A De nonnen repareerden 221 zeeland Wzc Antonius wint prijs met idee voor uitstapje 'Overleg nodig over probleem ZorgSaam' AERS n Hennepkwekerij aan Kanaalweg ontruimd Demonstratie dieren opzetten in bieb Expositie alledaagse historische spulletjes almanak Rooie oortjes Zorgcentrum Emmaus in IJzendijke bestaat vijftig jaar. De katholieke achtergrond en de daarmee gepaard gaande leiding door nonnen, drukte een grote stempel op de geschiedenis. Sturing aan je leven dankzij workshops Tocht naar slufter in Zwarte Polder Organisatie markt zoekt deelnemers zaterdag 27 augustus 2011 door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Woonzorgcen trum Antonius in Kloosterzande wint dit jaar de CZ-Verwenzorg- prijs. Het thema van de wedstrijd van de zorgverzekeraar was dit jaar 'Echte zorgzame zorg verdient bewust-zijn'. Het team Welzijn van zorgstich- ting Curamus won met het idee de bewoners van Antonius een fij ne middag aan te bieden in het ha ventje van Paal. Het doel hiervan was hen aflei ding te geven van de pijn en beper kingen waarmee zij in het dage- AANNEMINGSBEDRIJF NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE UNST LUMII heroal Qmado' VEKA ■••riiHi i» ai» y zonwering KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING www.haers.net Tel. 0115-491282 lijks leven te maken hebben. Eind juli is het uitje gehouden, bewo ners hebben met familie en man- telzorgers genoten van de zilte zee lucht en de maritieme activiteiten op de Westerschelde. De uitreiking van de prijs, een geldbedrag, vindt plaats op 20 sep tember en is bedoeld als aanmoedi ging- Vorig jaar ging de winst van de Verwenzorgprijs ook naar het wel- zijnsteam van Curamus. Toen won de stichting 800 euro met het idee kinderen te laten kamperen op het terrein van zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst. SLUISKIL Aan de Kanaalweg in Sluiskil is gis terochtend een wietkwekerij met vierhonderd hennepplanten aange troffen in een bedrijfspand. Een 37- jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats is ter plekke aange houden. De kwekerij is ontruimd door personeel van de gemeente. TERNEUZEN Dierenpreparateur Marjolein van Viegen geeft volgende week woens dag tussen 14.00 en 17.30 uur een demonstratie in de bibliotheek in Terneuzen. Ze is eigenaar van de Cathelinehof in Oostburg, waar vo gels worden opgezet. Naast de de monstratie is tot 16 september in de bibliotheek de tentoonstelling 'Beestenboel' te zien. Die bestaat uit opgezette dieren. HULST De bibliotheek in Hulst exposeert tot 1 november spulletjes uit de eer ste helft van de vorige eeuw, zoals geboortekaartjes, spelletjes, appara ten en trouwfoto's. Het is een aan vulling op de tentoonstelling 'Pit en Mit; voorwerpen uit de tijd van onze voorouders' die te zien is in museum De Vier Ambachten. BSBgaMHWWMaBWIIW 1IIP'fi uw HAULEZ assurantiën www.haulez.com IIMIIMIMBM— ïB3BBSSX£&at8S2& De zomerredactie van deze krant sloot donderdagavond de productie voor de zomerbijlage af met een rondleiding door Antwerpen. En niet zomaar één, er werd gekozen voor de Rooie Oortjesroute. Sterke verhalen over de rosse buurt bleven uit, want de gids loodste hen er niet eens heen. Nee, zij verhaalde amusant over de seksuele gewoontes van de Antwerpe- JUBILEUM door Martijn de Koning Eerlijk en vertrouwd financieel advies. Havenfort 4, Hulst RegioBank^ 0114-314435 TERNEUZEN Jacqueline Hermans houdt de ko mende drie dinsdagavonden de workshop 'Je innerlijke drive ont dekken'. De bijeenkomsten'vinden plaats van 19.00 tot 22.15 uur in het Zeldenrust-Steelantcollege in Ter- neuzen. Meedoen kost 50 euro voor alle drie de avonden. Aanmel den kan via 0115-697300 of door te mailen naar: jacqueline.hermans@ prh-nederland.nl. NIEUWVLIET-BAD Wie de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet eens wil ontdekken met een gids, kan woensdag vanaf 19.30 uur meedoen aan een wande ling. Startpunt is het parkeerter rein bij fritura 't Gemaal aan de Zeedijk. Deelname kost 3 euro; kin deren betalen 1,50 euro; donateurs Het Zeeuwse Landschap gratis. GROEDE Mensen die op 8 oktober hun hob by of werkstukken willen laten zien op de herfstmarkt in Groede, kunnen contact opnemen met de organisatie: 06-52456894. Werkende mannen, die zag je in de ja ren zestig niet in be jaardenhuis Em maus in IJzendijke. De zusters Franciscanessen runden het huis, en deden daarbij alles zelf: óók een lek op het dak repareren, de goten schoonmaken en de wasta fel ontstoppen. Rita Hulleman weet het nog goed. Ze kwam vijftig jaar geleden als vijftienjarig meisje in Emmaus te recht, kort nadat de plaatselijke 'meneer pastoor' Gijsbert de Pauw het initiatief nam voor de bouw. Rita kwam al in dienst voordat er iemand in Emmaus woonde. „Ik mocht hier schoonmaken, als va kantiebaantje. Aanvankelijk tussen de behangers en de schilders, later tussen de bewoners." Rita was één van de vier meisjes van 'buitenaf die de nonnen assis teerden. Twee mochten 'doorle ren' van de zusters. Rita was één van hen. „Samen met mijn vrien din Jenny ging ik één keer per week naar school in Hulst. Zo heb ik het vak geleerd." Het werken tussen en met de nom nen beviel Rita goed, hoewel het ook wel eens wat gênant was. „Soms moest ik, samen met een zuster, met de bus mee naar Oost burg, voor boodschappen. Zat je daar als meisje van zeventien naast zo'n zuster, voorin de bus, met achter je een groep joelende scholierenDan kroop ik het liefst zo ver mogelijk weg." Rita werkte dertien jaar in Em maus. Ze keerde er later terug als vrijwilliger en staat nu twee keer per week in het winkeltje. Ook Marlou Bron behoort 'tot het meubilair van Emmaus', zoals de dames zelf zeggen. De re ceptioniste kwam op dezelfde ma nier bij Emmaus als Rita: via een vakantiebaantje als tiener. Ze werkt nu 32 jaar in het centrum. Volgens Bron is de huidige kracht van het tehuis het brede aanbod: van lichte thuiszorg in de koop- en huurappartementen bij het cen trum tot volledige, intramurele zorg in het gebouw zelf Bron werkte ook een poos onder de nonnen. De laatste zuster-direc- trice, Dominica, gaf pas eind jaren tachtig het stokje over aan een Teek': Peter Ploegaett, nu wethou der in Sluis. De huidige locatiema nager, Katroen Grootaert, werkte toen al een poosje in IJzendijke. „Ik kwam hier om een paar maan den ervaring op te doen in de Verjaardagsfeest met barbecue en huifkartrip Emmaus bestaat uit 12 koopappar tementen, 43 huurappartementen, 54 intramurale plaatsen en biedt dagopvang aan gemiddeld acht mensen. Het vijftigjarig bestaan wordt op allerlei manieren gevierd. Eerder dit jaar waren er al verschil lende activiteiten voor bewoners. Het feest gaat dinsdag verder. Be woners kunnen mee met een wan deling of een huifkartocht. Ook is er een streekproductenmarkt. Woensdag krijgen de bewoners een barbecue aangeboden. Daarna is er een feest voor (oud-)mede- werkers en (oud-)bestuurders. Wie ook wil komen, kan zich nog aan melden via 0117-301570 of per mail: emmausinfo@zzv.nl. Bij de opening, vijftig jaar geleden, draaide Emmaus bijna volledig op de in zet van nonnen. Slechts vier meisjes 'van buitenaf hielpen mee. Eén van hen was Rita Hulleman (tweede van rechts). Rechts Jenny de Krijger. Het 'oude' Emmaus, vóór de sloop mers hadden nog geen eigen wc en vankelijk ook inpandig; later kregen door Martijn de Koning Tip? redactie@pzc.nl naren in een ver verleden. Na afloop stapten de redacteuren gedwee ach ter de fotograaf aan, want een plaat je met rode lichtjes zou het verhaal toch nog wat fraaier maken. Hij wist de weg naar de rosse buurt wel, zei hij. Plots hield hij halt. „Jij weet het toch zo goed", klonk het. „Jazeker", zei hij. „Maar normaal kom ik hier altijd met de auto." MEEST CELEZEN 1. Webcam op Grote Markt Hulst 2. Man zat vast onder aanhanger 3. Afsluiting Tractaatweg uitgesteld WEBLOGS PZC-redacteuren houden weblogs bij over sport, kunst en politiek. Kijk op www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto TERNEUZEN - Johan Robesin roept zijn collega's in de Scheldemond- raad op om te praten over de 'di ploma-ongelijkheid' in de Neder landse en Belgische gezondheids zorg. Robesin, zelf namens de Zeeuwse Staten lid van de raad waarin West-VIaanderen, Oost- Vlaanderen en Zeeland samenwer ken, doet dat naar aanleiding van uitspraken van een woordvoerder van ZorgSaam in deze krant. Die gaf aan dat de ziekenhuisorganisa tie behoefte heeft aan meer opera tiekamers, maar dat dit lastig te rea liseren is wegens een gebrek aan ok-verpleegkundigen. Zorgsaam zou best Belgische verpleegkundi gen willen aantrekken, maar stuit daarbij op het praktische pro bleem dat Nederlandse en Bel gische diploma's niet hetzelfde waard zijn. Dat moet niet kunnen, vindt Robe sin. De Scheldemondraad praat al regelmatig over arbeidsgerelateer- de, grensoverschrijdende proble men en moet daar nu specifiek de problemen in de gezondheidszorg bij nemen, meent hij. Robesin vraagt de raad daarom het onderwerp voor de volgende vergadering op de agenda te zet-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46