De mosselvisserij is nooit ver weg op 141 zeeland Vissersvoorman waarschuwt voor overhaaste stappen met mzi's Historische kledij, moderne paraplu Hulp na slechte voorbereiding van bootreis maandag 29 augustus 2011 S Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto FEEST Traditie wordt gekoesterd door Zierikzeeënaren Mosselprinses Annemarie Noorthoek. door Melita Lanting Het was gezellig druk, genoeglijk en gemoe delijk. Samen op de stoep zitten om een bak mossels te eten of jezelf laten overtuigen dat je geen voorstelling van de histori sche spelen kan missen. De slot dag op zaterdag bood een afwisse lend programma. De havendagen Zierikzee zijn volgens voorzitter Jan Schot van de visserijvereniging Helpt Elkander dan ook „de gezel ligste dagen van Schouwen-Duive- land." De onmiskenbare geur van zee en mossels in de pan kwam je al van verre tegemoet op de Nieuwe Ha ven. Een geur die werd vermengd met de mierzoete lucht van versge bakken stroopwafels en ver schraald bier bij de bierstand. De Nieuwe Haven was als van ouds het centrale punt voor de Ha vendagen. Met in het water de ver sierde mosselkotters en op de wal versierde huizen. Een traditie die het feest een extra tintje geven. Want waar zie je raam na raam volhangen met attributen die te maken hebben met de visserij of de stoeltjes op de stoep waar bewo ners met vrienden en familie een biertje drinken? Toeristen kwa men er op af en flaneerden langs de huizen om dan zomaar een toe vallige ontmoeting met de mossel prinses te krijgen. Dit jaar viel de eer te beurt aan Annemarie Noort hoek. „We hebben haar van ver ge haald", zei voorzitter Wim Schot van de Havendagen. Annemarie woont in het Zeeuws-Vlaamse Hoek. „Maar haar relatie met Zie rikzee is haar stiefvader, Sjaak Praet van de ZZ5." Annemarie on derging alle belangstelling met een glimlach. En dan was er nog die ander- vreemde snuiter die over de Nieu we Haven liep. Neptunus, gekleed in visnet en traditioneel opgepikt tijdens de vlootschouw vanaf de Roggenplaat in de Oosterschelde. Een vlootschouw die even in het water dreigde te vallen door de he vige stortbuien, maar later toch door kon gaan. Een evenzeer ge koesterde traditie is het boegspriet lopen. 's Middags voor de toeris ten, maar 's avonds de échte strijd. Gekostumeerd glibberen over een paal. Een wedstrijd voor visser mannen, brandweer en reddings brigade. De Zierikzeese Havenda gen kenmerkten zich door het ont breken van de gebruikelijk stands met shirts, broeken en namaak plastic klompen, al was er wel een enkele schoenenverkoper. Op de markt draaide het om ande re dingen. Muziek, optredens van (lokale) bands, koren en vooral eten en drinken. Niet alleen op de culinaire boulevard op de Engelse kade, maar ook wat eenvoudiger op de Nieuwe Haven. Stroopwa fels, huisgemaakte jam of een vers- gegrild kippetje en natuurlijk mos- seis. Bij de houtloodsen was een histori sche hoek ingericht met stands waar oude ambachten werden ge toond en kinderen in een ouder wetse zweefmolen konden stap pen. Publiekstrekker was de oude scheepsmotor die met zijn diepe grom van verre te horen was. Een pronkstukje waar drie jaar aan ge werkt is en waar mannen met een gelukzalige grijns naar stonden te kijken. „Een motor uit 1928. Een waar je met oliespuit bij langs moet en die je niet zo maar kan starten", legde Sebastiaan Clerx uit en hij liet de motor weer grom men. De vrolijke festiviteiten tij dens de Havendagen van Zierikzee lijken wat in te genspraak met de wat sombere ge luiden die vanuit de mosselsector komen. De mossel is een product van de natuur en die natuur Iaat de vissers momenteel wel wat in de steek. Dat bleek zaterdagoch tend tijdens de feestelijke bijeen komst van Zierikzeese visserijver eniging Helpt Elkander. Voor het tweede achtereenvolgen de jaar blijft mosselzaadval op de bodem uit. „En alle mzi's ten spijt, de bodemvisserij is de kurk waar de sector op drijft", zei voorzitter Jan Schot tijdens zijn jaarrede. „Nu die motor hapert, hapert ook de transitie (de overgang van mos selzaad op de bodem opvissen naar invangen in het water met mzi's, red.)." Schot pleit dan ook voor tijd. „We moeten er voor wa ken geen overhaaste stappen te ne men en alles langs de lat van 'haal baar en betaalbaar' leggen." Naast het uitblijven van broedval op de bodem hebben de mosselzaad in- vanginstallaties te maken met een enorme vraatzucht van zeesterren. Het gevolg is op sommige plaatsen veel minder mosselzaad dan ver wacht en deze mini-mosseltjes moeten over een jaar of twee jaar groot zijn en op de borden van de consument liggen. Maar er zijn ook positieve berich ten, constateert Schot. De nieuwe promotiecampagne 'mosselen kun nen altijd' heeft een positief effect op de markt en sinds vorige week hebben alle Nederlandse mosselen (hangcultuur en bodemcultuur) een MSC-certificaat gekregen. „Een certificaat die onontbeerlijk is voor verkoop in de supermark ten." Schot toont zich ook zeer content over de samenwerking met de strandpaviljoenhouders bij de Brouwersdam. „Van eerst erg anti-mzi, hebben ze na een bele vingsonderzoek op het strand waaruit bleek dat de mzi's geen ne gatief effect hebben op de badgas ten, hun energie gestoken in hoe de mzi's en toerisme elkaar kun nen versterken." Applaus volgde op de mededeling van Schot dat de mosselvloot van het gemeentebestuur definitief aan de Nieuwe Haven mag blijven liggen. Heel belangrijk voor de vis sers, al was het alleen maar om de band met Zierikzee en de Haven dagen vast te houden. cadzand-bad - Het Belgische mo- torkajuitbootje Dreams is zaterdag middag voor Cadzand-Bad in de problemen gekomen door een slechte voorbereiding. De KNRM Cadzand en Breskens hebben de Belgen uit hun benarde positie be vrijd. Tegen drie uur kwam er van af de Dreams via de mobiele tele foon een noodmelding. Het bootje was alleen moeilijk te vinden. De opvarenden wisten niet precies waar ze waren. Uiteindelijk is de Dreams gevonden en vervolgens naar Zeebrugge gesleept. Het boot je had voor het vrij ruwe weer za terdag een te kleine buitenboord motor, aldus de KNRM, en ook was de benzine praktisch op. streekdrachtendag werd zaterdag in Cadzand gehouden. De 160 deelnemers hadden de weersverwachting goed gevolgd. Ze waren voorbereid, met de para plu in de aanslag. Dat was ook wel nodig, want er stond na de ope ning in de kerk van Cadzand een rondrit door de polders op het pro gramma. Alle Zeeuwse drachten waren ver tegenwoordigd. De Cadzandse dracht viel extra op tussen alle andere, door de sober heid. Oorijzers en -krullen, die de andere drachten opfleuren, zijn er in de loop der tijd uit verdwenen. Opmerkelijke verschijning was de 6-jarige Nina Krist uit Vlissingen. Ze showde vol overtuiging haar De kwetsbare klederdracht wordt beschermd tegen de regen. Walcherse dracht uit 1850. foto Peter Nicolai En dan is daar Neptunus, mét haai op zijn vork. De mosselkotters vertrekken met passagiers in de richting van Oosterschel de om Neptunus op te halen. MEEST GELEZEN 1 Gezellige Havendagen in Zierikzee 2 Actie tegen bussluis in Zierikzee 3 Bliksem slaat in waterleiding Burgh FOTO'S Bekijk meerdere foto's van de Havendagen inZierikzee op www.pzc.nl Tips: schouwen-duiveland@pzc.nl cadzand - De vierde Zeeuwse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42