsvoorschriften op het bedrijf had gefaald. De lijst met burgemeesters die in op spraak zijn geraakt, is lang. Is het zó erg gesteld met onze burgemeesters? Docent bestuurlijke integriteit Marcel Becker van de Radboud Universiteit in Nijmegen noemt het de 'paradox van de openheid'. „Het is zonder meer waar dat we vaker horen over fa lende burgemeesters. Dit roept het beeld op dat burgemeesters'niet meer deugen. Maar waarschijnlijk doen ze het beter dan ooit." Burgemeesters kunnen zich volgens Becker namelijk niet meer verschui len. „Door het internettijdperk is er véél meer informatie openbaar over wat de burgemeesters doen. Een on handige e-mail is bijna niet meer te verdoezelen. Alles komt in de open baarheid. De media zijn er ook veel alerter op. Maar dat wil nog niet zeg gen dat er feitelijk veel meer wantoe standen voorkomen dan voorheen." Volgens Becker is de aandacht voor de integriteit van burgemeesters toe genomen. „Zè moeten betere mensen zijn dan alle anderen. Zodra zij dus ook maar een klein dingetje fout doen, wordt er al zout op gelegd." Bovendien leven we volgens Becker in een maatschappij waarin we de controle over alles willen hebben. „Onveiligheidsgevoelens willen we uitbannen. En het is de burgemeester die daarvoor moet zorgen." Dat het handelen van burgemeesters kritisch wordt gevolgd, vindt hij een prima zaak. Maar het kan ook door schieten. „Het zijn vaak geen dood zondes die ze begaan, maar fouten. Wat heeft de aanschaf van een vakan tievilla in Bulgarije nu met het bedrij ven van gemeentelijke politiek te ma ken? Dat zegt toch niets over hoe de ze burgemeester functioneert?" Becker refereert aan Gerd Leers die in 2010 opstapte als burgemeester van Maastricht. Leers had een vakantievil la in Bulgarije gekocht van een be drijf dat deels in handen was van een van zijn topambtenaren. Uiteindelijk kwam Leers er in een in- tegriteitsonderzoek nog mild van af Zijn optreden werd niet handig ge vonden, maar echt sprake van belan genverstrengeling was er volgens het Bureau Integriteit Nederlandse Ge meenten niet. Het is volgens bijzonder hoogleraar bestuurskunde van de Universiteit Maastricht Arno Korsten het dilem ma waar burgemeesters tegenwoor dig mee kampen. „Het ambt is gepsy chologiseerd. Niet het bestuurlijke functioneren, maar wat ze persoon lijk doen wordt meer en meer maatge vend. De burger wordt de maat geme ten. Dan vraagt de burger dat ook van de burgemeester." Nol Kleijngeld (57) is burgemeester van de gemeente Waalwijk. Hij ziet dat steeds meer collega's 'risicomijdend gedrag' vertonen. foto Frank Trommelen Volgens Kleijngeld is 'de stabiliteit van de Neder landse democratie op al le fronten verminderd' en krijgen dus ook de burgemees ters daar mee te maken. „Het is een megatrend in de hele samenleving. Er is veel minder ont zag voor gezagsdragers. Niet alleen in de politiek. In de loop van de tijd hebben we mensen die het vroeger bijna automatisch voor het zeggen hadden, een tik gege ven." Dat is volgens hem in de jaren zes tig van de vorige eeuw begonnen. „Toen zijn we het gezag van onze ouders in twijfel gaan trekken en daarna volgden onder andere de kerk, het onderwijs, directeuren en nu openbare bestuurders. Dus ook de burgemeesters. De tijden dat die hier samen met de pastoor, de dominee, de schooldirecteur en de directeur van de Rabobank au tomatisch de lakens uitdeelden zijn natuurlijk al lang voorbij. Ne derlanders zijn tegenwoordig veel kritischer ten opzichte van men sen die ooit de 'boegbeelden' wa ren." En dat is vanuit democratisch oog punt prima, oordeelt Kleijngeld, lid van de PvdA. „Het is helemaal niet erg als het gezag kritisch beke ken wordt, dat is zelfs een pré. Maar ik vrees dat we een beetje doorgeschoten zijn. Ik hoor in mijn omgeving steeds vaker angsti ge geluiden. Dat burgemeesters zeggen: kijk uit, kijk uit, want je hebt zo een affaire aan je broek. In de media kom je dan al snel in een verkeerd daglicht te staan, want 'waar rook is, is vuur', ook al is er niets aan de hand." Dat leidt volgens hem tot 'risico mijdend gedrag'. En dat is een slechte zaak. Want dan gaan men sen wellicht nóg eerder zeggen: 'zie je wel, het zijn geen goede lei ders'." Hij stoort zich ook vaak aan de vooroordelen die er over politici en dus ook over burgemeesters dê ronde doen. „Als je rijk wilt wor den, kun je van alles gaan doen, maar moet je geen burgemeester worden. Toch roept 'de samenle ving' snel dat wij zakkenvullers zijn. Ik ben in mijn carrière nog weinig zakkenvullers tegengeko men."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10