Met 69 jaar reizeri22 m Shirtjes ruilen Going Dutch typisch vakantie anno Nederlands Doe eens gek deze vakantie: boek geen pakketreis, reserveer geen camping, maar ruil van huis. Net als Gerda de Jong deed. door Jan van Mullem Zaterdag 27 augustus 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 door johan Bosveld Europa, Azië, Australië, Afrika: je bent overal geweest, maar nu pas voor het eerst met huizenruil. Gerda de long: „Je wilt vast weten hoe dat zo is gekomen. Heel toeval lig: ik hoorde iemand op de sport club vertellen dat ze op zoek was naar een onderkomen voor haar Australische nicht Anna en haar man lan - beiden dik in de 70 - die voor zeven weken naar Deven ter kwamen. Toen ik iemand hoor de vragen of woningruil niets iets voor ze was, ben ik me met het ge sprekje gaan bemoeien en bood aan wel te willen ruilen." Zo zat je, als 69-jarige alleenstaande, afgelopen juni plots helemaal in Wai- kiki, in een vreemd huis. „Eigenlijk past dat spontane wel bij mij. Ik ben avontuurlijk inge steld. Ik heb al veel van de wereld gezien, fiets heel vaak en ver en sta dan met een tentje op de cam ping. Dat nieuwsgierige zat er al vroeg in. Toen ik nog een meisje was, zwierf ik veel door.de fabriek van Wessanen in Wormerveer, waar vader werkte. Daar lagen schepen met granen, cacao en ge droogde kokos. Door die bijzonde re geuren, die ik me nog steeds her inner, zat ik dan te dagdromen over verre reizen. Dat is altijd zo gebleven. Nadat mijn man over leed, heb ik meer aan die drang naar avontuur kunnen toegeven. Voor die tijd waren we te druk met het bedrijf was er nauwelijks gelegenheid voor mooie reizen." door Carel Thijssen Ze lagen met z'n negenen te luieren in de zon. Poolse jongens, een jaar of 18,19. Op de camping vlakbij Mikolaj- ki, een stadje midden in het Mazurisch me rengebied in Noordoost-Polen. Toen mijn vrouw en ik tegenover hun drie punttentjes onze bungalowtent opbouw den, kwam er voorzichtig leven in onze tij delijke overburen. Ze wezen elkaar op de NL-sticker op onze auto, smiespelden 'Hol- landa' tegen elkaar en hadden opmerkelijk veel belangstelling voor mijn T-shirt. Het witte lapje textiel met oranje opschrift 'We are the champions - Holland E.K. '88' had ik een week eerder op een braderie op de kop getikt, na de zegetocht van Gullit, Van Bas ten en co. Met de scheerlijnen strak en de luchtbed den opgepompt, nestelden we ons voor ons optrekje. Toen ik een onderweg gekochte fles Poolse wodka voor de dag haalde, zag ik vanuit een ooghoek negen koppies omhoog komen. 'Even uitproberen', seinde ik naar mijn eega. Uitnodigend hield ik de fles rich ting het negental. In een mum van tijd zat de hele bups in een halve cirkel om ons heen. Het werd een gezellige boel, de fles ging van hand tot hand (ik zag 'm ook één keer voorbijkomen),'het Nederlands voetbal elftal werd de hemel in geprezen en een van de jongens speelde vrolijk op zijn gitaar. Toen we met z'n tweetjes de volgende na middag terugkwamen van een boottocht, meldde het negental zich onmiddellijk. Be teuterde gezichten alom. We kregen tekst en uitleg. Dat ze misbruik gemaakt hadden van onze gastvrijheid door die hele fles sol daat te maken. Of we hun excuses wilden aanvaarden. Plus een fles wodka. Nee, niet opdrinken. Meenemen als souvenir. Pas toen kwam de aap echt uit de mouw: of ik mijn T-shirt wilde ruilen. De snoodaards hadden hun plannetje perfect voorbereid. Een van hen mijn shirt en ik een wit hemd je met negen handtekeningen erop. Hoe kon ik weigeren? Mijn shirt werd verloot. Sylvester was de gelukkige. De vijf vrolijke dagen die we nog op de camping doorbrach ten, hebben we hem niet meer in-een ander shirt rond zien lopen. Fransen stinken naar knoflook, elke Belg is dom en Engelsen zijn stijve harken. Waar of niet waar? Zeker is wel dat elk volk zijn eigenaardigheden heeft. Zelfs op de camping maken Nederlanders eerst een afspraak voor ze bij de buren een biertje gaan drinken. Want niets is zo vervelend als onverwacht bezoek krij gen terwijl je nog niet hebt opgeruimd. Nee, dat is niet bot of ongastvrij, maar gewoon onze volksaard: liever een opgeruimd huis dan een spon taan bezoekje. En als we besluiten dat biertje elders te gaan drinken, dan wordt de rekening tot op de cent nauwkeurig gedeeld. Going Dutch is overal ter wereld de uitdrukking voor de rekening delen; hoe zo een rondje geven? Nog zoiets irritants: Nederlan ders beschouwen hun kinderen als kleine volwasse nen, die mogen zich dus overal mee bemoeien en ze vinden het helemaal niet erg als de kleine etters door het restaurant rennen; hoezo netjes aan tafel zitten? Zelf zijn de volwassenen vaak net kinderen. Want in welk land zeggen ze tegen hun hond 'geef eens een pootje aan die meneer'. Nederlan ders hebben de neiging alles, vaak nogal grof, bij de naam te noemen: koffie als afwaswater, hondenweer en een biefstuk als de 'kont' van je moeder. Maar pas op, als ze gaan overdrijven, zijn ze aan het liegen. Want dat kunnen ze niet; doe maar gewoon, da's Nederlands genoeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 88