Zonnige sfeer en een i6l zeeland Boven was de biblio Tuin der lusten heeft meerdere ingangen zeeland in de vorige eeuw Picknick, meezingen en muziekcontrasten op Abdijplein maandag 29 augustus 2011 door Ali Pankow Amazing. Het is gewoon zo! O, my God. Look at you. Die uitroepen zwellen aan tot kreten en buitelen over elkaar, terwijl de drie dansers de toe schouwers keuren. Het levert een specifieke confrontatie op zo'n ge durfde keus met als resultaat een mengeling van verwondering, on gemak en irritatie bij het publiek. Het is het begin van een dans van choreograaf EinatTuchman (Is raël), geïnspireerd door Tuin der Lusten van Jeroen Bosch. Samen met drie andere internationale choreografen werd Tuchman door Danshuis Station Zuid uitgeno digd zich door dat beroemde schil derij te laten inspireren tot een DANSVOORSTELLING Lust Zeeland Nazomerfestival Choreografie: Itamar Serussi, Ei- nat Tuchman, Ahmet Taigue. Danshuis Station Zuid Gezien: zondag 28 aug. 17.00 uur. dans. Dit resulteerde in de voorstel ling Lust. Drie van de vier choreo grafieën werden gistermiddag op gevoerd in de Nieuwe Kerk in Mid delburg het kader van het ZNF. In de dans van Tuchman staan so ciale ontmoetingen en verlangens centraal. Hij maakt glashelder dat die soms schuren en schrijnen. Een publiek dat eerst is 'gekeurd' zingt immers niet meer zo spon taan mee met een couplet uit Woodstock van Joni Mitchell. Geboorte, bewustwording, ontdekr king, persoonlijke ontwikkeling, maar ook zoeken naar verbinding met elkaar zitten knap gecombi neerd in de choreografie van Taïgué Ahmed (Tsjaad). Meest spannende lichaamsvormen bood de dans van Itamar Serussi Sahar (Israël). Hij voert twee vrouwen en een man in degelijke badpak ken op en laat hen aanvankelijk korte, snelle bewegingen op stacca to klanken maken. Het lijkt een wedstrijd, waarin fanatiek wordt gestreden, maar waarin geleidelijk meer ruimte voor de ander komt. Alle voorstellingen van Lust zijn uitver kocht. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van vorige week heeft opnieuw veel goede antwoorden opgele verd. De foto betreft het voormali ge dorp Groenendijk, nu onder deel van Kloosterzande. Enkele in zenders kennen de plaats, omdat ze er wonen. Ingrid de Cock-Assel- man ziet zelfs haar huis op de foto staan. „De foto is genomen vanaf de kant van de molen in de rich ting van de kerk. Ons huis staat halverwege de foto aan de linker kant van de straat. Het is vroeger een café geweest en later de eier- koekenfabriek van Eduard de Cock. Ook was er een tijdje de speelgoedwinkel van Jos de Kort in gevestigd. In 1975 zijn wij daar gaan wonen." „Schuin tegenover ons huis was de bakkerij van André van Mieghem, vervolgt De Cock-Asselman. „Tegenwoordig is dat de bakkerij van Stanny Goos- sen. Het parochiehuis rechts voor op de foto is afgebroken en heeft plaats gemaakt voor twee wonin gen. Jammer van het prachtige ge bouw, dat altijd beeldbepalend was voor Groenendijk." Jo de Bak ker uit Hulst heeft tot zijn 25e in Groenendijk gewoond. Hij ziet in de verte de rooms-katholieke kerk Sint Martinus. „Een eindje voor de kerk was de lagere jongensschool, niet zichtbaar op de foto. Aan de rechterkant parochiehuis Sint Mar tinus, waar ik me in mijn jeugd heel wat uurtjes heb vermaakt. Links waar de mensen staan, woonde de familie Van Troost, de grootouders van m'n vrouw." Lia de Maat-Neve uit Kloosterzan de heeft hulp van haar vader gekre gen bij het oplossen van de raad kaart. „In het huis rechts heeft in die tijd notaris Emile Dumoleyn gewoond. Hij is in 1895 benoemd tot notaris van Hontenisse met standplaats Kloosterzande. Mijn vader heeft dat verteld. In het huis verderop met het hekwerk ervoor, woonden zijn opa en oma." Annette Meesen-Roctus uit Lams- waarde weet dat het parochiehuis in 1962 tot 1967 - haar lagere schooltijd - gebruikt werd door de scouting en de tafeltennisclub. „En op de bovenverdieping was des tijds de bibliotheek." Winnaars van waardebonnen: Lia de Maat-Neve, Kloosterzande, Ed Steijns, Kloosterzande en P. de Witte in Scherpenisse. Ondanks de af en toe onstui mige weeromstandigheden bleef het Zeeland Nazomer festival tijdens het overvolle weekeinde moeiteloos over eind. door Ali Pankow en Rolf Bosboom Het leek wel of het gren zeloze optimisme van de ruim 500 deelne mers aan de Nazomer picknick op het Abdij plein gister middag uiteindelijk de regen ver joeg en een aarzelend zonnetje af dwong. „Ik heb het idee voor zo'n massale picknick ooit in Frankrijk opge daan. Daar was het wat warmer, maar de sfeer is hier minstens zo zonnig", begon festivaldirecteur Henk Schoute zijn korte toespraak aan het begin van de picknick. Feestfanfare OID Vetex zorgde voor een pittige muzikale omlijs ting. Verder maakten vooral de mensen op het plein zelf de sfeer met uitbundig gedekte tafels, sma kelijke gerechten, feesthoedj es, een schemerlamp in de bomen, bellen blazende kinderen en een zon die zijn aarzeling overwon. De vrolijke ambiance ging als van zelf over in het volgende massale onderdeel van het festival: het Na zomerzingen. Musicus David Can- tens bleek werk te hebben ge maakt van de voorbereidingen. Met een prima band, enkele en thousiaste acteurs, die goed bij stem waren én een playlist waarin iedereen wel iets van een gading vond, creëerde hij een fantastisch muzikaal feestje. „Misschien moe ten de Belgen dit in Brussel ook maar eens doen: samen op een plein liedjes zingen in het Vlaams en in het Frans", adviseerde Can- tens zijn landgenoten om uit de langdurige politiek impasse te ko men. Het drukbezochte muzikale festijn beleefde talrijke hoogtepunten dankzij de tomeloze inzet van mu zikanten die onvermoeibaar leken en acteurs, die 's avonds ook weer 'gewoon' hun rollen vertolkten op de diverse locaties. Verrassingen Een zee van paraplu's tijdens de picknick op het Abdijplein. Laura Jansen waren met onder meer de Elvis- medley door Mathias Sercu (dok ter Astrow in Oom WanjaLaat foto Lex de Meester me alleen door Louis van Beek (Ma- thildé), Wonderful world door Bram Kwekkeboom (De rietdekker n**Wj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44