Buffet voor spectrum 18 WARNING Aantal aanvallen Blijf uit de buurt Verkeer gevaarlijker dan haai ADVERTENCE Zaterdag 27 augustus 2011 I NO WATER ACTIVITY I PERMITTED BETWEEN 1 THIS SIGN AND JETTY De oostkust van Florida is de enige plek ter wereld waar de strandwacht de klok gelijk kan zetten op een haaienbeet. Badplaats New Smyrna Beach staat zelfs bekend als hoofdstad van de haaienaanvallen. „Het is een lopend buffet voor haaien." door René van der Meer In de werkkamer van George Burgess hangt een scorebord waarop hij bijhoudt hoeveel mensen er we reldwijd door haaien zijn gebeten. Vorig jaar: 79, van wie 13 in Florida. Dit jaar staat de score tot dusver op 58. Burgess is directeur van het Internationale Shark Attack File in Gainesville, Florida. Deze database waarin de gegevens van haaienaanvallen worden- verzameld, gaat te rug tot de zestiende eeuw en biedt inzicht in het gedrag tus sen mens en haai. Koploper op het scorebord van Burgess is Volusia County, een gebied aan de oostkust van Florida. Vorig jaar was het er zes keer raak. Bij het jaar 2008 staat zelfs een aantal van 17 genoteerd. Ter vergelijking: in datzelfde jaar werden in heel Australië tien mensen door haaien aangevallen. Vrijwel alle aanvallen in Volusia hebben plaats voor de kust van badplaats New Smyrna Beach. „Het is daar een lopend buffet voor haaien", weet Burgess. Hij doelt op de Ponce In let, een inham waar de zee landinwaarts stroomt. Gelijkma tig met het tij stromen scholen vis hier in en uit de baai. Een gedekte tafel voor hongerige haaien. Op zich is dat geen probleem. Ware het niet dat deze locatie begin jaren zeven tig door surfers is ontdekt. De zandbanken en toen aangeleg de pier zorgen er voor de meest consistente golven van de Amerikaanse oostkust. Op een zomerdag balanceren ruim honderd surfers op de golven van New Smyrna Beach, ter wijl onder hen, onzichtbaar voor het menselijk oog, haaien op voedsel jagen. Het water hier is vaak troebel waardoor een haai snel moeten reageren op iets waarvan hij vermoedt dat het een vis is. Geplons, bijvoorbeeld. De haai slaat toe, maar blijkt een surfer tussen zijn kaken te hebben. Een ver gissing. Veertig hechtingen hield Brian Heath aan zo'n haaien- vergissing over. In mei 2009 stapte hij vlak voor de kust van zijn surfplank toen hij een enorme pijn in zijn voet voelde schieten. „Alsof ik in een berenklem was gestapt." Heath zag geen haai, maar wist meteen wat er mis was. „Ik verloor veel bloed en ben met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Daar ben ik geopereerd." De volgende dag stond Heath weer buiten en begon een maandenlange revalidatie. Inmid dels staat hij weer op de surfplank. „Nerveuzer dan vroeger, maar ik laat me niet verjagen. Daarvoor zijn de golven te goed. Daarbij is hier nog nooit iemand door een haai ge dood." Zo redeneren alle surfers bij de baai. De haaien waarmee ze de golven delen, zijn met zo'n anderhalve meter te klein om een mens te verslinden. Het zijn meestal zwartpunt- en tol- haaien. Impulsieve rovers, die na een verkeerde beet ver schrikt de diepte induiken. Horror zoals in de film Jaws is in New Smyrna Beach nergens te vinden, maar dat maakt de fascinatie niet minder groot. Elke inwoner van New Smyr na Beach kent de bijnaam van het stadje: Shark Attack Capi tal of the World, hoofdstad van de haaienaanvallen. Barbara Zafiito van de plaatselijke VW volgde zelfs een haaiencur- sus om de vele vragen van bezorgde toeristen te kunnen be antwoorden. „Ik leg ze geduldig uit dat hier geen moordma chines zwemmen." De badplaats lijkt zich te hebben verzoend met zijn imago. In de hoofdstraat is een sushibar onlangs een actie begon nen. Iedereen die kan bewijzen dat hij gebeten is door een haai, mag er gratis eten. Afgelopen juni kreeg de zaak er weer een vaste klant bij: een jongen werd iets verderop door een haai in zijn kuit gebeten. De derde vergissing van dit jaar. reageren? spectrum@wegener.nl De VS telde in 2010 de meeste aanvallen: 36. Au stralië telde 14 aanvallen; Zuid-Afrika 8; Vietnam en Egypte 6. Veel plaat sen telden 1 aanval, zoals de Canarische Eilanden. Hoe klein de kans op een haaienbeet ook is, het is wel verstandig om haaien zoveel moge lijk op afstand te houden. Een paar tips hoe je dat kunt doen: Zwem altijd in een groepje, want haaien heb ben vooral interesse in eenlingen. Zwem bij daglicht, haaien zijn bij schemering en 's nachts het meest actief. Blijf uit het water wanneer je een wondje hebt of menstrueert. Haaien hebben een neus voor bloed. Doe juwelen af wanneer je de zee ingaat. Haaien zien het geglinster van een armband makkelijk aan voor een vis met glimmende schubben. Ga niet zwemmen waar ook gevist wordt. Aasvisjes zijn niet alleen populair bij zeevo gels, maar ook bij haaien. Grote kans dus dat ze er rondzwemmen. Meer informatie is te vinden op de website van International Shark Attack File: www.flmnh.ufl.edu/fish/sharks/isaf/isaf.htm De kans om te overlijden als gevolg van een haaienbeet is minimaal, namelijk 1 op 3.748.067. De kans om aan iets anders te overlijden, is vele malen groter: Doodsoorzaak door hart- en vaatziekten: 1 op 5 Verkeersongeluk: 1 op 84 Verdrinking: 1 op 1.134 Onweer: 1 op 79.746 NINGUNA ACTtVIDAD j DE LA AGUA PERMITIO ENTRE ESTE SIGNOY EL MALECON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 84