38I Als je haast hebt, moet je de Ik zou graag mijn leven lang vakantie Zomergasten vrijdag 26 augustus 2011 Binkey Kok staat aan het roer van de S.S. Rosalie. Meters voor het controleren van de druk. In drie dagen van Enkhuizen naar Vlissingen. Een beetje getrainde fiet ser draait er zijn hand niet voor om. Binkey Kok en Joop Mos ook niet. Zij hebben die tijd ruimschoots nodig om met Nederlands oudste stoomsleepboot de havenstad te bereiken voor deelname aan Vlissingen Maritiem. Zomerverslaggeefster Ellen Jobse stapte ter hoogte van Tho- len aan boord. door Ellen Jobse foto's Willem Mieras De Rosalie maakt een sissend geluid, alsof ze uitpuft na een lange werk dag. Met een gemiddelde snelheid van elf kilometer per uur heeft de stoomsleepboot op dag twee bijna twaalf uur aan een stuk gevaren. Eigenaren Bin key en loop hebben er nog een langere dag opzit ten. „Ik ben vanmorgen om half zeven opge staan", vertelt Joop. „Er moet nog een hoop ge beuren voor we kunnen gaan varen. Eerst maak ik 'het vuur' schoon en veeg ik alle 56 pijpen. Daarna kan ik druk gaan maken, terwijl de ma chine tegelijkertijd voorwarmt. Rond kwart over acht zijn we uit [utphaas (bij Utrecht) vertrok ken. Er zijn nog maar een stuk of tien stoomsleepbo- ten in Nederland, waarvan de S.S. Rosalie uit 1873 de oudste is. „En de mooiste", vinden Bin key en Joop. „Maar daarin zijn we natuurlijk wel een beetje chauvinistisch." Sinds 1987 zijn de twee vrienden de trotse bezitters van de Rosalie. En dat hopen ze nog lang te blijven. „Zolang we gezond zijn", klinkt het in koor. De stoomsleepboot is net als zijn eigenaren met pensioen en ligt het grootste deel van het jaar in de haven van F.nkhuizen. Zomaar een tochtje maken doen Binkey en Joop vrijwel nooit. „Daar is de boot te kostbaar voor." Maar bij eve nementen als Sail Amsterdam, Dordt in Stoom en de Wereldhavendagen in Rotterdam is de Ro salie een graag geziene gast. Stoomsleepboot de Rosalie werd 138 jaar gele den gebouwd in opdracht van het Ministerie van Oorlog. Tot 1922 heeft de Rosalie voor de Torpedo Compagnie gevaren. Bij de viering van het 350-jarig jubileum van de inname van Briel- le door de Geuzen in 1922 kwam de Koninklijke familie als gast aan boord. Na haar diensttijd Gjelt Meilier. PASPOORT Naam: Gjelt Mellier (10). Woonplaats: Ardooie (België). Gespot: camping De Braakman in Hoek. door Jessie Scheele n België hebben de scholieren iets waar de meeste Nederlandse kinderen alleen maar van kunnen dromen: twee volle maanden zomervakantie. De Belgische scholier Gjelt geniet nog even van zijn vakantie in Zeeland. Samen met zijn oma kampeert hij op camping De Braak man. Zijn ouders moesten alweer aan het werk, dus nam zijn oma hem als extraatje nog mee voor een korte vakantie. „Niet al te ver van huis, maar toch even erop uit", zegt zijn oma. Samen met Gjelt zocht ze de bestemming uit. Ze hebben nog geen idee hoe lang ze blijven. „Dat hangt een beet je van het weer af Dat wil nog niet echt meewerken." Maar ze gaan in ieder geval niet weg voordat ze een bezoekje hebben ge bracht aan het subtropisch zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen. Qua slaapplek hebben ze het zich gemakke lijk gemaakt. Hun 'pop-up-tent' was binnen enkele seconden opgezet. Wat haringen in de grond en klaar! Het opvouwen zal wat moeilijker gaan, vreest zijn oma. Gjelt is gek op spanning en sensatie en wil la ter dan ook dolgraag avonturier worden. 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64