241 zeeland Vier jaar cel voor moord op vrouw Schimmels en Consequente uitspraak Er wordt echt recht gedaan Kan hij nog vader zijn? Politie lost overval op bij Rilland weekenddiensten vrijdag 26 augustus 2011 door Ad Roos middelburg - Een 65-jarige man van Vietnamese afkomst uit Ber gen op Zoom, tegen wie tien jaar cel was geëist voor de moord op zijn één jaar jongere echtgenote, is gisteren door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot een cel straf van vier jaar. Op 28 maan van dit jaar had de man zijn echtgenote met messte ken om het leven gebracht. Het ging geestelijk niet goed meer met zijn vrouw. Ze werd achterdochtig en verdacht hem ervan overspelig te zijn. Daarom wilde ze ook schei den, ondanks dat ze elkaar eeuwi ge trouw hadden beloofd. Nadat hij haar had vermoord wil de hij ook zelf dood: hij nam slaap pillen en samen met zijn overle den vrouw reed hij naar Neeltje Jans om daar het water in te rij den. Bij Kamperland reed hij te gen een hekwerk en werd hij met het levenloze lichaam van zijn echtgenote op de bijrijderstoel door voorbijgangers ontdekt. Als motivering voor het bedui dend lagere vonnis vroeg de recht bank zich af welk strafdoel moest worden gediend, 'omdat vergel ding of leedtoevoeging van over heidswege in het niet vallen bij het leed dat de man zichzelf en zijn kinderen heeft bezorgd'. Vol gens de rechtbank ontneemt een langdurige gevangenisstraf'het per spectief van kinderen en kleinkin deren om al het goede van hun ge zinsleven in herinnering te hou den en te laten terugkeren.' De familie van het slachtoffer rea geerde gisteren onthutst op het vonnis van vier jaar cel. „Dan loopt hij binnenkort weer vrij op straat en wie is er dan aan de beurt? Op deze manier wordt moorden aangemoedigd. Neder land straft veel te licht!" Of het Openbaar Ministerie in be roep gaat is nog niet bekend. Jan Roeland. BBPBBDDirai Cees van Kampen (63), gepensioneerd landenmanager voor een groot be drijf, nu vrijwilliger slachtofferhulp. Aart Jobse „Deze uitspraak van de rechtbank valt me erg mee. Ik had zelf aan een straf van tussen de zes en de acht jaar gedacht. Ik herinner me het ver haal van de officier tijdens de zitting, waarin naar mijn idee toch volop begrip voor de dader zat ingebouwd. In het licht daarvan begreep ik de eis van tien jaar cel absoluut niet. Nu heb ik het gevoel dat de rechter het verhaal van de officier in grote lijnen heeft gevolgd, maar daar vervolgens ook de consequenties uit heeft getrokken. En dan kom je bij een veel lagere straf uit. We hebben het als lezersjury vorige keer ook al gezegd: je moet zo'n man eigenlijk niet tussen allerlei geboefte opsluiten. Het oorlogssyn droom, dat zijn advocate erg benadrukte, telt voor mij nog steeds niet zwaar mee. De man woont dertig jaar in een beschaafd land, heeft vier kinderen die Hollands spreken en volledig zijn geïntegreerd. Zijn ziekte vind ik een ander verhaal. Daarmee zou je geen rekening moeten hou den, maar ik ben blij dat de rechtbank dat wel doet." Aart Jobse (54) is „Ik proef in deze uitspraak - vier jaar met aftrek teamleider op een - wat we als lezersjury meteen na de rechtszit- school voor spe- ting voelden. Er is sprake van een heel sterke daal voortgezet on- tweeslachtigheid in deze kwestie. Aan de ene derwijs in Terneu- kant heb je een man, die zijn vrouw heeft ver zen. moord. Aan de andere kant zie je een persoon, die nog graag met zijn kinderen en kleinkinde ren verder wil leven. Ik vind dat de rechtbank terecht oordeelt. Zelf heb ik er ook nog over nagedacht, de afgelopen twee weken. Het was dan ook een heel bijzondere zaak. Ik denk dat de man uit onmacht heeft ge handeld. Wat hij heeft gedaan is verkeerd, natuurlijk. Maar ik proefin het vonnis de spagaat, zoals we die als lezersjury ook hebben gevoeld. Zijn leeftijd wordt in aanmerking genomen, en zijn ziekte - hij heeft een tumor in zijn long. De rechtbank neemt het allemaal in de overwe gingen mee. Dat vind ik goed. Ik denk dat er op deze manier echt recht wordt gedaan: er wordt gestraft, omdat er nu eenmaal moet worden ge straft. En er wordt rekening gehouden met de uitzonderlijke situatie." door Edith Ramakers Jan Roeland (62), „Eerlijk gezegd: die vier jaar is de straf waaraan uitvaartonderne- ik in eerste instantie dacht. Ik vind de onderbou- mer in Goes, lid wing van de rechtbank, zoals ik die in het von- van de korpsraad nis lees, bijzonder goed. Je leest terug hoe de si- van het Leger des tuatie is gegroeid, hoe het slachtoffer steeds ach- Heils. terdochtiger werd en haar man van overspel be schuldigde. Bij de dader gaat het niet alleen over de moord, maar wordt ook op zijn zware verleden en op zijn ziekte ge wezen. En wordt meegewogen dat het een totaal gezinsdrama is. De verdachte erkent zijn fout. Ik vind het goed dat geprobeerd wordt de schade voor hem te beperken. Het is een terechte vraag in dit geval: wat is het doel van een hele lange detentie? Er is een moord gepleegd, de man wilde eigenlijk met zijn vrouw de dood ingaan. Nu hij vier jaar met aftrek heeft gekregen, be staat er de mogelijkheid dat hij contact houdt met zijn kinderen en kleinkinderen. Of ze hem nog als vader en opa accepteren, dat is de vraag. Maar ik hoop het wel." COLIJNSPLAAT - Uien, zieke en ge zonde, kale en beschimmelde, wa ren gisteren te zien in de Onion- Plaza, een grote partytent op een akker bij Colijnsplaat. Dat was het middelpunt van de nationale uien- dag. En iedereen die maar iets met uien te maken heeft, was aanwezig op het jaarlijks terugkerend evene ment. „We wisselen kennis uit en we praten over de kwaliteit en prijs van de ui", zegt Goesenaar Luc Remijn, van het Uien Innova tie en Kennis Centrum. Niet alleen konden de bezoekers ervoor kiezen om op een aanhang wagen te worden rondgereden langs de velden van proefboerderij de Rusthoeve, maar was er ook een rassenshow te zien met 27 ste vige uiensoorten. In een uienkli- niek werden verdachte of zieke uien door de uiendokter bekeken. Een boer uit Limburg had een monster van zijn perceel meegeno men. Aan de uien kleefde de apar te kastanjekleurige lössgrond, maar ze zagen er alles behalve goed uit. Remijn: „Deze uien zijn dit jaar heel vroeg gezaaid. Aanvan kelijk groeiden ze goed, maar daar na stopte de groei. Het zou spuit- schade kunnen zijn." Maar bij een nadere blik ziet hij dat er witte wortelsprieten tussen de donkere sprieten zitten. „Deze uien willen dus uit alle macht nieuwe wortels maken. Maar op die worteltjes zitten ook nog eens verdikkingen en dat wijst op het wortelknobbelaaltje. Een minis- cuul aaltje dat de uien lastig valt en zich razendsnel vermenigvul digt. Nu de teler dit weet, kan hij het aaltje bestrijden. Volgend jaar dus, want voor dit seizoen is zijn oogst mislukt als de aal in zijn he le perceel zit." Meer uien komen er bekaaid van af De schimmel Fusarium heeft toegeslagen en dat rilland - De politie denkt de over val op een 45-jarige man op de ho mo-ontmoetingsplaats aan de Mar- kiezaatsweg bij Rilland te hebben opgelost. Daar zijn twee mannen van 30 en 36 jaar uit Bergen op Zoom voor opgepakt. De twee worden ook verdacht van twee ge wapende overvallen op bedrijven, eind mei in Bergen op Zoom en begin juni in Halsteren. De twee zijn al op 5 juli aangehou den door de politie Midden en West-Brabant. Toen bleek dat dat de mannen ook in aanmerking kwamen als verdachten voor de overval in Rilland, droeg politie Zeeland dat dossier over. Het slachtoffer werd maandag 30 mei op de homo-ontmoetingsplaats be- i dreigd met een pistool, mishan- j deld en beroofd door twee man- j nen. Tijdens een worsteling werd 1 getracht de man te wurgen en werd hij deels ontkleed. De twee daders namen onder I meer portemonnee, telefoon en autosleutels van het slachtoffer mee. Naar aanleiding van een op roep in de media meldden zich en kele getuigen met zeer waardevol le informatie. De zaak wordt nu pas publiek omdat het onderzoek niet eerder was afgerond. oeaes@83»3as®£S2ee8g£a Zaterdag 27 en zondag 28 augustus 2011 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Kring-apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111-412906, za. 9.00-12.30 uur. Via dienstsluis (aanbellen nr. 18): za 17.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Aien 4 I4T, I Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Buurtzorg: Midden Schouw^i 0653673432,Duiveland 062233144T Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik- 'i zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West j 0653412827. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Zaterdag alleen voor gezel- schapsdieren en uitsluitend op afspraak I 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40