io studentenbudget Gemiddelde uitgaven student per 'Minder op stap' 'In principe niet lenen' 'Ik denk er niet Studenten en schulden, ze zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. Nieuwe be zuinigingen dreigen en dan is lenen mak kelijk. Spijt komt later. nMWWTffffl €130, zaterdag 27 augustus 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl mwmmmmm door Michiel Philippart beeld CRW Lol maken kon afgelopen weken nog in de intro ductieperiode. Maar nu is het feest voorbij voor de eerstejaarsstudenten. Het officiële begin van het academisch jaar staat voor de deur. Veel eerste jaars staan voor het eerst op eigen benen en dragen nieuwe verant woordelijkheden. Voor geldzaken bijvoorbeeld. Veel jonge mensen gaan van nature al wat zorgeloos met geld om. Budgetvoorlichter Nibud luidde af gelopen week de alarmbellen om dat het zich nu extra grote zorgen maakt over de financiële situatie van de komende lichtingen. Met de langstudeerboete van 3000 euro voor degenen die meer dan een jaar studievertraging oplopen, krijgt de nieuwe lichting pas later te maken. Maar bezuinigingen op ov-kaart en basisbeurs kunnen stu denten er nu al toe brengen de ver ruimde leenmogelijkheden stevig aan te spreken. „Studieschulden stijgen jaarlijks al sterk, door de voorgenomen onder- wijsbezuinigingen zullen ze in een nog sneller tempo toenemen, met alle gevolgen van dien", waar schuwt Annemarie Koop van het Nibud. „Uit onderzoeken blijkt dat veel jongeren niet bewust met geld omgaan. Kortetermijn-denken is daar een grote oorzaak van. Veertig procent weet niet eens dat het mo gelijk is zorgtoeslag aan te vragen." Na het afstuderen verklaart meer dan de helft van de studenten spijt te hebben van het vele lenen en er varen de schuld als een last. Lenen is te makkelijk, voorlichting niet afdoende. In vijf minuten, en met slechts enkele muisklikken, kunnen studenten honderden eu ro's per maand lenen bij de over heid. De voorlichting is volgens Ni bud wel verbeterd, maar laat nog steeds te wensen over. Veertig pro cent van de studenten heeft geen idee welke rente zij moeten betalen tijdens hun studie. Henriëtte Prast, bijzonder hoogle raar persoonlijke financiële plan ning aan de Universiteit van Til burg, onderkent dat veel studenten slecht met geld omgaan. Ook zij ziet gebrek aan kennis en voorlich ting „Veel studenten maken geen gebruik van schoolvergoedingen en belastingvoordelen. Ik wijt het niet aan luiheid, maar aan uitstelge drag", zegt Prast. „Via sociale media moeten studen ten actiever op voordelen en risi co's worden gewezen. Als je een vliegticket bestelt, dan kun je ook meteen een auto huren of een ho tel boeken. Zo zou dat ook moeten gaan met financiële adviezen tij dens de inschrijving voor een stu-, die. Meteen zichtbaar maken." Studentenorganisaties proberen het tij nog te keren want nog niet alle bezuinigingen zijn door de Tweede Kamer. „Het gaat een pittig jaar worden", zegt Pascal ten Have, voorzitter van de Landelijke Stu denten Vakbond (LSVb). Zij somt op: „Mogelijk geen basisbeurs meer voor masterstudenten, korter ge bruik van de ov-jaarkaart. En dan de langstudeerboete: die maakt het onaantrekkelijk om een bijbaantje te nemen en geld te verdienen." De studentenvakbonden bereiden procedures en acties voor om Den Haag tot andere gedachten te breng en. Ten Have: „Zoals het plan er nu ligt, moet je je ov-jaarkaart twee jaar eerder inleveren. Het kan dus gebeuren dat je na een bachelorop leiding aan een masterstudie be gint, wat allemaal mag zonder dat je een langstudeerboete krijgt, maar wel al je ov-kaart moet inleve ren. Dat vinden wij totaal onbegrij pelijk", vindt de voorzitter. Collegegeld Studieboeken Reiskosten Huisvesting li €130,- S €34,- €63,- j €459,- zie onze website:binnenland Verschillende studenten vertel len over hun financiële situatie Naam: Gijs Timmermans Leeftijd: 18 Komt uit: Waalwijk Studie: International Business Administration „Ik heb nog niet echt over mijn finan ciële mogelijkheden nagedacht. Als ik niet kan rondkomen, ga ik wel lenen. Eerst zal ik proberen mijn kosten te drukken door minder op stap te gaan. Op de middelbare school was ik vaak platzak, maar ik kon altijd geld lenen van mijn ouders om toch bijvoorbeeld op vakantie te gaan. Zorgtoeslag heb ik nog nooit van ge hoord en over verzekeringen denk ik überhaupt niet na", vertelt de kamer- zoekende Timmermans. „Ik laat het allemaal op me afkomen, het zal wel los lopen." Naam: Isis van Wijk Leeftijd: 18 Komt uit: Delft Studie: International Business Administration „Ik heb een spaarrekening van mijn ouders. Daar kan ik al mijn grote aan kopen van doen, zoals een rijbewijs en het collegegeld. Met mijn werk in de horeca kan ik veel andere kosten dekken, in de toekomst wil ik op ka mers en verwacht dat in zijn geheel te betalen met de studiefinancie ring", zegt Van Wijk, die voortdu rend in een budgetoverzicht bijhoudt wat ze uitgeeft. „Om te voorkomen dat ik op het ein de van de maand blut ben. In princi pe wil ik niet lenen, alleen als het echt niet anders kan." Naam: Frie Roijers Leeftijd: 18 Komt uit: Tilburg Studie: Organisatiewetenschappen „Ik ga totaal met bewust met geld om, omdat ik me er geen zorgen over wil maken. De afgelopen maanden werkte ik wel fulltime om een vakan tie te betalen, 'maar verder hoop ik op geld van thuis terug te vallen. Momen teel zoek ik naar een kamer, maar eerst moet ik nog in onderhandeling met mijn ouders", vertelt Roijers la chend. „Van zorgtoeslag of verzekeringen heb ik weinig verstand, ik denk niet na over die zaken. Ik verwacht dat ik financieel niet in de problemen kom. Mocht dat wel gebeuren, dan kan ik altijd nog lenen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10