sport I31 1 K rust op stoom tegen Vitesse Barcelona wint Europese Supercup Schandaal Doelman Velthuizen eindelijk vrij zaterdag 27 augustus 2011 door Maurice Steketee Het is vijf voor twaalf voor het internationale voetbal. Uefa-baas Mi chel Platini wond er gis teren tijdens de loting voor de Eu ropa League geen doekjes om. Het is bijna crisis. Spelers worden niet meer betaald, transfersommen niet overgemaakt. Het lijkt een kwestie van tijd eer grote interna tionale voetbalclubs gaan omval len. De spelersstakingen in Spanje en Italië zijn de eerste voorteke nen. Het zijn echter niet alleen de grote voetballanden waar het een rom meltje is. Voetbalclub Sion uit Zwitserland stelde afgelopen don derdag tegen Celtic spelers op die gekocht waren ondanks een trans ferverbod. De Uefa reageerde woe dend en heeft de Zwitsers inmid dels een waarschuwing gegeven en dreigt het team uit te sluiten van verdere deelname aan de Europa League. Maar in hoeverre vallen de harde woorden van de Uefa nog serieus te nemen? Tegen een kleine club als Sion durft de Europese voetbal bond wel op te treden, maar waar om heeft Real Madrid zo'n trans ferverbod nog niet? De Spaanse topclub investeert ieder jaar voor tientallen miljoenen, terwijl de schuld maar blijft oplopen. Het moge duidelijk zijn dat de club van Platini zijn handen niet durft te branden aan de 'grote jongens'. In Turkije speelt weer een heel an der probleem. Daar worden geen spelers gekocht maar hele wedstrij den. Maar liefst negentien duels zouden vorig seizoen zijn vervalst. Het kost Fenerbahi;e deelname aan de Champions League, omdat de landskampioen wedstrijden zou hebben 'gekocht'. Het is nu wachten op het volgen de schandaal. Ik zet m'n geld op Rusland. De megatransfers volgen elkaar daar in rap tempo op. Deze week werd bekend dat Samuel Eto'o bij het relatief onbekende Anzhi Machatsjkala 20 miljoen eu ro per jaar gaat verdienen. Het zijn bedragen die niet bij het voetbal passen. Als Platini echt zo begaan is met de toekomst van het voetbal gaat hij snel actie ondernemen tegen deze buitensporige salarissen. Al leen dan wordt het misschien geen twaalf uur. Aan een lange periode van onzekerheid voor doelman Piet Velthuizen is een einde gekomen. Zijn voormalige Spaanse werkgever Hercules Ali- cante heeft hem eindelijk officieel vrijgegeven, zodat hij speelgerech- Ajax maakte in vier wedstrijden al tigd is voor zijn nieuwe club Vitesse. De vrijgave gaat in vanaf maan- 15 treffers. dag 29 augustus. Derk Boerrigter van Ajax (midden) viert de 2-0 met zijn teamgenoten. Keeper Marko Meerits (rechts) en Guram Kashia zijn teleurgesteld. foto Olaf Kraak/ANP Jol. Gisteravond trof Van den Brom echter een team dat net als hij houdt van balbezit, vleugelspe lers en aanvallen. Zoals Van den Brom is ook De Boer gevormd door de voetbalvi sie van Louis van Gaal. Er zijn ech ter nog meer overeenkomsten tus sen de oud-Ajacieden die tussen 1993 en 1995 samenspeelden. Van den Brom was hoofd jeugdoplei dingen bij Ajax toen De Boer als jeugdtrainer op de Toekomst zijn eerste schreden in het trainersvak zette. „Frank trainde alsof hij de finale van de Champions League moest spelen, maar het liep niet", herin nerde Van den Brom zich vorig jaar de vroege verrichtingen van De Boer. De Boer was toen trainer van de Ai en hij moest Jol nog ver vangen. Van den Brom: „Ik was hoofd opleidingen, had Frank voor deze functie gevraagd en ik zei: we delen de groep in tweeën, ik help je. Bij mij hadden die kin deren plezier en de oefening liep goed. Stond Frank met een schuin oog naar ons te kijken. Hij kon het niet hebben, gedreven als hij is. Maar Frank komt eraan. Hij stip pelt zijn weg uit, weet welke val kuilen een beginnende trainer moet omzeilen."Gisteravond zag Van den Brom die woorden be waarheid. Ajax kan nu de rest van het weekeinde achterover leunen en rustig afwachten wat de concur rentie doet. MONACO - Barcelona heeft gist- avond in Monaco de Europese Su percup gewonnen. De winnaar van de Champions League won met 2-0 van FC Porto, de winnaar van de Europa League. Lionel Messi en invaller Cesc Fa- bregas maakten de treffers voor de Catalanen. De Portugezen eindig den het duel met negen man na dat de Nederlandse scheidsrechter Björn Kuipers twee rode kaarten had uitgedeeld. Josep Guardiola pakte zijn twaalf de prijs als coach van Barcelona. Hij passeerde daarmee Johan Cruijff die elf trofeeën veroverde met de Spaanse grootmacht. Guar diola had daar slechts drie jaar voor nodig. De beroemde num mer veertien deed er acht jaar over. Barcelona dicteerde de wed strijd in Stade Louis II, al was er een fout van Porto voor nodig om tot scoren te komen. Messi was at tent na een verkeerde terugspeel bal van Fredy Guarin en omspeel de doelman Helton. Twee minu ten voor tijd verdubbelde de van Arsenal overgekomen Fabregas de marge met zijn eerste officiële tref fer in dienst van Barcelona. Cesc Fabregas maakte gisteravond zijn eerste treffer in het shirt van Barcelona. foto Cuillaume Horcajuelo/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61