i3 spectrum Zaterdag 27 augustus 2011 In Libië zijn de rollen omgekeerd. Na tientallen jaren van wrede onderdrukking, heeft het volk zich tegen de onderdrukker gekeerd. Het land maakt zich op voor een nieuw tijdperk, zonder Kaddafi. door Harald Doornbos Libische opstandelingen zijn tijdens een patrouille in Tripoli op zoek naar sporen van Kadd afi. foto Francois Mori/AP Photo bij Benghazi, in oost-Libië, een plaats die al een klein halfjaar deel uitmaakt van 'be vrijd gebied'. „Het is cruciaal dat we nu zo veel mogelijk troepen naar Tripoli breng en", vertelt hij. „We moeten Kaddafi en zijn aanhangers laten zien dat de straat van ons is, dat er geen weg terug is. We willen van Tripoli geen Baghdad maken, dat jarenlang toneel blijft van onderling ge weld en bomaanslagen." Vandaar dus dat Al-Manzoughi zijn tach tig manschappen naar Tripoli wil brengen. Maar hoe doe je dat? Want het is duizend kilometer tussen Benghazi en Tripoli. De stad Sirte is nog in handen van Kaddafi, maar ligt precies in het midden, waardoor de weg tussen beide steden is afgesloten. „We vliegen van Benghazi naar Djerba in Tunesië", legt de commandant uit. Maar hoe vlieg je een vliegtuig als er een 'no fly-zone' geldt en elk toestel boven Libië uit de lucht wordt geschoten door straalja gers van de NAVO? „Ha, ha, ha," grinnikt Al-Manzoughi, „We hebben onze vlucht besproken met de NAVO en die geeft toe stemming. In het begin ontbrak het wel eens aan communicatie met de NAVO, maar nu is dat allemaal prima geregeld." Op het eerste gezicht lijkt het onwaar schijnlijk dat het botert tussen Al-Man zoughi en de NAVO. De commandant, die een dunne baard draagt, is een vertegen woordiger van het islamitische deel van het Libische verzet. Van 1993 tot zijn terug keer naar Libië in 2000 woonde en werkte hij in Soedan, waar hij actief was als reli gieus leider. „Soedan was een mooie tijd, maar je blijft toch dromen van terugkeer naar je eigen land en het omverwerpen van het Kaddafi-regime." Hij ontkent dat hij een relatie heeft met Al Qaïda, dat ook vanuit Soedan actief was totdat het in 1996 naar Afghanistan vertrok. „Ik ben veel meer geïnspireerd door sufi islam", legt hij uit, „Al Qaïda haat dat." Ook in Nalut, een stadje aan de Libische kant van de grens met Tunesië, ruikt en voelt de bevolking dat Kaddafi's laatste uur is aangebroken. De bevolking van Na lut en een aantal andere stadjes in het wes ten van Libië bestaat met name uit Ber bers, die geen Arabier zijn. Gedurende het Kaddafi-bewind - dat zeer Arabisch-natio- nalistisch was - werden de Berbers steeds gemarginaliseerd en onderdrukt. Zingen in het Berbers was zelfs bij wet verboden. Dat maakt het vanzelfsprekend dat ieder een hier achter de revolutie staat. Op de wegen van en naar Nalut liggen overal rotsblokken en hopen zand. „Dat waren onze defensieve posities tegen de voortdurende aanvallen van de Kadd- afi-troepen", vertelt Saleh, die me deze nacht voor 300 dollar van Nalut naar de hoofdstad Tripoli wil rijden. Commandant Al-Manzoughi laten we achter aan de Tu nesische kant van de grens, waar hij met zijn manschappen wacht op het vliegtuig. „De vlucht arriveert hier morgenvroeg om 11.00 uur", zegt hij. „Ongewapend rijden we dan naar Nalut in Libië. Daar krijgen mijn jongens hun wapens en gaan we on middellijk door naar Tripoli. Ik zie jullie daar wel!" Het is een uur of zeven 's ochtends als Tri poli eindelijk in zicht komt. Honderden controleposten en wegblokkades op de 300 kilometer lange weg van Nalut naar de hoofdstad zorgden voor veel vertraging. Omdat de revolutie nog in volle gang is, zijn de gewapende rebellen aan de weg blokkades behoorlijk nerveus. 'Wie zit er in deze auto?', zie je ze denken. Ook wil len ze soms weten of buitenlandse bezoe kers nou pro- of anti-Kaddafi zijn. Als de zon als een grote gele bal boven Tri poli hangt, wordt snel duidelijk dat de re bellen aan de winnende hand zijn. Pro-Kaddafi-eenheden zijn nergens meer te zien, ze hebben zich teruggetrokken in twee wijken van Tripoli. Dat betekent niet dat er geen gevaar meer bestaat. Het pro bleem is dat Kaddafi-aanhangers oplossen in de massa zodra de rebellen door de straat patrouilleren. Maar als de opstande lingen de hoek om zijn, duiken de pro-Kaddafistrijders weer op. Zo interview den vier Italiaanse journalisten een wille keurige Libische familie. Na vijf minuten informeerde de familie een paar pro-Kadd afistrijders. Die onderbraken het interview om de Italianen te arresteren, hun Libische chauffeur werd ter plekke doodgeschoten. Het is voor verslaggevers dus zaak in de Overal schieten rebellen in de lucht om de overwinning te vieren buurt te blijven van de rebellen. In de chaos en wirwar van revolutionair Tripoli is het onmogelijk om commandant Al-Manzoughi en zijn vers ingevlogen troe pen snel terug te vinden. Maar aan rebel len is hier inmiddels geen gebrek. Een groep onder leiding van commandant Mu hammad al-Ruzjbani rijdt in pick-ups door de stad. In de verte hangen rookwol ken, de gevolgen van sporadische gevech ten. „Klim in de achterbak, dan rijden we je rond door bevrijd Tripoli", roept de com mandant. In een noodgang gaat het door de stad. Via buitenwijken weer naar het centrum en de luchthaven. Overal klinkt de strijdkreet 'Allah is groot'. Overal zie je blije gezichten, toeteren automobilisten en schieten rebellen in de lucht om de over winning te vieren. Als de pick-up na een half uur stilhoudt bij een controlepost in de stad, is er even tijd om aan de jongens te vragen wat zij van het nieuwe Libië verwachten. „Vrijheid", zegt een jongen met een geweer in zijn hand. „Facebook", roept een ander. „De mocratie", zegt commandant Al-Ruzjbani. Wat democratie inhoudt? „Dat je gewoon kunt zeggen wat je wilt, dat je niet bang hoeft te zijn voor de geheime dienst", vindt hij. Weer een andere roept: „Dat je je garagedeur niet meer groen hoeft te schilderen." Onder Kaddafi werd je name lijk geacht om alles in de favoriete kleur van de grote leider te schilderen. Groen, de kleur van islam. Ondertussen loopt een jongen langs in een T-shirtje met daarop het logo van You- tube, aan zijn schouder bungelt een Kalash- nikov. Een volledig gesluierde vrouw pas seert een kanon dat langs de weg staat. Mannen dragen kinderen op hun schou ders. Meisjes kijken door hippe zonnebril len nieuwsgierig toe terwijl gewapende re bellen de stad in blijven stromen. In deze chaos van oorlog, revolutie en onzeker heid weet niemand nog wat de toekomst brengt. Maar dat de Kaddafi-periode binnenkort verleden tijd is, daar lijkt bijna niemand rouwig om. reageren? spectrum@wegener.nl Een jonge opstandeling poseert met zijn wapen in de straten van Tripoli. foto Hannibal Hanschke/Epa foto Sergey Ponomarev/AP Photo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79