81 buitenland Libische hoofdstad bezaaid met lijken lm Talitha probeerde zelfmoord te plegen Zuid-Sudan krijgt eerste regering Zeker 18 doden aan oostkust Indiase activist Hazare eindigt hongerstaking De New Yorkers halen opgelucht adem: orkaan Irene werd op maandag 29 augustus 2011 door onze correspondent Harald Doornbos tripoli - Het Nederlandse ex-mo- del Talitha van Zon, dat een relatie had met Mutassim Kaddafi, is vori ge week niet van een balkon ge duwd of gevallen, maar heeft zelf moord proberen te plegen uit angst voor Libische rebellen. Ze was op dat moment paranoïde, angstig en verward. „Talitha probeerde zelfmoord te plegen door van de tweede verdie ping van het hotel te springen", vertelt Nick Meo, correspondent voor het Britse dagblad Sunday Te legraph. Meo vond de gewonde Van Zon woensdag in het Tripoli Central hospital en hielp haar het ziekenhuis te verlaten. „Ze was erg bang door de rebellen te worden gezien als de 'hoer van Kaddafi'", zegt hij. „Ze vertelde dat ze liever in één keer haar nek wilde breken door te springen, dan dat de rebel len haar langzaam zouden ver moorden. Ze was ervan overtuigd dat die haar in brand wilden ste ken." Dat ze de sprong overleefde, kwam doordat haar val werd ge broken door een restauranttent. Wel brak ze een arm en had ze rugpijn. Van Zon was een paar dagen eer der naar Tripoli afgereisd als liefje van de vierde zoon van Kaddafi. Mutassim had beweerd dat er niets aan de hand was in Libië en zei dat de oorlog in zijn land 'net zoiets was als de rellen in Londen'. Van Zon ontmoette Mutassim ten minste één keer, aldus Meo. Maar tot haar schrik trokken de rebellen plotseling op naar Tripoli. Hier door kon ze niet meer weg. Mutas sim organiseerde nog een konvooi voor haar richting Tunesië, aldus Meo, Maar toen zij met haar gewa pende bodyguards in een hinder laag van de rebellen reed, moest ze terug naar Tripoli. Talitha Van Zon zelf wil weinig los laten over haar belevenissen. „Laat me met rust, ik spreek niet met de media." Zaterdagavond lukte het haar sa men met een groot aantal andere buitenlanders met een schip rich ting Malta te vertrekken. Waar het voormalige model zich nu be vindt, is onbekend. juba - President Salva Kiir van Zuid-Sudan heeft de eerste rege ring van het nieuwe land ge vormd, dat in juli onafhankelijk werd. Het kabinet vormt een bete re afspiegeling van de etnische groepen van het land dan de inte rimregering die de onafhankelijk heid voorbereidde. Dat heeft Sampson Wassara, hoog leraar politieke wetenschappen aan de universiteit van de Zuid-Su- danese hoofdstad luba, zaterdag ge zegd. Ook heeft Kiir twee voormalige le den van de NCP tot minister ge maakt. De NCP is de dominante partij in het gearabiseerde noor den van het buurland Sudan. Kiirs bevrijdingsbeweging SPLM vocht jarenlang tegen president Omar al-Bashir (NCP). Die is nog altijd staatshoofd van Zuid-Sudan, on danks een arrestatiebevel dat tegen hem is uitgevaardigd door het In ternationaal Strafhof. Bashir wordt verdacht van onder meer genocide in Darfur, een westelijke regio in Sudan. Kiir maakte de wijzigingen in zijn kabinet vrijdagavond bekend. De regering van Zuid-Sudan wacht een zware klus. De nieuwe natie is een van de armste landen op aar de en dient vanaf de grond te wor den opgebouwd. tripoli - Nu de nieuwe machtheb bers in Libië hun greep op de hoofdstad Tripoli verstevigen, blijkt steeds meer hoeveel slachtof fers de strijd tegen dictator Muam- mar Kaddafi heeft gekost; niet al leen door gevechten en executies, maar ook door verwaarlozing. Een verslaggever van de Britse om roep BBC trof meer dan 200 stoffe lijke overschotten aan van man nen, vrouwen en kinderen in de zalen en gangen van het zieken huis in de wijk Abu Salim. De artsen en verplegers waren al dagen eerder op de vlucht gesla gen toen de strijd losbarstte in stra ten rond het ziekenhuis. Het Rode Kruis trof nog zeventien overleven den aan. De BBC interviewde de vader van een 10-jarige jongen, die een week in het snikhete ziekenhuis had ge legen met een rugwond, terwijl om hem heen vele mensen stier ven. Het kind overleefde het dra ma. De stank in het ziekenhuis was volgens de Britse verslagge vers verschrikkelijk. Omwonenden ^tellen dat strijders van Kaddafi pa tiënten van het ziekenhuis hebben gemarteld en doodgeschoten. Zeker vijftig verkoolde lijken zijn aangetroffen bij een verlaten mili taire basis van Kaddafi, meldden buitenlandse verslaggevers. Het complex was de basis van de elite troepen onder leiding van Kadd- afi's zoon Khamis. De mannen zijn volgens een dok ter die in de omgeving woont, door kogels en handgranaten om het leven gekomen en daarna ver brand. Het nieuwe bewind in Libië pro beert ondertussen het hele Noord-Afrikaanse land onder con trole te krijgen. De Nationale Over- gangsraad (NTC) heeft inmiddels de weg in handen die de hoofd stad Tripoli verbindt met Sabha, een van de laatste bolwerken van Kaddafi. Sabha ligt in het diepe zuiden in de woestijn. Ook Sine, de geboorteplaats van Muammar Kaddafi, is nog in han den van troepen die loyaal aan hem zijn. Volgens een van de com mandanten van de de NTC-strij- ders bevonden zijn troepen zich gisteren op circa dertig kilometer van Sirte. De NTC-leiding onder handelt nog met stammenleiders over een vrijwillige overgave van Sirte, maar een woordvoerder liet weten dat de gesprekken niet eeu wig kunnen doorgaan. De verblijfplaats van Kaddafi blijft een raadsel. De oppositie in Zim babwe liet weten dat president Mu gabe zijn vriend een schuilplaats heeft aangeboden in het land, maar daar is geen onafhankelijke bevestiging voor. Eerder dit weekeinde gingen er ge ruchten dat Kaddafi zou zijn ge vlucht naar Algerije. Ook zijn er berichten dat Kaddafi met de NTC wil praten, maar die zegt dat hij zich eerst moet overgeven. Kaddafi, die vele jaren bekend stond om zijn lijfwacht van mooie vrouwen, placht .zijn bewaaksters te verkrachten. Dit stelde de Libische psychologe Seham Sergewa gisteren in de krant Times of Malta. De psycholo ge zegt vijf voormalige lijfwachten van Kaddafi te hebben gesproken die zeggen dat zij door de dictator zijn verkracht. Er was volgens Sergawa een pa troon waarbij de vrouwen eerst door Kaddafi werden verkracht en vervolgens 'als gebruikte voorwer pen' werden 'doorgegeven' aan zijn zonen en vervolgens aan hoog geplaatste functionarissen van het bewind, voordat zij werden afge dankt De psychologe stelt een dossier over Kaddafi samen voor het Inter nationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. new delhi - De Indiase activist An na Hazare (74) heeft met zijn hon gerstaking een groot succes be haald. Het parlement van India stemde er zaterdag mee in strenge re maatregelen tegen de wijdver breide corruptie te nemen. Hazare (74) kondigde daarop aan na der tien dagen zijn hongerstaking te gen omkopingspraktijken te beëin digen. Tienduizenden aanhangers juich ten hem in New Delhi toe. Het Indiase parlement heeft nog niet tot concrete maatregelen be sloten en nog niet gestemd. Minis ter van Financiën Pranab Muk- herjee zei slechts voor beide hui zen van het parlement dat er 'steun' is in de volksvertegenwoor diging voor nog aan te nemen strengere wetten tegen corruptie. Anna Hazare nam daar genoegen mee. ORKAAN IRENE new york/washington - New York had zich schrap gezet voor Irene, maar het langstrekken van de inmiddels tot storm afgezwakte orkaan liep voor de grootste stad van de VS met een sisser af Elders aan de Amerikaanse oostkust daar entegen vielen zeker achttien do den als gevolg van het natuurge weld. Vooral omgewaaide bomen en af gewaaide takken maakten slachtof fers. Een 55-jarige surfer, die alle stormwaarschuwingen had gene geerd, stierf voor de kust van de zuidelijke staat Florida. Daarnaast vielen doden in de staten North Carolina, Virginia, New Jersey, Connecticut en Maryland. In North Carolina, waar Irene za terdag aan land kwam, vielen al leen al zes doden. Zo werd een val lende tak een man fataal. Een an dere man overleed aan een hart aanval terwijl hij de ramen van zijn huis dichtspijkerde. Anderen overleden door verkeersongeluk ken als gevolg van het noodweer. Ook heeft Irene voor tientallen miljarden aan materiële schade aangericht, zo schatten experts. Onder meer elektriciteitsleidingen moesten het ontgelden. Veel Ame rikaanse elektriciteitskabels lopen bovengronds en zijn erg" kwets baar. Door de storm kwamen circa 3,4 miljoen huishoudens zonder stroom te zitten. De Amerikaanse autoriteiten had den de burgers in het bedreigde ge bied nadrukkelijk gewaarschuwd. Vele honderdduizenden mensen zijn geëvacueerd. Gistermiddag werd bekendgemaakt dat het erg ste gevaar voor New York voorbij was. Irene ging verder als storm richting New England. New Yorkers maken foto's van stormschade om het bewijs te hebben dat er echt wel een orkaan in hun stad woedde. foto's John G. Mabanglo/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8