i7 spectrum Sergio Nuis (Javaans) en Ajesna Wemay (Moluks) „We komen hier iedere maand. Gezellig met allemaal Asians bij elkaar. We voelen ons thuis tussen andere Aziaten. Aziaten zijn stijlvoller dan anderen." )C3 Lara (indisch) „Ik kom hier elke maand, ik vind het heel leuk, allemaal mensen met mijn bloed. Iedereen kent elkaar en ik heb het gevoel dat Aziaten me beter begrijpen. Ik ga ook naar Asian voetbal." Zaterdag 27 augustus 2011 Een Asian party in discotheek Hollywood in Rotterdam. De jongste generatie Aziaten in Nederland is trots op haar identiteit en organiseert tai van activiteiten om dat te vieren en elkaar te ontmoeten. foto Phil Nijhuis/GPD tintje geeft? „De decoratie is aangepast, de danseressen zijn Aziatisch, we serveren hier sushi en de dj's zijn Aziatisch. Ook hebben we speciale vip-tafels, Aziaten zit ten graag met hele groepen bij elkaar." En de muziek wordt aangepast. „Geen hou se of dancemuziek, daar houden ze over het algemeen niet van", weet Diaz. Bianca Latupapua, beter bekend als dj La dy Bee, is van Molukse afkomst en draait regelmatig op Asian-feesten en organiseert ze ook zelf „Er is altijd een groot gevoel van saamhorigheid", vertelt ze. „De sfeer is top, je voelt gewoon de eenheid." Op Asian-feesten zal vast veel Aziatische muziek gedraaid worden, denken veel mensen. Maar niets is minder waar. Van welke muziek ze dan wel houden? „Heel commerciële muziek", weet Lady Bee. „Ur ban, dat wil zeggen R&B en hiphop. Eigen lijk alles wat je op de radio hoort en wat in de top-veertig staat. Het Asian-publiek is echt het makkelijkste publiek om voor te draaien", zegt ze lachend. Maar het publiek heeft meer kenmerken. „Ze zijn altijd heel netjes gekleed", zegt Lady Bee. „Het is een erg hippe groep mensen, ze zijn heel modebewust", be aamt Diaz. Zo zijn de jongens bekend om hun stoere look en de haardracht. Zoals een van de feestgangers het zelf ver woordt: „Ze hebben altijd zo'n lok voor hun ogen." „De meisjes hebben altijd jurkjes en hak jes, lipgloss, gestylde haren, alles is altijd tot in de puntjes verzorgd", vertelt Lady Bee. „Waar je op andere feesten meisjes in jeans en op gympen tegenkomt, zul je dat op een Asian-feest nooit zien." Twee andere gemene delers zijn 'eten' en 'familie'. „Tja, het is heel cliché, maar eten is heel belangrijk", zegt 'indo-kenner' Nora Iburg. „Als we met vriendinnen bij elkaar zijn, gaan we veel en lekker eten. Daarmee wil je ook een soort familiegevoel creëren. Ook dat is toch wel typisch Indisch." Behalve om de hippe en verzorgde kleding- stijl, eten en familiebanden staan Aziati sche jongeren ook bekend om hun voor liefde voor alles wat glimt en blinkt. Zo hebben ze altijd de nieuwste gadgets. Chi Wah, zelf van Chinese afkomst, is daar met haar handel op in gesprongen. „Mijn bedrijf Asia Station is voor jongeren en toe risten die van gadgets houden. We verko pen lokale merken uit Azië, die je hier niet kan krijgen. Ook geven we een krantje uit voor Chinese Nederlanders." De derde generatie Chinezen in Nederland mengt veel met andere Aziaten, vertelt Wah. „De eerste generatie Chinezen stond eigenlijk alleen maar in de keuken en had wéinig tijd voor amusement. De jongeren doen dat nu veel beter." Net als de meeste andere etnische groepen hebben de Chine se jongeren hun eigen feesten en bijeen komsten, maar gaan ze ook naar grotere, overkoepelende Aziatische evenementen. Het is niet alleen het gevoel van herken ning dat de jongeren ertoe brengt eikaars gezelschap op te zoeken. Het is ook een 'antwoord' op andere sterk vertegenwoor digde groepen in Nederland als Turkse en Marokkaanse jongeren, vertelt een aantal feestgangers in Hollywood. „Je wilt jezelf meer laten zien, als reactie op andere grote groepen", zegt ook Iburg. Aziatische jongeren komen niet alleen sa men op Asian-feesten. Ook vriendengroe pen zijn heel gemêleerd, vertelt Kartosen. En keken indo's vroeger vooral naar Indo nesische films, inmiddels kijkt men graag naar films uit andere Aziatische landen. Datzelfde geldt voor eten. „Chinezen eten niet meer alleen Chinees en indo's niet al leen meer Indisch. Met mijn vrienden gaan we bijvoorbeeld graag naar de Vietna mees. Dat doen we uit een gevoel van ver bondenheid, het is toch iets anders dan gaan eten bij de Turk." In discotheek Hollywood wordt het met de minuut drukker. In de verschillende za len van de discotheek staan jongeren te dansen, te kletsen of ze hangen aan de bar. Hoe druk het ook is, trammelant is er nooit, vertelt eigenaar Diaz. „Aziaten zijn als uitgaanspubliek rustig, agressie is er niet en ze zijn heel solidair. Als er één te veel heeft gedronken, pakken ze hem on der de armen en brengen hem naar huis." Slecht tegen drank kunnen, dat schijnt ook een Aziatisch kenmerk te zijn. En in derdaad, op de route van de rokersruimte naar de uitgang zijn er tot tweemaal toe dronken jongens die om de nek van hun vrienden hangen. „Mij kan je beter niks vragen, ik heb een beetje te veel op", lacht één van hen vriendelijk. En hij laat zich rustig verder slepen. 7^) reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83