af, die is te irritant' 'Verdorie, ik was gewoon nerveus' de roos zeeland 115 Winkels in heel Hulst mogen zondag open NIEUWE COLLECTIE rij reuzensteden CARIANNE mode maandag 29 augustus 2011 door Harmen van der Werf Tromgeroffel en een luid applaus weerklinken, en dan komen ze zater dagmiddag schijnbaar uit het niets opeens te voorschijn, schone dames in mid deleeuwse kledij met pullen bier. Ze delen uit met gulle hand op de Grote Markt in Hulst. De eerste Hulster reus, Maximiliaan van Hulst oftewel van Oostenrijk, is net gedoopt en dat moet gevierd worden met speciale (gevulde) bierglazen. George Sponselee, kenner van de historie van Hulst en wijde omstre ken, staat erbij te stralen op de eer ste van de twee Vestingdagen in Hulst. Geen wonder, Maximiliaan van Hulst is zijn geesteskind. De 'meeste Vlaamse stad van Neder land' verdient zoals vele echte Vlaamse steden een reus, vond Sponselee. Zijn idee viel bij onder anderen Monique de Bruijn van bezoekersmanagement Hulst in vruchtbare aarde. Willem-Jan de Gucht is er vanaf het prille begin ook bij. „We zijn samengekomen in De Korenbeurs en hebben met z'n allen gebrainstormd welke reuzen figuur bij Hulst zou passen. Hul stenaren worden wel kasseienschij ters genoemd. Dan hadden we een boer moeten maken. Dat wil den we niet. Reynaert de Vos ook niet, dat is zo'n irritant, achterbaks ventje. We wilden een historisch figuur die veel voor Hulst heeft be tekend en dat is Maximiliaan van Oostenrijk." Op het bordes van het stadhuis doet burgemeester Jan-Frans Mul der, gekleed in een fraai blauw middeleeuws kostuum, zaterdag uit de doeken wat Hulst zoal aan Maximiliaan te danken heeft. Stad Gent betwistte zijn gezag en wilde Hulst daarbij betrekken. Dat mis lukte in 1485. De bevolking stak het eigen stadhuis in brand, om dat Gentenaren zich daarin had den verschanst. Maximiliaan was Hulst zo dankbaar, dat de stad voortaan zijn dubbelkoppige ade laar en keizerskroon als stadswa pen mocht dragen. En dat doet Hulst nog steeds. Een statig figuur moest hij wor den, de Hulster reus Maximili aan. Veertien andere reuzen - waaronder Reynaert, Hermeline en Koning Nobel uit het Vlaamse Lochristi - trekken zaterdag eerst voor een reuzenstoet door de Huls ter binnenstad. Maximiliaan valt op, door zijn rijzige gestalte, dure kledij en strakke gezicht. Wagen bouwvereniging D'roolse Woer- pers uit Terhole is er maanden mee bezig geweest, met hulp van onder meer Hertogh Metaal in Walsoorden voor het aluminium frame en Polyester Zeeland uit Hulst. Het hoofd en de handen zijn van polyester. De reus moet immers lang meegaan. Vooral het maken van de kleding kostte veel tijd. Frank de Waale en Davy de Kind: „TXvee dames uit onze groep hebben er bijna drie maanden aan gewerkt." Reuzenkenner Jan Vankan is hele maal uit Roermond gekomen om de Hulster reus te aanschouwen. „Schitterend", is zijn oordeel. Hij vertelt dat het Reuzengilde Roer mond bezig is met de organisatie van een reuzenstoet in 2012. „We willen 150 reuzen bij elkaar krij gen. We hebben een begroting van twee ton." Willem-Jan de Gucht van stichting Reus Hulst is er ook bij. „Wij kunnen daar al leen van dromen." De historie van stadsreuzen gaat te rug op processies in de middeleeu wen. Willem-Jan: „Je ziet ze daar om vooral in katholieke landen." Spanje telt er vijfduizend, België ruim tweeduizend, Frankrijk zo'n zeshonderd, weet kenner Vankan, en Nederland koerst op de vijftig af Hulst heeft daar een handje bij geholpen. Maximiliaan - 4,58 me ter hoog - gaat nu voorlopig op stal. Hij kan in drie delen. Op aan vraag is hij beschikbaar voor reu- zenstoeten als de grote promotor van Hulst. Damesteam Marie-José Neve-Menu en Daphne Wiskerke tijdens de mos sel-opensteek-wedstrijd zaterdag in Philippine. foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf PHILIPPINE - Ze had altijd al aan de mossel-opensteek-wedstrijd in Phi lippine willen meedoen, Marie- José Neve-Menu uit het Belgische Stekene. Zaterdag was het zover met de Mosselfeesten. „Verdorie", zei ze na afloop, „ik was gewoon zenuwachtig." Of het aan de zenuwen of aan iets anders lag, erg goed brachten Ma rie-José en haar teamgenote Daph ne Wiskerke uit Philippine het er niet vanaf Ze moesten het dan ook opnemen tegen professionals Ferry Selis en Henk Buijze van res taurant Ih Den Vlaemschen Pot in Philippine. „Ik maak thuis zo vaak mosselen klaar", vertelde Ma rie-José. „Niet alleen gekookt, maar ook rauw en daarvoor moet je de mosselen opensteken. Rauwe mosselen zijn hartstikke lekker, ze ker met escargotboter, als moules a I'escargot vanonder de grill in de oven." Het thuis in Stekene opgedane vak manschap mocht niet baten. Ferry en Henk waren al lang klaar, voor dat Marie-José en Daphne in de eerste wedstrijdronde de laatste van 24 mosselen hadden openge stoken met een mesje. Ze moesten vele tientallen seconden prijsge ven en eindigden dan ook als acht ste, als laatste. Marie-José nam het erg sportief op. „Het ging mij voor al om de lol." De meeste andere teams, veelal sa mengesteld uit koks van mosselres taurants in Philippine, dachten daar een tikkeltje anders over. Ze streden voor de eer. „Ze moeten gaaf uit de schelp komen", legde Angelo Visser van restaurant Oude Haven de spelregels uit, „de schelp moet heel blijven en het mossel vlees moet wit of lichtgekleurd zijn, anders krijg je er strafsecon- den bij." In de eindronde was het aantal open te steken mosselen opge voerd tot 36. Monnie Hoefeijzers en Ferdi Dirar van restaurant Au- berge de Moules wonnen met tien seconden verschil van Gérard Wis kerke en Ferry van Steenberge van hotel-restaurant Au Port. De win naars die 2,28 minuten nodig had den, mogen de wisselbeker hou den. In 2009 en 2010 waren ze ook al de besten. ontspanning en een workshop Su- moworstelen voor iedereen met nog te veel energie. Bij Moio stond een fotograaf pa raat om iedere loper op de foto te zetten. Er liep een bruine pater tus sen de wandelaars die aan deze tocht de voorkeur gaf boven een wandeling naar het Spaanse Santia go. En er zat ergens een grote aai bare hond op de dijk, of was het een perfect geschminkt iemand? Teruglopen was niet nodig. Bij het parkeerterrein aan het Zwin ston den pendelbussen klaar voor ver voer terug naar Breskens. En die ene grote hoosbui net na de middag? Die kon de pret niet drukken. Door de wind en de zon was iedereen in korte tijd weer droog. Hoe hoog de opbrengst van de wandeling voor twee goede doe len van de Rotaryclub Oostburg is, zal pas aan het einde van de week bekend zijn. HULST - Ook winkeliers in de voor malige gemeente Hontenisse mo gen straks hun zaak elke zon- en feestdag openhouden. Het college van B en W van Hulst wil voor de openingstijden voortaan één lijn trekken in de hele bestaande ge meente Hulst. Hontenisse en Hulst zijn in 2003 gefuseerd. In 2004 is de winkeltij denregeling vernieuwd met een blijvend verschil tussen Hulst en Hontenisse. Winkels in Hulst mo gen alle zon- en feestdagen open zijn, die in Hontenisse maximaal twaalf keer per jaar. Dit is besloten in overleg met winkeliersverenigin gen. B en W willen daar nu op terugko men. Reden is de nieuwe Winkel tijdenwet die 1 januari is ingegaan. Deze wet eist dat gemeenten dui delijker moeten omschrijven waar om winkels elke zondag open zou den moeten zijn. Toerisme is door slaggevend. Hulst heeft genoeg toe ristische aantrekkingskracht om dit waar te maken, oordelen B en W. In 2010 vonden in Hulst meer dan 100.000 overnachtingen plaats in één van de 23 campings, hotels en bed 8c breakfasts. Het zou raar zijn als het argument 'toerisme' wel voor het oude Hulst - met name koopstad Hulst - zou gelden en niet voor Hontenisse. B en W willen daarom één lijn trek ken. Het toerisme zal dankzij Plan Perkpolder ook juist in Hontenisse groeien, wordt verwacht. Gewone winkels mogen straks elke zon- en feestdag open zijn van 10.00 tot 18.00 uur, warme bakkers van 8.00 tot 12.00 uur; het laatste mag nu al leen in Clinge en Nieuw Namen. De raadscommissie algemene en bestuurlijke zaken praat 5 septem ber over het voorstel. Markt 10 - 4501 CJ Oostburg Geopend van 9.30 uur - 17.30 uur Zondag en maandag gesloten Claudia Strater Betty Barclay Gerry Weber Taifun Pause Café Fred Sabatier Giovane San Martino Atmos Mac Bandolera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35