Mosselzaad ter discussie Studenten dromen i 24 i zeeland Zeeland in 2 minuten weer drie keer per dag FAUNABESCHERMING Verbod geëist SUMMERSCHOQL Dertig buitenlandse studenten hebben zich twee weken over de toekomst van de Grevelingen gebo gen. Hun visie onderstreept bestaande plannen. Apotheek open Natuurgenezing Weight loss Mandala tekenen in Zierikzee Cursussen Computercursus voor senioren Zeeuws-Vlaamse bouw vraagt om 'streepje voor' wm zaterdag 27 augustus 2011 den haag - Als we geen mossel- zaad uit Ierland en Engeland meer in de Oosterschelde mogen uit zaaien dan moet je verbieden dat mensen reizen, want die zijn va ker drager van het norovirus die buikklachten veroorzaakt, zei M. van der Bent van de schelpdieren- importeurs vrijdag bij de Raad van State. Die behandelde een spoedprocedu re tegen een aantal vergunningen om mosselzaad uit Ierland en En geland in de Oosterschelde uit te zetten. Volgens milieugroep Faunabescher ming levert het importeren van exotische diersoorten grote risico's op voor de volksgezondheid, zoals het norovirus. Immers, met de im port van buitenlands schelpdieren zaad worden ook ziektekiemen geïmporteerd die inheemse schelp dieren, zoals mosselen en oesters kunnen aantasten. Faunabescherming vroeg vrijdag om een onmiddellijke blokkade van de importvergunningen die het ministerie van Landbouw en Innovatie aan de schelpdierenim porteurs heeft verleend. Pauline de Jong, woordvoerster van Fauna bescherming, somde tijdens de rechtszitting in Den Haag een groot aantal risico's op. Volgens haar worden er met het mossel zaad naast het norovirus ook pro bleemsoorten zoals de Nieuw-Zee- landse waterpok, geïmporteerd. Een deskundige op het gebied van de soortendeterminatie erkende dat de waterpok een probleem soort is maar dat er intussen al zo veel in de Oosterschelde zijn dat één meer ook niet meer uitmaakt. De Jong van Faunabescherming vindt dat de overheid te makkelijk omgaat met de risico's van uitheemse soorten. „Nu gebruikt het ministerie nog een zwarte lijst met soorten die niet mogen worden geïmporteerd, maar veel beter is het om een wit te lijst te gebruiken waar soorten op staan die geen risico vormen", zei de woordvoerster van Faunabe scherming. Staatsraad R. Hoekstra vroeg nog wanneer het uitzaaien van het mosselzaad begint. Een woordvoer der van de importeurs zei dat het uitzaaien eigenlijk het hele jaar doorgaat. Mocht de Raad van State de vergunningen schorsen dan zul len de importeurs voorlopig geen mosselzaad meer mogen importe ren. Uitspraak volgt over enkele weken. zierikzee - De apotheek in Zierik- zee is verhuisd. -Het nieuwe pand aan de Mol is gisteren geopend door Ella Holtackers-Jumelet. Zij werkt al 44 jaar in de apotheek. Met de verhuizing is ook de nieu we naam in gebruik genomen: Boots apotheek Zierikzee. De apo theek zat voorheen aan de Dam. zierikzee - Erna van der Spek heeft een praktijk voor natuurge nezing in natuurwinkel de Zonne hoed in Zierikzee. Ze geeft aroma therapie, kleurentherapie of Bach bloesem remedie. De therapiën ko men niet in de plaats van reguliere behandelingen. Meer informatie: 0111-412067. renesse - Op diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland start de Weight Loss Challenge: afvallen in groepsverband. Het is de bedoe ling een nieuwe manier van eten en leven aan te leren. De groepen starten in Renesse, Oosterland, Zie rikzee Nieuwerkerk en Bruinisse. Info: www.wlc-zeeland.nl zierikzee - Jacqueline Roon start half september weer met cursus sen mandala tekenen. Er is een middag- en een avondcursus. Een mandala is een cirkel, waarbin nen een tekening wordt gemaakt. Het is een rustgevende vorm van tekenen. De cursussen worden ge geven in De Driehoek in Zierik zee. Informatie: jrmandala.nl of 0111-415499. zierikzee - Kianoosh Gerami en Eef de Graaf geven vanaf septem ber weer cursussen fotografie, foto bewerking met photoshop, video en schilderen in het Welzijnshuis. De fotografie en videocursussen zijn bedoeld voor mensen die hun apparatuur beter willen leren ken nen of hun vaardigheden willen verbeteren. De schildercursus is ge richt op werken naar waarneming. Meer informatie over het cursus aanbod op www.ekgallary.nl zierikzee - In zorgcentrum Borren- damme starten half september twee computercursussen voor se nioren. Op dinsdagochtend is een starterscursus voor menseji zon der computerervaring. Op donderdagmiddag start een cursus internetten en mailen voor mensen die al enige basiskennis hebben. Nadere informatie is ver krijgbaar bij de receptie Borren- damme, tel. 0111-413357. middelburg - Zeeland in 2 minu ten, het online videojournaal van de PZC, gaat weer over op de normale pro grammering. Vanaf maandag is drie keer per dag een nieuwe uitzending te be kijken via www.Z2.nl. Om 10.00 uur, 16.00 uur en 22.00 uur word je in twee minu ten op de hoog te gebracht van het laatste nieuws uit de provincie. Op zaterdag en zondag zijn er jour naals om 18.00 uur. Het vaste on derdeel 'Zeeland in de media' keert terug in het journaal van 10.00 uur. Daar in wordt een overzicht gege ven van Zeeuws nieuws in (lan delijke) kranten en televisiepro gramma's. Zeeland in 2 mi nuten is altijd en overal te be kijken via je computer, tablet of smartphone. terneuzen - Zeeuws-Vlaamse aan nemers steunen het appèl van de Terneuzense WD-ffactie om loka le bouwbedrijven gedurende de crisis een streepje voor te geven bij aanbestedingen voor gemeentelij ke bouwprojecten. De Terneuzense liberalen willen door de voorkeurspositie de lokale aannemers aan het werk houden. De economische crisis is in de bouwsector immers goed te voe len. De concurrentie met de Bel gische bouwsector is volgens bouwondernemers al wat vermin derd sinds het prijsverschil tussen Nederlandse en Belgische aanne mers is gedaald. door Ben Jansen De Grevelingen kan een spannend ge bied worden, waar het hele jaar door wat te beleven valt en waar geld wordt verdiend. Met de presentatie van een blauwdruk voor de versterking van het Greve- lingengebied hebben dertig studen ten uit tien landen gisteren hun summerschool over de Dynamiek van de Delta afgesloten. In het oog springen twee knoop punten (de aanzetten van de Brou- wersdam en dê Grevelingendam op Schouwen-Duiveland), herstel van een (beperkte) getijbeweging, een verbinding tussen Grevelingen en Haringvliet op de lijn Herkin- gen-Middelhamis, met vertakkin gen die een aantrekkelijk water woongebied vormen en een groen middengebied waar de nadruk ligt op natuur en aquacultuur. De aanbevelingen van de aanko mende bouwkundigen, land schapsarchitecten en stedebouw kundigen sluiten goed aan op be staande plannen, zoals die zijn neergelegd in bijvoorbeeld het Uit voeringprogramma Zuidwestelijke Delta en de toekomstverkenning Zicht op de Grevelingen. Veilig, veerkrachtig en vitaal is de bood schap en die hebben de studenten na hun kennismaking van twee weken met het gebied onderschre ven. Tientallen jaren was de aan dacht voornamelijk gericht op landwinning en veiligheid voor de zee. Nu is het tijd daarnaast ook naar de natuur en de economie te kijken. Die economie komt niet echt goed van de grond als een groot deel van de ondernemers alleen maar drie zomermaanden heeft om geld te verdienen. Vandaar het voorstel van de studenten om van de Brou- wersdam een boulevard te maken die ook de rest van het jaar aan trekkelijk is, zowel voor toeristen en recreanten als voor het bedrijfs leven. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan een arena, waar bij goed weer in de open lucht en anders onder dak film- en andere voorstellingen worden gegeven en congressen en zakelijke presentaties worden ge houden. Aan die boulevard kun nen ook een gezondheidscentrum en eventueel zelfs een ziekenhuis een plaats krijgen. Het knooppunt bij de Grevelingen dam moet vooral een culturele in vulling krijgen met onder meer drijvende paviljoens waar kunste naars werken en exposeren en res taurants. Het plan voorziet ook in een her denkingsoord voor de overstro mingsramp van 1953, als aanvul- Retspad over het watei Recreatie op drijvende eilandjes. 17 2.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58