261 sport Mertens, de kleine grote man Guidetti ziet FC Twente voelt zich direct weer thuis PSV veel te sterk EREDIVISIE Feyenoord weet sc Heerenveen in de slot fase niet van zich af te schudden (2-2). }ohn Guidetti is toeschouwer in de Kuip. maandag 29 augustus 2011 door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Natuurlijk was hij blij. En trots. En voldaan. Maar Dries Mertens was ook vooral moe na de eclatante overwinning van PSV op Excelsior (6-1). „Het zijn best veel wedstrijden in korte tijd geweest. Ik kan nu lekker even naar België, even recupereren", zo keek hij vooruit naar de komende periode met EK-kwalificatieduels, beginnend komende vrijdag. Niet veel eerder, in de 88e minuut van het duel met Excelsior, had de 24-jarige Vlaming nog staan zwaaien naar teamgenoot Marcelo,* ten teken dat hij de bal wilde heb ben. Hij was op dat moment met drie goals en een assist al lang en breed de man van de wedstrijd. En dan toch nog zo fanatiek. Dat hij in die eindfase vooral de aangever was, zich 'beperkte' tot passes, deerde niet. Mertens bleef van waarde voor zijn ploeg, stond aan de basis van kansen voor onder anderen Je- remain Lens. Zo word je dus in een mum van tijd publiekslieveling in Eindho ven. Want dat is Mertens; klein van stuk, maar met grootse daden. Altijd hard werkend en dreigend, doelgericht, maar ook met oog voor zijn medespelers. Zoals giste ren ook bleek bij die vrije trap diep in de tweede helft. In plaats van de bal zelf op te eisen, liet Mer tens ploeggenoot Zakaria Labyad aanleggen. „Da's toch niet gek? Voetbal is een teamsport", was het PSV won met 6-1 van Excelsior. Dries Mertens had met drie doel punten en een assist een groot aan deel in de derde competitiezege op rij van de Eindhovenaren. Ola Toivonen was twee keer trefzeker. PSV scoorde drie keer in de eer ste 6 minuten na rust, onder meer door Jeremain Lens. Mitchell te Vrede maakte het doelpunt van de bezoekers. PSV heeft na vier wed strijden 9 punten. Trainer Fred Rutten liet de jonge Nigeriaan Rabiu Ibrahim in de slot fase debuteren. sobere commentaar. Niets dan mooie woorden voor Erik Pieters, zijn maatje aan de lin kerkant, de man die wellicht ver huist naar Newcastle United. Net als Fréd Rutten zou ook Mertens er stevig van balen als Pieters zou wegvallen. De coach doet er alles aan om de back bij PSV te hou den, gaat er naar eigen zeggen voor liggen als een transfer aan staande lijkt. Mertens: „En dan ga ik erbij lig gen. Erik is zo'n fijne speler. Als je hem vandaag ziet spelen... Echt su- pergoed. Hij heeft heel veel loop vermogen en een goede voorzet. Het zou voor mij zeer jammer zijn als hij weg zou gaan." Ook mooi: in zijn eerste weken in Eindhoven werd Mertens nog vaak geconfronteerd met de ver diensten die zijn voorganger Balazs Dzsudzsak voor PSV had ge had. Gisteren viel de naam van de Hongaar niet eens meer. Niet één keer. Vooralsnog doet Mertens' rendement zeker niet onder voor dat wat Dzsudzsak in PSV-dienst haalde. En, met alle waardering voor Dzsudzsak, Mertens is nóg meer een teamplayer. Maandaga vond zat hij samen met Timothy Derijck op de tribune bij het thuis duel van Jong PSV met Jong De Graafschap. Het is verre van ver plicht, maar Mertens wil zijn nieu we club blijkbaar zo goed mogelijk leren kennen, een échte PSV'er worden. Mertens staat met beide benen ste vig op de grond. Met zes treffers in vier competitieduels mag hij dan nu topscorer zijn van de eredivisie, het zal dit seizoen ook wel weer eens een keer wat minder gaan, realiseerde hij zich. „Ik heb op dit moment het geluk aan mijn zijde. Normaal gesproken houd je dit niet een heel seizoen vol. Ik zal me moeten blijven bewijzen." Én weg sjokte hij. Blij. Voldaan. Moe. PSV-aanvaller Dries Mertens (rechts) wordt gefeliciteerd door zijn ploegge noten. foto Toine Damen/ANP door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Hij zette rond het middaguur voet op Nederlandse bodem, spoedde zich naar de Kuip en was daar aandachtig toeschou wer tijdens het vermakelijke duel tussen Feyenoord en Heerenveen (2-2). De deal met John Guidetti is volgens de Rotterdamse club nog niet rond, maar ook de Zweedse spits van Manchester City weet na gistermiddag wat Feyenoord nodig heeft. Een diepe, balvaste spits, die als afmaker kan fungeren. De pas negentienjarige aanvaller komt in Manchester nog niet aan spelen toe en wil daarom graag ver huurd worden. Feyenoord is voor hem een uitstekende optie, omdat hij in de Nederlandse eredivisie verzekerd is van speeltijd. Grootste struikelblok is het financiële deel van de deal. Manchester City heeft de huursom van zo'n 200.000 eu ro al laten vallen, maar Feyenoord heeft laten weten dat het niet het volledige jaarsalaris van Guidetti kan en wil betalen. Het verschil tussen vraag en aanbod bedroeg dit weekend nog zo'n 300.000 eu ro. Feyenoord wil de talentvolle Zweed, die deze zomer aanvanke lijk naar FC Twente leek te verkas sen, dolgraag huren. Met Guidetti erbij krijgt Ronald Koeman meer aanvallende mogelijkheden. Zeker nu Sekou Cissé nog maar eens is afgehaakt vanwege een teenblessure, die er vorig seizoen voor zorgde dat hij maar één com petitiewedstrijd speelde. Guidetti is ook het type speler dat nu nog ontbreekt in de selectie. De bruta le invaller Annas Achahbar liet in de slotfase zien over de kenmer ken van een centrumspits te be schikken, maar hij is pas zeventien jaar. Achahbar was tegen Heeren veen wel een paar keer dicht bij de winnende treffer, in een enerve rende slotfase. De Friezen verde digden de 2-2 met negen man, om dat eerst Ramon Zomer (twee keer geel) en tien minuten voor tijd Doke Schmidt rood kregen. Schmidt stond pas drie minuten op het veld toen hij veel te wild op Ruben Schaken inkwam. Daar door was het overleven geblazen voor Heerenveen, dat een uur lang goed voetbalde en via Bas Dost (strafschop) en uitblinker Oussa- ma Assaidi twee keer op voor sprong was gekomen. Feyenoord toonde wel dat het over veerkracht beschikt. Leroy Fer, die niets mag zeggen over een eventuele transfer naar FC Twen te, kopte voor rust prachtig de 1-1 binnen. Jerson Cabral volleerde knap raak na een voorzet van Scha ken. Daarna nam Feyenoord het heft in handen, maar bleek ook weer eens hoe naïef sommige spe lers te werk gaan. In de drang om aan te vallen, werd de organisatie wel eens vergeten, waardoor Dost bij een uitval ineens nog een kans op de 2-3 kreeg. De thuisploeg domineerde wel, maar slaagde er niet meer in de derde treffer te maken. Ook dat had soms met naïviteit en een ge brek aan voetbalintelligentie te ma ken. Van afstand schieten terwijl er aan de tweede paal drie me despelers vrij staan; Ronald Koe man zal er niet van staan te kijken. Hij moet van het jeugdige materi aal een ploeg kneden die mee kan doen in de strijd om Europees voetbal. John Guidetti kan hij daar bij goed gebruiken en Koeman hoopt ook Fer te kunnen behou den. „Alles wat erbij komt is mee genomen", reageerde Koeman. „Al les wat weggaat, is een tegenvaller. Ik heb het de afgelopen jaren al zo vaak meegemaakt dat er in de laat ste uren nog iets gebeurde. Het is verspilde energie als ik me daar nu druk over ga maken." door Leon ten Voorde ENSCHEDE - FC Twente zat bij Ben- fica negentig minuten lang vast in een draaideur. Maar in de ver trouwde omgeving van de eredivi sie was de achtervolger van Lissa bon weer de jager die onbekom merd tekeer kon gaan. Het werd te gen VW 4-1, maar niemand in het stadion had het vreemd gevon den als het in de Twentse schiet tent 10-2 was geworden. Voetballen tegen Benfica of tegen VW: het is alsof je naar een ande re sport kijkt. In het Estadio da Luz voelden de spelers van Twente zich woensdag net de amateurs die in een voorbereidingspotje te gen profs na een minuut of twin tig om genade' schreeuwen. Een paar dagen later werden de voet ballers van Twente weer daadwer kelijk voetballer. En was VW net zo hulpeloos als 1\vente in Portu gal. Wout Brama beleefde die twee uitersten als geen ander. Tegen Benfica verzoop hij in de Bermudadriehoek die de Portuge zen hadden opgesteld, tegen VW controleerde en domineerde hij zo als iedereen dat van hem in de Ne derlandse competitie is gewend. „Op een gegeven moment zei Brian Linssen (middenvelder van VW, red.) tegen mij: 'lekker he, zo'n grote rondo.' Nou, dan weten jullie hoe wij ons tegen Benfica hebben gevoeld, antwoordde ik." Ook VW-trainer Glen de Boeck ontkwam na afloop niet aan de vergelijking tussen Benfica en zijn ploeg. „Als TWente vandaag in een Fiat Panda reed, zaten wij op een koersfiets. Toen Twente het gaspe daal indrukte, ging het veel te snel voor ons", maakte de Belgische oe- fenmeester een hilarische link naar de opmerkingen van Co Adriaanse. Die zei na de wedstrijd tegen Benfica dat KXvente net een Fiat Panda was die op de rondweg van Parijs aan alle kanten voorbij was gereden door snellere auto's. „Het verschil zit 'm vooral in de tijd en ruimte die je in Nederland krijgt", aldus Brama. „En niet on belangrijk: nu hadden wij op elke positie de betere speler staan." Ola John was een van die spelers, die superieur was aan zijn opponent. De tiener is snel, handig, tweebe nig en durft een actie te maken. Als John in dit tempo doorgaat, heeft de eredivisie er binnenkort een attractie bij. John gaf in de der de minuut ook de voorzet die door Bryan Ruiz werd binnenge- kopt: 1-0. Die treffer schudde het stadion meteen wakker, maar sus te de spelers merkwaardig genoeg in slaap. „Misschien ging het wel te gemak kelijk", aldus Brama. Twente ver loor de concentratie en die slordi ge fase leverde via de handige Mu- sa prompt de gelijkmaker op: 1-1. Maar op dit niveau kun je zoiets af doen als een onhandigheidje. Twente vond de vijfde versnelling direct terug en liep in een paar mi nuten tijd uit naar een 3-1 voor sprong bij rust. En toen brak dus het Benfi- ca-T\ventegevoel aan. Het Twentse bombardement wekte na een tijd je zelfs op de lachspieren. Hoe kon het in godsnaam dat die bal er maar niet in wilde? „We hadden zeker tien goals moeten maken", zei Peter Wisgerhof en voor alle duidelijkheid: hij overdreef niet eens. Twente creëerde in de twee de helft maar liefst twaalf opgeleg de mogelijkheden. Op de avond dat Twente zichzelf een prettig weerzien met de reali teit van alledag bezorgde, had al leen een historische uitslag moe ten staan. Luuk de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50