Het eerste wat ze met doen is de begrenzer Je gaat toch zeker geen vijftig 21 zeeland Nog twee arrestaties om overval tabakszaak Klederdracht PZC De krant 6 weken voor 18 euro! Consument en Veiligheid signaleert een fors toegenomen aan tal verkeersongëvallen met scooters. In 2009 belandden lande lijk 9800 slachtoffers op de spoedeisende eerste hulpafdeling. vrijdag 26 augustus 2011 Het was geen vraag meer, maar een consta tering. „Jij verzamelt klederdrachten", zei mijn vriendin, terwijl ze met een mengeling van verbazing en nieuwsgierigheid toekeek hoe ik de derde verjaardagsgast in een ki mono hees. Twee andere bezoe kers zaten al als opgeprikte vlin ders op de bank te giechelen, com pleet met haarstukjes om het af te maken. „En nu allemaal op de fo to!", riep een tante. Verzamel ik klederdrachten? Het is waar: ik heb verschillende Zeeuwse kostuums, batiks uit In donesië, sari's uit India en kimo no's uit Japan. Ik heb foto's waar op ik poseer in exotische kleder drachten en zou, als ik eerlijk ben, best wel eens zo uit wande len willen gaan. Verzamel ik klederdrachten? Nou ja... Ik hou van de mooie stoffen van traditionele kleding. En ik vind klederdrachten absoluut fas cinerend. Allemaal hetzelfde ge kleed, om te laten zien dat je tot dezelfde groep behoort, dat je op die grond geboren bent. En dan toch proberen om binnen de kle dingvoorschriften van de groep nog een beetje je persoonlijke ac centje aan te brengen. Met een apart motiefje, een gewaagd kleur tje, een extra versiering. Van een afstandje allemaal hetzelfde, van dichtbij toch weer individuen. Zo nu en dan komt er eens ie mand bij me langs die ergens een Walchers kostuum voor nodig heeft, en dan leen ik het enigszins zorgelijk uit, want ik ben er zui nig op. Verder ligt de boel een beetje te verstoffen, op zolder. Eén keer ben ik in een dolle bui met mijn mooiste sari aan uit eten gegaan. Naar een Indiaas res taurant. Grote kans dat je jezelf onsterfe lijk belachelijk maakt, als je zulke dingen doet, want je moet wel precies weten wat de (ongeschre ven) regels zijn van een bepaalde dracht. Zo kwam ik er onlangs achter dat ik bij het dragen van kimono's een kapitale blunder beging: ik sloeg ze rechts over links dicht. Dat kan in Japan maar één ding betekenen: je bent overleden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed 1:0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeei Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere Informatie aan SCOOTERS door Comelleke Blok en René Schrier D e stichting Consu ment en Veiligheid trekt aan de bel over de scooter. Het aan tal scooterongevallen rijst de pan uit. Van de 9800 slacht offers die jaarlijks op de eerste hulp van het ziekenhuis terechtko men, zijn van 15 procent de ver wondingen zo ernstig dat ze in het ziekenhuis moeten worden opge nomen. Daar zijn wel een aantal oorzaken voor te benoemen. Een belangrijke oorzaak voor het toegenomen aantal ongevallen met scooters is de hoge snelheid. Cees Meijer van Consument en Veilig heid begrijpt dat wel. Het eerste wat veel eigenaren van een scooter doen is de snelheidsbegrenzer er af- slopen. Vooral in plattelandsprovin cies zoals Zeeland is dat aantrekke lijk want daar is meer ruimte voor scooters dan in de stad en is het aantrekkelijker om hard te rijden. Hij maakt gewag van een actieplan om het aantal scooterongevallen te rug te brengen. Het initiatief komt nadat eind vorig jaar de Tweede Ka mer een motie aannam om over last en onveiligheid van scooters te gen te gaan. Het actieplan voorziet in afspraken met de rijwielbranche die er toe moeten leiden dat het moeilijker wordt de snelheidsbe grenzers van de scooters af te ha len. Verder moet de positie van snor- 'Momenteel wordt het scooter actieplan overal in den lande ingevoerd' scooters op het fietspad kritisch be keken worden. En niet onbelang rijk; er komt een strenger lik-op-stukbeleid met hogere be keuringen bij (herhaalde) overtre dingen. Vooral bij herhaalde snel heidsovertredingen kan de boete snel oplopen. Totdat uiteindelijk de scooter in beslag wordt geno men. Snorscooters mogen officieel niet zo hard rijden. De snelheidsbegren zer zorgt er voor dat de snorscoo- ter niet harder gaat dan 25 kilome ter per uur. Maar daar doen de eige naren van de scooters dus vaak wat aan, met het verwijderen van die begrenzer. Daar komt bij dat het dragen van een helm op een snor- scooter niet verplicht is en veel be stuurders doen dat dan ook niet. Dat levert door de opgevoerde snel heid wel weer grotere risico's op ernstig letsel op. Uit cijfers van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) blijkt dat de 16- tot en met 24-jarige scooterchauffeurs de grootste risicogroep vormen. Ver der geeft Consument en Veiligheid aan dat scooterongevallen relatief vaak eenzijdige ongevallen zijn. Ge middeld 23 procent van de geval len zijn botsingen, waarvan 8 pro cent met een fiets en 2 procent met een voetganger. De rest zijn ongevallen waar alleen de scooter bij betrokken is. Het zijn vaak stoepranden, glascon tainers, paaltjes of auto's waar de scooters tegenaan rijden. Voor het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland zijn de scooters,nog geen echt probleem. Ze worden ook niet apart in de sta tistieken bijgehouden. En ook als het gaat om het aantal ongevallen springen ze er in Zeeland niet op vallend uit. Mijn scooter? Natuur lijk is-ie opgevoerd. Dat doet iedereen. Ik kan makkelijk over de honderd kilometer per uur." De blonde jongen zegt het zonder blikken of blozen. Hij draait sa men met zijn vrienden een shagje bij het jeugdhonk in de Middel burgse wijk Veerse Poort. Ze wil len absoluut niet met hun naam in de krant. „Straks wordt mijn scooter ingenomen door de poli tie, of gaan ze extra controleren." Meestal rijden de jongens met tachtig kilometer per uur door de polder. „Gewoon voor de adrenaline. Toen ik mijn scooter net had, deed ik dat nog niet hoor. je moet de scooter eerst leren kennen. Op een gegeven moment voelde het net alsof ik op de fiets zat. Ik heb er een teruglopende uitlaat en een cilinder onder gehangen. Door de druk in die uitlaat gaat-ie extra hard. Ik heb er ook schijfremmen op gezet, zodat je extra goed kan remmen. Mijn helm, die doe ik al tijd op." Hij twijfelt even. „Nou ja, behalve als ik hele kleine stukjes rijd." De jongens begrijpemwel dat er zoveel ongelukken gebeuren met scooters. „Dat komt gewoon door die snelheid", weten ze allemaal. door Claudia Sondervan GOES - De politie heeft nog twee verdachten aangehouden in ver band met de overval op de Goese tabakszaak aan de Voorstad. Naar de politie gisteren bekend maakte, zijn dinsdagavond een 18-jarige man uit Goes en 23-jarige man, die als toerist verblijft in de gemeente Goes, opgepakt. De politie heeft nog niet kunnen achterhalen waar de toerist van daan komt. De twee worden van daag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Tot die tijd zitten de twee nieuwe verdachten inge sloten in Torentijd in Middelburg. Daar verblijven voorlopig ook de twee jongens (van 15 en 16 jaar) uit Noord-Beveland die zondag en maandag zijn aangehouden in het onderzoek naar de overval. Zij heb ben bekend dat zij woensdagoch tend 17 augustus de winkel binnen drongen, sigaretten en geld wegna men en de winkelierster, de 84-ja- rige Jo van Kalmthout, ruw omver duwden. De overval wekte veel verontwaardiging in Goes. De politie maakte niet bekend op welke manier de twee Goesenaren betrokken zouden zijn bij de over val op de winkel, enkel dat hun be trokkenheid bij het onderzoek is gebleken. MEEST GELEZEN 1. Overvallers tabakzaak bekennen 2. Tholenaar (16) vernielt graven 3. Klachten hagelkanon Hulst ZNF Alles over het Zeeland Nazomer festival vindt u op: www.pzc.nl/nazomerfestival STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Ed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2