aan de kroon 1 binnenland 17 Pastoor van Liempde tijdelijk vervangen Heel hield informatie achter' Winterjas BBI Travel 'Volstrekt symbolisch' zaterdag 27 augustus 2011 Minister-president Mark Rutte reageerde gisteren op de presentatie van het PvdA-plan met de opmerking dat het voorzitterschap van de Raad van Statevolstrekt symbolisch' is. gin buiten de formatie houden. Maar dat is tot dusver nooit ge beurd. Nu wil de PvdA het regle ment van orde van de Tweede Ka mer zo veranderen dat het parle ment de koning niet alleen buiten het formatieproces kan houden, maar ook gaat houden. Bovend'Eert: „Maar dat is dus het mooie van reglementen: je kunt er- van afwijken, het is immers geen wet. En als je dat doet, staat er geen sanctie op." Volgens Bovend' Eert zit het er dik in dat na volgen de verkiezingen opnieuw behoefte is aan een 'onafhankelijke scheids rechter' in de persoon van de ko ning. Dat is ook in het buitenland heel gewoon, stelt hij. „De PvdA zal geen halszaak maken van deze kwestie. Het voorstel dat er nu ligt, lijkt draconisch, maar stelt niet veel voor." Er is nog een andere oneffenheid die de PvdA wil wegpoetsen: het staatshoofd (dat lid is van de rege ring) moet niet langer de ceremo niële voorzitter zijn van de Raad van State, die de regering (inclu sief datzelfde staatshoofd) advi seert. 'Ongemakkelijk', oordeelt de PvdA over déze constructie. Maar haast heeft dit punt niet, zo blijkt uit de gisteren verschenen notitie. 'Als de gelegenheid zich voordoet' moet het maar eens tot een grond wetswijziging komen. Willem-Alexander kan dus relatief rustig slapen. Al jarenlang bena drukt hij weinig zin te hebben in een uitgekleed koningschap. In het PvdA-plan wordt hij op zijn wen ken bediend. De koning mag niet alleen de Troonrede blijven voorle zen, ook houdt hij zijn rol als ver tegenwoordiger van Nederland in het buitenland. Die functie houdt in dat hij op de hoogte moet zijn van het kabinetsbeleid, dus het we kelijkse gesprek met de premier kan blijven bestaan, aldus de schrij vers van de notitie. Ook formele ta ken als de benoeming van be windslieden, ambassadeurs en het ondertekenen van wetten blijft tot de dagelijkse bezigheden behoren. Dat is precies wat premier Mark Rutte onlangs al betoogde en, tien jaar daarvoor, PvdA-premier Wim Kok. Rutte is niet voor niets 'en thousiast' over het PvdA-stuk. Hij weet: met de PvdA in een sleutel rol zitten de Oranjes vast op de troon en aan hun kroon. Er wordt hooguit een beetje aan geknaagd. zie onze website:binnenland PvdA-Kamerlid Recourt over ideeën nieuwe rol koning(in) In de week van zaterdag 27 augustus tot en met zaterdag 3 september staat de jas in the picture! Voor snelle beslissers is er die week een 'Delscher'taart, gemaakt door patisserie van Opdorp. DELSCHER Grote Markt I I -1 3 4461 AH Goes www.delscher.nl den bosch - Het bisdom Den Bosch heeft besloten om pastoor Norbert van der Sluis uit Liempde de komende twee weken te ver vangen. Een woordvoerder van het bisdom zei gisteren dat de pas toor vanwege de hoog opgelopen emoties tijdelijk in de luwte wordt gehouden. Collega-priesters ne men de komende weken waar. Hulpbisschop van het bisdom Den Bosch, Mutsaerts, gaat volgen de week zaterdag in gesprek met het kerkbestuur en parochianen in Liempde. De pastoor weigerde eerder deze maand de uitvaart te leiden van een man die had gekozen voor euthanasie. Er ontstond een con flict met de parochianen en het kerkbestuur omdat hij ook weiger de zijn kerk beschikbaar te stellen voor de uitvaart. Daarnaast leefde er al langer onvrede onder de paro- Norbert van der Sluis chianen over hun voorganger. Er waren eerder incidenten rond trou werijen en begrafenissen. Zo ver telde een man deze week dat Van der Sluis hem en zijn familie dwong de uitvaartdienst van een broer met hem op het kerkhof te doen. Weigerden ze, dan konden ze vertrekken, aldus de man. alleen geselecteerde dingen te zien. Maar zo'n klein stapeltje (zo'n 40 centimeter hoog, red.). Al lemaal heel brave verhalen. Ook bij het bisdom kreeg ik niet veel te zien. Het werd vooraf geselecteerd en het was amper geïnventari seerd." Heeft u tijdens uw onderzoek hele maal niets gezien of gehoord dat 1 wijst op het opvallende dodental tus sen 1952 en 19J4? „Nee. Echt niet. Ik ben nooit op dat spoor gezet. En die gegevens uit de burgelijke stand heb ik niet. Die waren toen ook nog niet open baar." Kan het zijn dat er euthanasie is toe gepast? De instelling was in 1953 overvol. Er waren veel uitzichtloze gevallen. „Euthanasie mocht natuurlijk niet volgens de katholieke kerk. Maar ik weet het niet. Het is duidelijk dat er iets is gebeurd dat niet in de haak. is." Zou polio in '53 een oorzaak voor de steiftepiek kunnen zijn? „Polio kun je uitsluiten. Ik heb over die periode wel dossieronderzoek gedaan en heb het niet gevonden." Dat geldt ook voor andere dodelijke ziektes? De theorie bijvoorbeeld dat er in die jaren misschien een broeder met open tbc heeft rondgelopen? „Elke ziekte was ik absoluut tegen gekomen in de dossiers. laren daar voor heeft er wel Spaanse griep ge heerst. Die heb ik ook beschreven. Maar verder ben ik geen enkele epi demie op het spoor gekomen." Een moeder van een overleden jonge tje had destijds het vermoeden dat de kinderen als medisch proefkonijn werden gebruikt. Is dat realistisch? „Tja, wat moet je met zo'n gevoel. Ik denk dat het voortkomt uit emotie. Er is geen enkele aanwij zing voor." Was er in de dossiers wel sprake van seksueel misbruik? „Met de hand op mijn hart durf ik te zeggen dat ik al die jaren van het onderzoek nergens een con creet geval van seksueel misbruik ben tegengekomen. Wel van seks met dieren. Een ezel. En natuurlijk werd veel geschreven over incest, omdat veel zwakzinnige kinderen daar het resultaat van waren. Ik heb destijds in plaatselijke krantjes oproepen geplaatst. Mensen ge vraagd hun ervaringen met de in stellingen met mij te delen. Dat heeft geen enkele reactie opgele verd. Het nadenken over seksueel misbruik in instellingen is vrij re cent. In de interviews die ik hield, heb ik er oók niets over gehoord. Ik was ook vooral geïnteresseerd in de vraag hoe vrij of onvrij die mensen waren." knippen van linten gereduceerd is. foto Marcel Antonisse/ANP 8-daagse vliegreis Levi met verblijf in Immeimökit Chalet Vanaf 453 pp Dit trendy en veelzijdige skigebied ligt zo'n 170 km boven de poolcirkel. Wie hier eenmaal een keer geweest is, wil beslist terug! Een uitgebreid snowboardpark en de 52% steile World Cup piste zorgen voor genoeg uitdaging voor de echte skihelden. Met Kid's Land en goede kinderski- faciliteiten is Levi een kindvriendelijke plek. Naast wintersporten kunt u excursies maken zoals paardrijden, sneeuwscootersafari's, een rerfciierfarm bezoeken of ijsvissen. Exclusief vertegenwoordiger van HURTIGRUTEn telefoon (+31-0)50-3136000 www.skiscandinavie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7