Op de fiets pussen de hopstaken m reizen@wegener.nl 25 reizen s:=^ 024-3650360 Zaterdag 27 augustus 2011 rijen varen af en aan onder de hou ten bruggen. Postbode Eric Favrel brengt al twintig jaar de post rond in net zo'n bootje. Watergangen, zo noemen ze hier het labyrint van 750 kilometer aan kanalen. We zetten onze fietsen in het rek, voor een tochtje over het water. De stad Saint-Omairs torent hoog boven het moeras uit. Als Sint- Omaars was dit een van de belang rijkste Vlaamse steden, vooral dankzij de lakennijverheid. De rijk dom straalt nog af van de majestu euze kathedraal. Het afsnijden van de rest van Vlaanderen zorgde ook hier voor economisch verval en leegloop. Wat bleef is de Vlaamse bouwstijl, afgewisseld met Franse neoklassiek. Net als op menig an dere plek in Frans-Vlaanderen drinkt men hier graag streekbier, uiteraard gebrouwen met regiona le hop. Midden in de stad brouwt Café l'Audomaroise zijn eigen bier specialiteiten. Rustige wegen brengen ons langs plaatsen met Nederlandse namen, maar Ekelsbeke heet nu Esquel- becq. Met net als in veel andere dorpen in het centrum een indruk wekkende, Vlaamse hallenkerk. Veel godshuizen hebben altaar stukken van Vlaamse meesters. Toen bodewijk de Veertiende Sint-Winokbergen omdoopte in Bergues, liet hij de vesting rond het stadje verstevigen door forten bouwer Vauban. De afbeelding van de zon boven de Casselpoort herinnert aan de zonnekoning. Ook aan de Belgische zijde van de Schreve fietsen we langs diverse streekbrouwerijen. Oostvleteren is trots op de Struise Brouwers: „Wa ter is voor paarden en koeien. Maar Vleternaren drinken liever een Goeien", krijgen we te horen. In de bossen van Westvletteren staat de Abdij van Sint-Sixtus: een van de zeven kloosters ter wereld waar de monniken écht trappisten bier brouwen. We stallen onze fiet sen voor het proeflokaal tegenover de abdij. Na de eerste slok zijn we al overtuigd: dit is monnikenwerk! De hopvelden begeleiden ons rich ting leper. Ons einddoel is de Gro te Markt met de Lakenhal. Reageren? reizen@wegener.nl De Hoppestoet door de straten van Poperinge. foto OT Cassel Het centrum van de Bel gische hopteelt is het stadje Poperinge. Al in 786, ten tijde van Pe pijn de Korte, speelde hop een grote rol in de streek. Een goed beeld van de betekenis van hop geeft het hopmuseum. Fietsen tussen de hopstaken is rij den tussen groene muren van 4 meter hoog. De weg vanaf Pope ringe golft naar Abele, de Frans- Belgische grens loopt dwars door dit dorp. De kerk staat in Frank rijk, maar omdat de meeste inwo ners in het Belgische deel wonen, wordt in het Nederlands gepreekt. Het dorp Godewaersvelde heeft van alle Franse plaatsen het Vlaam se karakter nog het best behou den. De slager verkoopt een Potje Vleesch en in het centrum zijn vier estaminets, Vlaamse volksca- fé's. Met als populairste Het Blau- wershof: genoemd naar blauwen oftewel smokkelen. Hoe dat smok kelen over de rivier de Schreve in zijn werk ging, is in het smokke laarsmuseum te zien. Smokkelen was lange tijd noodzaak, vanwege de armoede die ontstond nadat de ze regio werd afgesneden van de rest van Vlaanderen. Hier komt de uitdrukking 'over de schreef gaan' vandaan. Het karakter van het heuvelland schap lijkt over de grens amper te veranderen. Bij Boeschepe draaien de wieken van de Ondankmeulen stoer boven de velden, ernaast wil estaminet De Vierpot ons verlei den tot een Flutsepot. Ooit stond op iedere heuvel een molen, maar door grote veldslagen in de omge ving zijn er nog maar tien intact. Het is even klimmen naar Cassel, maar het oude stadje ligt schitte rend op een heuvel van 176 meter hoogte. Generaal Foch koos dit uit als hoofdkwartier tijdens de Eerste Wereldoorlog. In Cassel zit het Musée de Flandre, met de rijke Vlaamse geschiedenis. De bevol king voelt zich altijd nog voor een belangrijk deel Vlaming, maar de taal spreekt men praktisch niet. Al tijdens de Franse revolutie van 1789-1799 werd bepaald dat er in Frankrijk nog maar één taal gespro ken en onderwezen mocht wor den. Toch bleven de Franse Vla mingen nog lang trouw aan hun sappige dialect. Tot vijftig jaar gele den was hun variant van Vlaams nog de gebruikelijke omgangstaal in veel dorpen, maar door onder meer de invloed van televisie en de toegenomen mobiliteit ver dween de volkstaal naar de achter grond. Gebleven is de Vlaamse volkscultuur, zoals de ruim 6 me ter hoge Reuzepappa van Cassel uit 1829, die op paasmaandag zijn feestelijke ronde maakt. Het heuvelland ligt achter ons en we fietsen door de Audomarais: een met kanaaltjes getemd moe ras. Het komt erg on-Frans over, maar de platbodems met preien en andere groenten uit de tuinde Hoppefeesten 2011 Op 18 september trekt de historische Hoppe stoet door de straten van Poperinge. Dit folk loristische evenement heeft slechts één keer in de drie jaar plaats. www.hoppefeesten.be Fietsen tussen de metershoge hopstaken. foto Bert Sitters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91