Niet ongezien van Goes naar Middelburg spectrum 10 J Zaterdag 27 augustus.2011 Museum, Goes Station, Middelburg Kloostergangen, Middelburg Korte Kerkstraat, Goes Kloostergangen, Abdij Station, Middelburg Big Brother is hier door René Schrier Goes is de onbetwiste koplo per met negentien camera's in het uitgaansgebied. Maar ook Terneuzen kan er wat van met alleen al vijftien ca mera's bij het sportcentrum de Vliegende Vaart. In midden- en noord-Zeeland han gen ook 24 kentekenregistratiecamera's die reistijden van auto's berekenen. Het cameratoezicht werkt, zegt de gemeen te Goes. De politie kan er kort bovenop zit ten en meer daders van misdrijven wor den op heterdaad betrapt. „Hang maar op die dingen. Wie niets te verbergen heeft, heeft er geen last van." De mening van burgemeester Koos Schou- wenaar van Middelburg over beveiligings camera's is duidelijk. Hij heeft er geen moeite mee. Maar de meerderheid van zijn gemeenteraad denkt er anders over en hecht aan de privacy van de bezoekers van de Middelburgse binnenstad. Dus heeft de gemeente geen camera's in het uitgaansge- We worden meer en vaker bespied dan we vermoeden. Ook Zeeland hangt vol met 'bewakingscamera's'. Alleen al 85 met toestemming van een zestal gemeenten in deze provincie. En dan nog tientallen camera's van provincie en Rijk. Over bedrijven die hun zaak willen beschermen met het inzetten van camera's hebben we het dan nog niet. bied laten ophangen. Maar ze hangen er wel. Dat zijn de camera's van bedrijven die have en goed willen beschermen. En ver der heeft de gemeente er op laten hangen in de parkeergarages, bij de sporthal de Voorborch, bij het zwembad van Amemui- den en bij het stadskantoor. Maar deze ca mera's zijn vooral bedoeld om de gemeen telijke eigendommen in de gaten te kun nen houden. Schouwenaar tekent wel aan dat het niet zo moet zijn dat de politie onevenredig veel tijd gaat steken in het uitlezen van de beelden. De camera's moeten wel iets toe voegen. Aan de andere kant geven ze bij voorbeeld de politiemensen een veiliger gevoel, omdat die weten dat hulp snel aan wezig kan zijn als het uit de hand loopt. En er kan een preventieve werking vanuit gaan, geeft hij aan. Het College Bescherming Persoons gegevens (CBP) heeft wel eens onderzoek gedaan naar de aard en omvang van het ca meratoezicht in het publieke domein bij bijna vijfhonderd gemeenten in Neder land. Uit het onderzoek kwam naar voren dat een op de vijf gemeenten gebruik maakt van cameratoezicht. In Nederland is het ophangen van came ra's aan regels gebonden. Het wordt ge toetst aan de Wet bescherming persoons gegevens of aan de Gemeentewet. In de re gel hoeven camera's die worden ingezet voor de beveiliging van personen, gebou wen, terreinen, zaken en productieproces sen niet te worden aangemeld. Daar kan voor bedrijven een probleem liggen als ze bijvoorbeeld winkeldieven willen filmen, maar dat niet kunnen doen zonder een X stuk van de openbare ruimte in beeld te brengen. Het CBP zegt daarover: „Noodza kelijk is slechts datgene in beeld te breng en waarvoor de rechthebbende verant woordelijk is, waarover zijn zorg zich uit strekt. Tenzij dit onvermijdelijk ismag de camera van deverantwoordelijke dus geen gebouwen, terreinen en zaken van ande ren of de openbare weg in beeld brengen." Het klinkt allemaal mooi, maar we worden allemaal gefilmd op de meest uiteenlopende plekken, of we dat nu willen of niet. Kijk maar eens naar de talloze camera's die Rijkswater staat en de provincie in Zeeland hebben opgehangen. Bij alle sluizen en bruggen en op verschillende plekken langs de wegen. Dat is nodig voor een vlotte en veilige doorstroming van het verkeer, laat Rijks waterstaat weten. Dan zien we of we moe ten ingrijpen, is het commentaar. Dat er camera's hangen in de uitgaansge bieden van Renesse, Terneuzen en Goes hoeft geen verwondering te wekken, maar ze hangen ook in wat burgemeester Anton We vertrekken vanaf de Gro te Markt in Goes, waar je op alle mogelijke hoeken van het plein camera's vindt. We kozen die aan de gevel van de BD-store, maar er was keus te over. Goes is echt de Zeeuwse camera-kampioen. Een paar stappen verder hangt de volgen de al, aan de gevel van Pizza Pirelli in de Korte Kerkstraat. Om de hoek is het weer raak, de gevel van het Museum voor de Bevelanden aan de Een tocht van de Grote Markt van Goes naar het centrum van Middelburg. Big Brother volgt ons op de voet. Singelstraat. En een straat verder op de hoek van de Wijngaardstraat en de West- wal, het voormalige pand van makelaars Faasse en Vermont. We pikken de auto op, die op het parkeer terrein de Koepoort staat en spotten onder weg de camera's van coffeeshop Highlife. Op het onlangs aangepaste kruispunt Westwal/Zusterstraat hangt er weer een. Dan worden we een poosje met rust gela ten, maar als we bij het Total-benzinesta- tion Selnisse stoppen om een pakje kauw gum te kopen is het weer prijs. En niet zo weinig ook. Er hangen er wel een stuk of vier buiten, om van de camera's binnen nog maar niet te spreken. Om de kauwgum-papiertjes in de prullen bak te gooien stoppen we even op de par keerplaats Sloedam. Daar worden we van tevoren al met een bord gewaarschuwd dat er videobewaking is. Dat klopt, twee camera's houden de parkeerplaats in de ga ten. We kiezen er voor om de auto op het P en R terrein achter het station van Middelburg te zetten. Voor we daar zijn, zien we de camera op de hoek van het pand van de Grontmij hangen. Op drie van de vier hoeken van dat pand hangen Grote Markt, Goes Markt, Middelburg Stationsbrug, Middelburg Schroebrug, Middelburg High Life, Goes Stationsbrug, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 76