Ereplaats wonen U in de vensterbank Een echte schat vraag antwoord SS p mm Vijgenboom laat helft van vruchten vallen Na de vakantie komen we thuis met een camera vol foto's. In veel gevallen blijven ze daar een hele tijd staan. Leuker is het er iets creatief mee te doen. Aan de slag met herinneringen op de gevoelige plaat. door Suzanne Dijkstra Zaterdag 27 augustus 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 •rvViiyy----■••• Van beeldjes tot bidprentjes: we zetten de gekste dingen in onze 'huisetalage'. In deze laatste afleve ring de vensterbank van Arthur Gerstel uit Apeldoorn, door llze Rike Wat een romantisch plaatje. „Dat is onze Sissi, een beeldje dat ik dertien jaar geleden kocht. We gaan vaker naar vei lingen en via via hoorden we van dit beeldje uit de tuin van een bakkerij: 50 centimeter groot, groen uitgeslagen door weer en wind. De familie wil de het verkopen. Ze was ge taxeerd voor 300 gulden en dat betaalden we nog voor ze on der de hamer kon komen." Liefde op het eerste gezicht? „De details zijn zo mooi uitge- j werkt. We schrobden haar schoon en zetten haar midden op de vensterbank in de woon kamer. Daar staat ze al jaren, we raken er niet op uitgeke ken. Elke keer dat ik haar zie, vind ik haar weer mooi, steeds ontdek ik iets nieuws, i We houden ook erg van de art deco-achtige stijl. Nadat we het beeld koch ten, bleek het ook echt uit die tijd te komen." Vertel! „We zagen dat er een naam op stond, maar die was niet goed te lezen. In L Maastricht ontdekten we een vergelijkbaar beeld, waar de naam wél goed leesbaar was. Het is van kunstenaar Georges van der Straeten, die leefde van 1856 tot 1928." Wat is het waard? „We hebben haar laten taxeren bij het tv-programma Schatgra ven. Ze bleek geen 300 gulden, I maar 1.200 gulden waard. In middels iets meer, denk ik." Een echte schat, dus. „Voor ons is het vooral de voor stelling die het waarde geeft. Je vraagt je altijd af wat ze nou aan het doen is. Ze leest iets. Zou dat een liefdesbrief zijn of wordt ze juist afgewezen? Ze lacht een beetje, dus het zal wel iets positiefs zijn." Waarom heet ze Sissi? „Mijn vrouw vond haar zo op de keize rin lijken. De jurk en het gezichtje. Mis schien nog wel meer op de echte dan die uit de films. Voor mij is en blijft ze ge woon een mooi beeld." Reageren? wonen@wegener.nl door Bauke Boersma wonen@wegener.n! 024-3650509 Lezer R. Smits heeft sinds een paar jaar een vijgenboom (Ficus Carica, van het ras Brown Turkey), die de ze jaargang voor het eerst 'vreemd gedrag' vertoont. 'Op een gegeven moment namen de vruchten niet meer in omvang toe, sommige bla deren werden geel en de helft van de vijgen begon er spontaan af te vallen. Het vreemde is dat de em bryonale vruchten nu wel groeien. Wat kan hiervan de oorzaak zijn. Het warme voorjaar?'„Als de boom spontaan de helft van de vruchten laat vallen", weet tuindeskundige Romke van de Kaa te vertellen, „is hij kennelijk van mening dat hij maar 50 procent van de vruchten tot rijpheid kan brengen. Nu kun nen bomen natuurlijk niet denken, maar ze laten altijd een teveel aan vruchten vallen. Temperatuur en vocht zijn hierbij bepalend. De be treffende vijg staat in een bak, die ook nog eens goed afwatert door een laag scherven. Kennelijk heeft de vijg in het voorjaar te droog ge staan en stoot nu een deel van zijn vruchten af. Ook het gele blad wijst op droogte." 71 T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 98