Floors Koi Shop zeeland 13 Zeehond verliest van snelle boten is goed in zeeland Vijverspeciaalzaak commentaar Waterrally Twee dagen a a Zorg borstkanker PORTAKAL Koop een tienrittenkaart voor Film by the Sea Dalyan in Turkije Grote respons op onderzoek naar Thermphos zaterdag 27 augustus 2011 aggaajfeasBa^gaawa^'-^^it.wseaas „De bruinvissen en zeehonden zijn geen snelle zwemmers. Als daar boten met grote snelheid varen, dan is het risico erg groot dat ze worden overvaren." Kees Camphuijsen, wetenschapper van NIOZ. „Veel herrie maken die snelle rubberboten overigens niet. En als er zeehonden op de Hooge Platen liggen, is afgesproken dat we langzaam langs zullen varen" Lino de Jong en Pepijn Nuijten, organisatoren Rib Rally Terneuzen 2011 Het aantal snelle rub berboten in de Ne derlandse jachtha vens groeit. Belgen komen in krachtige bootjes over zee naar Zeeland stuite ren. Hier en daar kunnen toeris ten tegen betaling een rondje meevaren. Voor deze snelle en luidruchtige watersport is een flinke belangstelling. Het plan voor een waterrally op de Wes- terschelde is dus niet vreemd. Even begrijpelijk is de vraag of er belemmeringen zijn. De Wes terschelde is behalve een snel weg voor zeeschepen ook een natuurgebied. Extra verstorin gen zijn ongewenst. Zeker rond de waardevolle Hooge Platen. Daar zal de rally bij weg moe ten blijven. Maar het program ma voorziet wél in tochten langs die platen. Misschien is de waterrally toch nog in goede banen te leiden. Met een beetje geven en nemen kan worden voorkomen dat het evenement, net als onlangs de Grand Prix of the Sea op de Waddenzee, moet worden afge last wegens discussie over aan tasting van de natuur. Pepijn Nuijten (links) en Lino de Jong op snelle rubberboot van Multraship in de haven van Breskens. foto Peter Nicolai De eerste rally met snelle rubber boten (Ribs) in Zeeland vindt zater dag 1 en zondag 2 oktober plaats op de Westerschelde tussen Ter- neuzen en Vlissingen. De eerste dag is er van 10.30 tot 15.30 uur een corporate rally waarvoor bedrijventeams zich kun nen aanmelden. Zondag 2 oktober zijn de echte wedstrijden, met 's ochtends twee rondes Terneuzen-Vlissingen- Breskens-Vlissingen en 's middags acht rondes in de Put van Terneu zen. Informatie: www.ribcally.com of terneuzen@ribrally.com door Edith Ramakers Nee, daar kan ik geen ant woord op geven", zegt jaap van der Hiele, de stu wende kracht achter de EHBO voor zeezoogdieren. Hij reageert op de vraag hoeveel last de bruin vissen en zeehonden van onderwa tergeluiden zullen hebben, die ver oorzaakt worden door snelle bo ten. „Ik ben geen wetenschapper. Ik kom pas in actie als de bruinvis sen of zeehonden aangespoeld zijn of in elk geval in de problemen zijn. Maar ik denk wel dat zeezoog dieren veel last hebben van die ge luiden en van die snelheid. En ik Vanaf maandag weer drie keer per dag het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om io.ooj6.oo en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl «A M/ PORTAKAL.NL en maak kans op een geheel verzorgde reis voor 2 personen naar de mooiste strandbestemming in Europa: Tienrittenkaarten zijn niet persoonsgebonden. Wil je tijdens Film by the Sea met een groep vrienden naar de film, dan ben je met de tienrittenkaart 15,- voordeliger uit. Meer info: www.filmbythesea.nl denk dus dat ik 1 en 2 oktober extra vaak in actie zal moeten ko men in de Westerschelde." Kees Camphuijsen van het NIOZ (Nederlands Instituut voor Onder zoek) in Texel heeft een antwoord paraat. „De bruinvissen en zeehon den zijn geen snelle zwemmers. Als daar boten met grote snelheid varen, dan is het risico erg groot dat ze worden overvaren. En dan verliezen de zeezoogdieren het van de boten", zegt de onderzoe ker. Het is niet zo zeer het onderwater geluid dat de bruinvissen en zee honden verstoort, maar wel de snelheid. „90 kilometer per uur is MIDDELBURG - Ruim de helft van de Zeeuwen die zijn benaderd voor het gezondheidsonderzoek naar Thermphos doet echt mee. De GGD heeft 55 procent van de formulieren terug gekregen. Door het grote aantal deelnemers is het onderzoek representatief. Thermphos heeft een kort geding tegen een dwangsom van de pro vincie ingetrokken. Het bedrijf zegt zich te hebben vergist in de termijn waarop het probleem - te hoge lozing van zware metalen en fosfaten - moet worden opgelost. „Wij dachten dat we het sneller voor elkaar moesten hebben, maar dat blijkt niet zo te zijn." snel. Dat die motorboten veel ge luid maken is eigenlijk heel erg gunstig. Dan worden de beesten gewaarschuwd dat er gevaar aan komt. Maarja, waar moeten ze dan naar toe vluchten? Nee, ik zou ad viseren om in het kwetsbare ge bied bij de platen geen toestem ming te geven aan de races." Er zwemmen veel bruinvissen in de buurt van de Hooge Platen en ook zonnen er zeehonden als de platen droogvallen. „Het zijn allebei beschermde die ren. Dus heeft de organisatie wel een probleem, denk ik, als er iets met deze dieren gebeurt. En zoals ik al zei: die kans is groot." MIDDELBURG - De twee Zeeuwse ziekenhuizen - ZorgSaam en ADRZ - krijgen dit jaar allebei het roze lintje van de Borstkankervere- niging Nederland. Dat lintje is een teken dat ziekenhuizen goede borstkankerzorg leveren. Dit jaar krijgen 63 van de 91 ziekenhuizen dat keurmerk. Vorig jaar waren dat er nog 84. De borstkankervereniging beoor deelt ziekenhuizen aan de hand van een aantal criteria, zoals de er varing van de chirurgen met opera ties, de snelheid van de diagnose, de wachttijd voor een operatie, de tevredenheid van de patiënten en de begeleiding. Vijververbouw en verkoop van Japanse Koi Ook voor al uw aquariumbenodigdheden www.fioorskoishop.nl Ritthemsestraat 9 4388 JM Oost-Souburg Mob: 06-54927845 Fax:0118-466539 email: info? floorskoishop.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3