'Als Willem dronk, 21 zeeland Iemand vastzetten is de Vereniging De Zeeuwse Molen schrikt van schrappen provinciale subsidie Bellen PZC maandag MOORD IN BRESKENS Eigenlijk wist iedereen in de Banckertlaan in Breskens dat Willem gewelddadig was. Ook de politie was op de hoogte. Zaterdagochtend liep het vreselijk uit de hand. De krant 6 weken voor 18 euro! Huiselijk geweld maandag 29 augustus 2011 door Wim Hofman Bij het werken in de tuin vonden we een wegge waaid papier waarop uit leg stond over een huis artsenpost. Er bleek uit dat er wel iswaar een huisartsenpost be staat, maar dat de huisartsen niet altijd op hun post zijn. Onduide lijkheid ontstaat soms door het ge bruik van woorden waarvan de betekenis opeens achterhaald is of waarvan de betekenis is verge ten of verschoven. Zo betekent het woord huisarts niet dat de arts steeds aan huis komt en het wil ook niet zeggen dat de dokter altijd thuis is. Men spreekt soms nog wel over loodgieter, maar er wordt allang niet meer met loden buizen gewerkt Een woord als pvc-er bestaat echter niet. Een theoloog weet wel alles over God, maar gelooft er niet per se in. Nu ja, er zijn zoveel woorden waar van de oorspronkelijke betekenis ons ontgaat. Een ledikant is geen veldbed meer. Bij een bidet denk je niet aan een paard. Bij het woord aarzelen denk je ook niet meteen meer aan het functione ren van een aars. Dat de woorden worst en worden samenhangen, weet ook haast niemand meer. Dat de woorden condoom en do minee nog iets met elkaar te ma ken hebben, lijkt ver gezocht. En dat iets verbruien met het ont maagden van de bruid te maken heeft, is alleen na het raadplegen van een etymologisch woorden boek duidelijk. Bij het woord duurzaam moet je tegenwoordig ook nadenken. De betekenis is niet eenduidig, maar dat had je vroeger met het woord duur ook al: het woord kon prijzig beteke nen, maar ook het voortduren in tijd. Duurzaam kippenvlees heeft in de verte iets met milieuvriende lijkheid te maken, maar het wil nog niet zeggen dat de kip op vriendelijke wijze geslacht is of dat de kip erg oud zou zijn. Onlangs zag ik op een bestelauto staan: Duurzaam genieten! Ik be twijfel of dat wel kan. En wat de huisartsenpost betreft: je moet volgens het papier eerst een be paald nummer bellen. Dat wil zeg gen: je moet telefoneren, want een belletje rinkelt er allang niet meer. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Nadia Berkelder COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Posthus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten'. 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 v' Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens in het colofon treft u nadere informatie aan. Bianca Nieuwenburg was een leuke meid om te zien, zegt de buur vrouw. „Parmantig. Ze had laatst nog d'r haar geblondeerd, ze had van dat mooie lange haar. Ze was een vlot te vrouw. En je merkte er niets aan. Maar aan hem ook niet hoor. Willem was ook een aardige man, groette altijd vriendelijk." Dat er problemen waren op num mer vijftien, dat wist de hele Banckertlaan in Breskens wel. Vooral sinds veertien mei van dit jaar. Willem, de vriend van Bian ca, werd die zaterdagavond opge pakt door de politie. Hij had mot gehad met de buurman en met Bianca. En dat was uit de hand ge lopen. Willem werd naar Toren- tijd in Middelburg gebracht. Daar moest hij een paar dagen blijven. Toen hij vrij kwam, kreeg hij een tijdelijk huisverbod. Hij woonde daarom een tijdje ergens anders. Toen ze net in de straat woonde, was Bianca vrolijk en sociaal. Ze dronk koffie bij de buren, en de buren bij haar. Ze kreeg kinderen, samen met Willem: eerst een zoontje en toen een dochter. Voor de buurt veranderde ze op den duur, langzaam maar zeker. Ze trok zich terug op zichzelf, bemoei de zich nog weinig met anderen. Er kwamen nog wel vriendinnen langs, maar spontaan koffie drin ken deed ze niet meer. „Ze deed of ze je niet zag als ze langsliep", ver telt de buurvrouw. Ook zij wist dat Bianca mishandeld werd. „Als hij dronk, dan ging hij slaan." Bianca en Willem kwamen allebei uit Den Haag. Zij werkte de eerste tijd in Breskens nog, in de zorg. Hij had dan weer hier en dan weer daar werk. Haar ouders kwa men regelmatig naar Breskens op visite. En zijn dochters uit zijn vo rige huwelijk waren er ook vaak. Het leek, vooral de eerste tijd, een heel gewoon gezin. Na het tijdelijk huisverbod kwam Willem weer terug. Hij zou beter schap beloofd hebben. „Ik denk dat ze het heel moeilijk heeft ge had. Het verhaal gaat dat ze uitein delijk toch bij hem weg wilde." Zaterdagochtend vroeg ging het vreselijk mis. Wat er precies is ge beurd, is nog niet duidelijk: de po litie wil daar niks over kwijt. Een buurtbewoner die zijn hond uit liet, zag rond half acht dat Willem zijn kinderen, nog in hun pyjama, in de auto zette. Huilend. Met een rotgang reed hij vervolgens de Banckerdaan uit. In Zeeland worden jaarlijks ruim drieduizend gevallen van huiselijk geweld gemeld bij de politie of bij hulpverleners. Huiselijk geweld is geweld dat wordt gepleegd door iemand uit de directe omgeving: het gezin of de familie. Uit landelijke cijfers blijkt dat 200.000 mensen in Nederland elk jaar het slachtoffer worden van hui selijk geweld. Daar zijn 110.000 da- - ders bij betrokken. Eén op de vijf slachtoffers stapt naar de politie. De rest zwijgt. Om dat ze het niet erg genoeg vinden, of uit angst voor represailles. Partners en ex-partners vormen de grootste groep daders; respec tievelijk 46 en 34 procent. Bijna 80 procent van het geweld vindt plaats in het eigen huis. Vooral vrouwen, jongeren en laag opgeleide mensen worden slachtof fer van huiselijk geweld. In Zeeland kunnen mensen die met huiselijk geweld te maken krij gen terecht bij Sensoor, de telefo nische hulpdienst. Telefoonnum mer van de hulplijn: 0900-0767. De telefonisten kunnen doorverwij zen naar de juiste instantie. archieffoto Mechteld Jansen Van de man die op 19 juli in Middelburg het echtpaar Schroevers doodstak, was bekend dat hij gewelddadig was: hij had een jaar eerder het huis van zijn ex-vriendin Amanda in brand gestoken en bedreigde zijn schoonfamilie in Middelburg al enige tijd. Van de ex van Michelle van Hooff was bekend dat hij af en toe door het lint ging. De kinde ren van dat Nieuwdorpse gezin wa ren cliënten bij jeugdzorg. Michel le werd op 29 juli in Nieuwdorp door haar ex vermoord. En de vriend van Bianca Nieuwenburg, de vrouw die zaterdag in Breskens om het leven werd gebracht, kreeg in mei een tijdelijk huisverbod om dat hij haar mishandelde. Over het algemeen is het een illu sie om te denken dat je dit soort moorden kunt voorkomen, zegt Koos Schouwenaar, burgemeester van Middelburg en korpsbeheer der van de politie Zeeland. „Dat zeggen mensen altijd als zoiets ge beurt, maar je kunt niet de hele dag achter iemand aanfietsen om hem in de gaten te houden. De enige manier om dit soort drama's te voorkomen, is iemand vast te MMMNIffiKMMMM333aaraKUQ door Willem Staat MIDDELBURG - Vereniging De Zeeuwse Molen is onaangenaam verrast door de aankondiging van het provinciebestuur dat de subsi dieregeling voor het instandhou den van molens met onmiddellij ke ingang is geschrapt. De organisa tie zal hier bezwaar tegen aanteke nen. Het besluit zou op termijn slecht uitpakken voor het Zeeuw se molenbestand. Volgens secretaris Lennart van der Torren viel het besluit de vereni ging rauw op het dak. „De provin cie geeft geen reden waarom men is gestopt. Voorzover wij weten is er ook geen onderzoek gedaan waaruit blijkt dat de financiële on dersteuning niet effectief zou zijn, integendeel zelfs. Eigenaren zijn de dupe en per saldo ook de mo lens." De meeste van de 75 molens in Zeeland vallen onder de Brim-sub- sidieregeling van het Rijk. Die houdt in dat moleneigenaars on derhoudsplannen moeten maken voor een periode van zes jaar. Bij goedkeuring betaalt Den Haag 60 procent van de onderhoudskosten over die periode. Van der Torren: „De provincie Zee land legde tot nu toe 10 procent bij. Let wel het gaat hier om onder houdskosten, voornamelijk kleine reparaties. Met relatief weinig geld is een molen zo in een goede con ditie te houden. Doe je er tien jaar niets aan dan is al gauw een om vangrijke en dure restauratie no dig." De afgelopen jaren is er trouwens druk gerestaureerd aan de Zeeuw se wiekendragers. Zodoende staan zeker 65 molens in de provincie er redelijk tot zeer goed bij. Het be stuur van Vereniging De Zeeuwse Molen wil dat graag zo houden en zal daarom binnenkort tijdens overleg met het provinciebestuur vragen om intrekking van de maat-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2