nog alleen naar Waikiki 23 reizen de Linda of Matthijs van.,. Bai Ayi dagje dagje a H m n Pac-man Galaga Dimensions. Bandai Namco, voor Nintendo 3DS, 45 euro. fM&i reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 27 augustus 2011 WIE Gerda de Jong (69) BEROEP 'vrij na leven lang hard werken'; wel vrijwilligerswerk WOONPLAATS Deventer ERVARING één keer van huis geruild, in Australië DIT JAAR Italië, zonder huizenruil VERLANGLIJST Scandinavië Er was nog een reden waarom je 'ja' hebt gezegd. „Klopt, ik wilde Nederlandse emi granten in Australië, vooral vrou wen van mijn leeftijd, vragen hoe het ze is vergaan. Ik ben vroeger zelf ook bijna geëmigreerd naar Australië. Toen ik eens een oud poëziealbum vond waarin stond 'als jij gaat ver over zee, neem je dik boekje mee', drong dat tot me door. Ik heb geen idee waarom we op het laatste moment niet zijn ge gaan. Mijn ouders kan ik het niet meer vragen; ze zijn overleden." En hoe is het de emigranten vergaan? „Uit gesprekken met leeftijdsgeno ten begreep ik dat veel emigranten het zwaar hadden. Achteraf zullen ze hebben gedacht dat het in Ne derland gemakkelijker en kansrij ker zou zijn geweest." Is de huizenruil goed bevallen? „Anna en Jan hebben een mooie bungalow met zwembad in Waiki ki, op een half uur per trein onder Perth. Toen ik na twee weken naar Deventer belde om te vragen hoe het ging, reageerden ze verheugd. CONCERT IN DE BIOS Ooit een concert gezien in de bioscoop? Dit is je kans. De Amerikaanse rockband Red Hot Chili Peppers lanceert komende dinsdag 30 augustus zijn nieuwe album I'm with you tijdens een concert in Duitsland. En dat con cert is via satelliet in bioscopen live in de hele we reld te zien. In zeven bioscopen van Pathé in Ne derland (Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Eindho ven, Rotterdam, Groningen en Tilburg) zie je vanaf 21.00 uur live tal van nieuwe nummers en hits voorbijkomen. Kijk voor een trailer en meer infor matie op: Ik durfde hen aanvankelijk niet zo goed te bellen omdat zij van die grote relaxfauteuils in huis hebben en die heb ik niet. Anna had mij ook nog niet durven bellen omdat ze dacht dat ik me verveelde." En, deed je dat? „Geen dag. Ik heb de omgeving per fiets verkend en ik gebruikte Anna's gratis treinpas. Dan nam ik de fiets mee in de trein, stapte er gens uit en fietste terug. Wat me opviel zijn de vele openbare toilet ten - om de 500 meter staat er een - en de ruime douchegebouwen op het strand voor de surfdudes. Ook het scheepswrakmuseum in Fremande en de goudmij nstad Kal- goorlie maakten indruk. In het mu seum vind je restanten van de Ba tavia, die voor de kust van Austra lië is vergaan. Kalgoorlie is bijzon der omdat dat stadje leeft van goudwinning. Nu de mijn bijna is uitgeput, vragen de inwoners zich af hoe het verder moet, hoe ze moeten overleven. Het geeft vol doening als je ergens langer blijft, zoals nu zes weken. Dan hoeft niet alles snel, kun je de diepte in." Is huizenruil voor herhaling vatbaar? „Misschien. Ik wil nog wel naar Scandinavië. Reizen is heerlijk en zolang ik de rollator niet nodig heb, blijf ik het doen." Reageren? featureredactie@wegener.nl www.rhcplivehd.com VLEERMUIS WAN DELEN De vleermuis is een nachtdier. Wil je dit fladderende beestje zien in wakkere toestand, dan zul je dus 's nachts op pad moeten. Geen beter moment dan vanavond, want het is de nacht van de vleermuis. Op tal van plek ken kun je met een deskundige op zoek. Gewa pend met een batdetector (een apparaat dat de ul trasone geluiden van vleermuizen opvangt) spoor je de vleermuizen op en de deskundige geeft ant woord op al je vragen. Kijk voor een lijst met vleer muisactiviteiten verspreid over Ne derland op: www.vleermuis.net/- agenda/eventlist MODERNE PAC-MAN Een van de meest klassieke arca degames aller tijden is toch wel Pac-man, het happende bolletje dat r een doolhof wandelt en zoveel mo gelijk stippen eet. Pac-man is er sinds de ze week in een moderne, driedimensionale versie voor de Nintendo 3DS. Behalve met de knoppen kunnen je de happer ook besturen met de tilt-functie van je Nintendo. Door het console te kantelen, krijgt de Pac-man meer snelheid. Het spel zit in een box met nog vijf andere spellen, waaronder ook de originele Pac-man en het spel Galaga, waarin je met een ruimteschip door het heelal suist op zoek naar vijanden die je het leven zuur proberen te maken. GONDELEN IN GIETHOORN In het Venetië van Nederland, Giethoorn, dobbert vanavond een stoet verlichte gondels door de vaarten en sloten, onder verlichte bruggen door en langs verlichte tui nen. leder jaar op de laatste zaterdag in augustus wordt deze traditionele gondelvaart gehouden. De afvaart is op 20.00 uur. Er wordt entree gehe ven. Kijk voor meer informatie op: www.gondelvaartgiethoorn.nl J foto Remko Tanis Het is weer een fijn tv-avondje voor miljoenen Chine zen, met de uitbars tingen van Bai Wanqing. De 62-jarige ster uit Sjanghai bemiddelt met harde hand in ruzies. Ze is een soort Rijdende Rechter op steroïden. Elke werkdag om half zeven 's avonds steekt Bai van wal. Eerst geeft ze haar ongezouten mening over het nieuws van de dag. Daarna breekt voor ru ziënde Chinezen in de studio de 'Dag des Oordeels' aan. De twee partijen zitten tegen over elkaar, elk op een rode bank. Bai, onder haar fans be ter bekend als Bai Ayi (Tante Bai) torent er bovenuit. Strak gekapt, strenge blik. Ze luistert hoe mensen schreeuwend, snotterend of stil letjes hun verhaal doen. Ruzies tus sen echtparen, ru zies over wie er voor bejaarde fa milieleden moet zorgen, over de compensatie die een verhuurder moet betalen als hij huurders uit zijn huis zet. Zelfs twee ouders die de band met hun zoon willen verbre ken vanwege zijn wangedrag komen, met zoon, op de bank van Tante Bai om de wind van voren te krijgen. Bai Ayi ver zucht vaak dat ze het geen leuk werk vindt. Dat ze alleen maar oneerlijke mensen tegen komt. Dat ze liever danst en zingt. Maar dat ze ook niet kan stoppen. Haar show staat dage lijks in de kijkcijfer top-5. Bai was vroeger ambtenaar in Sjanghai. Drie jaar geleden brak ze in een avondshow door met een optreden als "tv-rechter. Sinds vorig jaar heeft ze haar eigen program ma: de Bai Wanqing Talk Show, waarin ze ook beroemdheden interviewt. De tv-zender in Sjanghai wil van Tante Bai de Oprah van het Oosten maken. Ze is het populairst onder vrou wen van 50 jaar en ouder. Maar de mensen die bellen om in haar tv-show te komen, zijn van alle leeftijden. Wie niet in het openbaar de vuile was van zijn familie buiten wil hangen, wordt met een zonnebril en een hoed onherkenbaar ge maakt. De camouflage is net zo no-nonsens als Tante Bai. Ruziemakers die haar oordeel aanhoren, tekenen na de uit zending een handgeschreven briefje waarop het vonnis van Tante Bai staat. Het briefje is niets waard in een echte recht bank. Het miljoenenpubliek dat het op tv heeft gezien, zorgt voor de legitimiteit. SE WRrff^V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89