buitenland 19 Strijd in Tripoli lijkt te luwen; Sirte nu strijdtoneel Na de oorlog volgt de kater Winter aan de zuidzijde van de Alpen buitenlandse zaken 'Talitha van Zon mensenhandelaar' zaterdag 27 augustus 2011 8-c/aa^Se. More- lnt>hs\v& Ootfenrijfc! Wintersport in een prachtgebied, tussen Nationaal Park Nockberge en Nationaal Park HoheTauern! Skigebied Innerkrems/Schönfeld biedt 45 km skipistes voor alle niveaus! En wat is er aangenamer dan direct vanuit uw hotel op de piste stappen? Na het skiën kunt u heerlijk zonnen op het royale zonneterras of ontspannen in het wellnesscentrum van het hotel. Voor de kinderen is er animatie. En iedere avond is het smullen van een uitgebreid diner! Uw verblijf Familiehotel Berghof in Innerkrems ligt op slechts 50 m van de skilift, naast de kinderskischool met kinderclub. Uw kamer heeft een tweepersoonsbed en extra bedden voor max. 2 personen, telefoon, tv en een kluisje. De badkamer is voorzien van douche, toilet en föhn. Informatie Reserveringen fëjgï www.pharosreizen.nl/wegener _jv of via 0900 - 365 65 65 (20 cpm, max. 10.- per gesprek) of via uw ANWB-reisbureau met zoek boekcode 35022 euro p.p. 8-daagse More Inclusive zoek boekcode 20321 Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet dagelijks viergangenkeuzemenu met saladebuffet 1 x galadiner of thema-avond gebruik fitness en wellness op 24/12: kerstmenu op 31/12: oudejaarsbuffet Prijzen 19/12-25/12 425 26/12-01/01 555 02/01-06/01 345 07/01 -03/02 375 04/02-02/03 475 03/03-09/03 435 10/03-30/03 375 31/03-07/04 485 6-daags arrangement Kinderkorting (bij 2 volbetal- enden op de kamer) - 0 t/m 5 jaar: gratis 6 t/m 12 jaar: 50% korting Prijzen p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten en kosten calamiteitenfonds. (NTC), die zijn activiteiten ver plaatst van Benghazi in het oosten naar Tripoli, is bezig met het ver werven van steeds meer internatio nale erkenning. Nederland be schouwt de NTC niet meer alleen als de enige vertegenwoordiger van het volk, maar ook van de staat Libië, aldus een verklaring gis teren. Premier Mark Rutte neemt komende donderdag in Parijs deel aan een internationale bijeen komst van regeringsleiders over de situatie in Libië. De Afrikaanse Unie (AU) is niet van plan om als blok de NTC te er kennen als het nieuwe bewind van Libië. Een AU-functionaris zei gisteren dat tot dusver bekend is dat 20 van de 54 landen van de AU tot erkenning zijn overgegaan. Uit documenten die de NTC in Tripoli heeft gevonden, zou blij ken dat Kaddafi 'duidelijke en pre cieze bevelen' heeft gegeven om het Italiaanse eiland Lampedusa om te vormen tot een 'hel' door het te overspoelen met Afrikaanse migranten. Dat heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Franco Frattini, gisteren gezegd. Hij heeft de informatie van de NTC ontvangen die het bewijs zal publiceren. Kaddafi zou Italië hebben willen straffen voor zijn medewerking aan de Navo-operaties. Volgens Frattini kan het Lampedusaplan worden gekwalificeerd als misdaad tegen de mensheid, omdat 'duizen den vluchtelingen in zee zijn ge storven'. door Addie Schulte TRIPOLI - Inwoners van Tripoli ba den gisteren voor vrede en dank ten Allah voor de val van Muam- mar Kaddafi tijdens het eerste vrij daggebed in de Libische hoofdstad sinds de val van de dictator. Het was gisteren rustiger geworden in de hoofdstad. Af en toe werd nog geschoten w.aar het nieuwe be wind bezig was de laatste verzets- haarden op te rollen. Ook gisteren werden in Tripoli tientallen lijken gevonden. Beide partijen zouden zich aan executies van tegenstanders schuldig heb ben gemaakt. Het opsporen van Kaddafi is voor aanhangers van het nieuwe be wind een prioriteit, maar de voor malige dictator blijft spoorloos. Britse gevechtsvliegtuigen voerden gisternacht precisiebombardemen ten uit op een grote bunker van Kaddafi in de stad Sirte, zijn thuis basis. De Britten hebben geen aan wijzingen dat Kaddafi zich in de bunker schuilhield. Strijders van de nieuwe machthebbers zijn in middels bezig met het opbouwen van een troepenmacht in Bin Ja- wad, op 100 kilometer van Sirte dat nog steeds in handen van Kad- dafi-aanhangers is. De Nationale Overgangsraad ken en de zoektocht naar slachtof fers te vergemakkelijken. Zeker acht tien mensen kwamen om. De radi caal-islamitische beweging Boko Ha- ram eiste de aanslag gisteravond op. Het ministerie van Buitenlandse za ken raadt Nederlanders in Nigeria met klem aan extra waakzaamheid, te betrachten en grote menigten te mijden. foto AP AMSTERDAM - Een voormalige vriendin van fotomodel Talitha van Zon (39) heeft aangifte tegen haar gedaan wegens onder meer mensenhandel. Dat heeft Bram Moszkowicz, de advocaat van de aangeefster, gisteren gezegd. Van Zon kwam deze week in het nieuws nadat ze onder onopgehel derde omstandigheden van een ho telbalkon in Tripoli viel. De aangeefster was bevriend met Van Zon en eerder dit jaar op haar uitnodiging voor een weekend mee naar Tripoli gereisd. Daar zou ze zijn misbruikt door een van de zonen van Muammar Kaddafi. De vrouw, die anoniem wil blij ven, stelt volgens de advocaat aan wijzingen te hebben dat Van Zon www.karinthie.com Het probleem van regime change is niet het verwijderen van het oude regime, maar wat er daarna gebeurt. Kijk naar Irak en Afghanistan, Bosnië en Kosovo. Ook daar werd het oude regime door een westerse interventie weggevaagd, al dan niet met hulp van bondgenoten uit het land zelf. Maar het wordt ook in Egypte en in mindere mate in Tunesië gedemon streerd, waar binnenlandse krachten het voortouw hadden. In Libië waren beide krachten actief: een binnenlandse opstand met steun van de Navo. Het Libië van Kaddafi was een merkwaardige staat. Het was een one-man show, gebaseerd op de ideeën uit zijn groene Boekje. Formele structuren bestonden amper. Kaddafi had geen officiële positie, maar wel de macht. Het land had geen mechanisme om met tribale, etnische en politieke meningsver schillen om te gaan, behalve dan de ver- deel-en-heers politiek van de leider. Er is geen maatschappelijk middenveld. Zelfs de vereniging van postzegelverzame laars was verboden, want wie weet wat daar kan worden bekokstoofd. Diversiteit is er wel in het land en zeker ook in de oppositie tegen Kaddafi: er zijn seculieren, liberalen, socialisten, islamis- ten, berbers, stamoudsten en zakenlieden. Er zijn dissidenten die zijn teruggekeerd na jarenlange bal lingschap en trouwe handlangers van Kaddafi die de dictator pas deze maand de rug hebben toegèkeerd. De verdeeldheid tussen het oosten en het westen da teert al uit de klassieke oudheid. Sommige mensen beweren dat Libië in staat is echt verandering door te voeren, juist omdat er geen structuur is waar overlevers van het oude regime op terug kunnen vallen. Dat in tegenstelling tot Egypte, waar het staatshoofd is verdreven, maar de hoge mi litairen nog als vanouds aan de macht zijn. Maar of een 'lege' staat een goed uitgangspunt is voor de op bouw van een democratie, valt te betwijfelen. Grote bloedbaden en ongeregeldheden lijken tot dusver te zijn uitgebleven, maar er hangen ook schaduwen over de Nationale Overgangsraad. Wie met de eer gaat strijken van de overwinning op Kaddafi, is afwachten. Er zijn volop wapens in om loop, die volgens sommige berichten Gaza al bereikt hebben. De voorzitter van de Nationale Overgangs raad geeft openhartig toe dat er leugens worden ver spreid om een voordeeltje te behalen. Dan zijn er nog de buitenlandse mogend heden met grote belangstelling voor Li bië: van Groot-Brittannië en Frankrijk, de helden van de interventie, tot Turkije en China. De grote olievoorraden zullen niet vreemd zijn aan de hartelijke betrek kingen die iedereen met de nieuwe lei ders wil aanknopen. 'De wensen van het Libische volk moeten gerespecteerd wor den', klinkt het zelfs in Peking. Buitenlandse troepen zijn niet op grote schaal aanwezig en moeten er ook niet komen, want de weerstand daartegen zal groot zijn. Het Westen moet alleen op verzoek hulp geven. En de rol van de Ara bische landen moet prominent zijn, hoewel die op het punt van democratie niet een stralend voorbeeld zijn. En dan is het maar hopen dat de Libiërs de vre de weten te bereiken en de erfenis van 42 jaar dicta tuur weten te verwerken. Bij de vreugde die nu heerst in de straten van Tripo li en Benghazi, in Downing Street 10 en het Elysée, is dat een wat ontnuchterende visie. reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Muammar Kaddafi zich heeft laten betalen om haar mee te nemen. De vrouw deed bij terugkomst op Schiphol in maart aangifte bij de marechaussee. Volgens de vrouw is daarmee sindsdien niets gedaan. De marechaussee geeft geen com mentaar. Talitha van Zon pharos u daar af 'nS g&w&e-tf'?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9