Brugklassers krijgen 21 zeeland Sint-Philipsland is bij Engelsen in beeld voor winning van schaliegas ACAB PZC donderdag Zo'n 4200 brugklassers gaan volgende week voor het eerst naar één van de Zeeuwse middelbare scholen. De krant 6 weken voor 18 euro! Brugklassers op de Zeeuwse middelbare scholen I 7 donderdag 25 augustus 2011 door Willem van Dam In de tijd dat ik nog een straat schoffie was, heette een agent een smeris of een juut Dat was beslist niet vleiend bedoeld. Een smeris/juut was zo'n etterlijer die je bal afpikte waarmee je op straat aan het voet ballen was. Een smeris/juut gaf je een bekeuring als je 's avonds zon der licht fietste; hij greep je hard handig in je nekvel als hij je op he terdaad betrapte bij het stelen van een appeltje bij de groenteboer op de hoek. Vrijwel niemand die er enige aanstoot aan nam als je zei dat een politieman een smeris of juut was. Want tsja, dat was toch zeker ook zo? Deze week viel mijn oog op een bericht, waarin werd gemeld dat de Utrechtse politierechter een 24-jarige man uit Rhenen heeft veroordeeld, omdat hij een agent voor bastard zou hebben uitge maakt en dat is kennelijk verbo den. Wat deed er op? De verdach te - geen lieverdje overigens, be greep ik uit de berichtgeving - had zijn hemdje gelicht en een po litiefunctionaris aldus zijn blote buik getoond waarop vier letters waren getatoeëerd: ACAB. Wat die vier letters betekenden, had de politierechter geïnformeerd. Niks bijzonders edelachtbare, ant woordde de verdachte met het on schuldigste gezicht van de wereld: Acht Cola Acht Bier. De rechter schudde het hoofd en veroordeelde de man tot een taak straf van tachtig uur. Want, sprak de magistraat streng, iedereen weet waar die vier letters wèl voor staan: All Cops Are Bastards en dat is een belediging van een amb tenaar in functie. Volgende zaak! Geestig vind ik dat - tachtig uur schoffelen vanwege vier letters op je buik. Nog niet zo heel lang geleden werd een jeugdige Goesenaar die op de achterkant van zijn jack een opdruk met dezelfde vier letters droeg na veel juridisch gesteggel vrijgesproken. Conclusie: ACAB op je buik mag niet, ACAB op je rug wel. Wie het snapt mag zijn vinger op steken. Géén middelvinger natuurlijk; voor je het weet sta je voor de rechter. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns BRUGPIEPERS door Cornelleke Blok en Edith Ramakers COLOFON ■'.AAA*. ll# PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het coloron treft u nadere informatie aan Nieuwe klasgenoten en vrienden, nieuwe school, nieuwe lera ren: de meeste aanko mende brugklassers staan deze dagen te trappelen van ongeduld om naar de middelbare school te gaan. Maar niet iedereen. Christel is ge pest op de basisschool. „Ik ben blij dat ik daar weg ben." Maar ze is wel bang dat het straks weer ge beurt. Merel had niet veel vrien dinnen op haar oude school. En dat maakt haar onzeker. „Ik vind het moeilijk om contact te ma ken", vertelt ze. Eva vindt het ont zettend spannend om bij nieuwe kinderen in de klas te zitten. Ze ziet er behoorlijk tegenop om naar de brugklas te gaan. „Ik weet niet of mijn nieuwe klasgenoten mij aardig vinden, en of ik hén wel aar dig vind." Twee groepen van elf kinderen be gonnen gisteren in het gebouw van het Pontes Goese Lyceum in Goes aan de tweedaagse cursus 'Plezier op School'. Indigo Preventie, een organisatie voor mentale ondersteuning, wil kindergn met deze cursus een goe de start geven op de middelbare school. Ze leren opkomen voor zichzelf, omgaan met pesten en contact leggen. De cursus begon zes jaar geleden met twee kleine groepjes, maar in middels doen zo'n honderd aanko mende brugklassers mee in Goes, Vlissingen, Terneuzen en Zierik zee. De stijging komt volgens pre ventiewerker )an de Vlieger door dat de cursus steeds bekender wordt bij ouders en scholen. Ook melden broertjes en zusjes van eer dere deelnemers zich vaak aan. „De cursus is bedoeld voor ieder een die wel een steuntje in de rug kan gebruiken", vertelt De Vlieger. „Kinderen die meedoen zijn onze- 'Ik weet niet of mijn nieuwe klasgenoten mij wel aardig vinden.' ker, vinden het moeilijk om con tact te maken of overzien zo'n ko lossale nieuwe nieuwe school niet. Het is nogal een overgang als je van een dorpsschooltje komt." De deelnemers hebben vaak een negatieve ervaring op de basis school. „Ze zijn bijvoorbeeld ge pest, en denken dat ze daarom ook op de middelbare school ge pest worden. Door dat negatieve gevoel worden ze onzeker. Dat ge drag maakt ze juist een makkelijk slachtoffer, met als gevolg dat ze in derdaad gepest worden. Die cirkel proberen we te doorbreken. In de eerste week worden vriendschap pen gesloten en groepjes gevormd. Als deze kinderen zich dan sterker voor kunnen doen dan ze zich voe len, dan lost het probleem zich vaak vanzelf op: op het moment dat ze contact gemaakt hebben, gaan ze zich steeds zekerder voe len." De kinderen leren drie hoofdre gels voor het maken van contact: ga stevig staan, kijk de ander aan en praat duidelijk. Eén van de oefe ningen gaat over gevoelens. De Vlieger legt situaties voor. „Stel: je fietst voor het eerst naar je nieuwe school. Hoe voel je je dan?" De kinderen kunnen kiezen uit boos, bang, blij of verdrietig. Saskia krijgt het.al benauwd bij de gedachte. „Ik word zenuwachtig in een nieuwe groep. Ik ga er meestal van stotteren." Gelukkig merkt ze in deze groep dat nieuwe mensen eigenlijk helemsal niet zo eng zijn. De cursus is nog maar een paar uur bezig, maar Christel voelt zich al een stuk zekerder. „Ik heb ge leerd hoe ik mensen moet aanspre ken en hoe je een klas binnen komt. Ik sta nu best wel stevig in mijn schoenen." Merel vindt de cursus een goede oefening voor volgende week. „Dit is eigenlijk ook al een beetje een brugklas." Alle namen van de kinderen in dit artikel zijn gefingeerd. Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (Middelburg) 564 481 ■HBHi-83 Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia (Middelburg) 356 382 26 Scheldemond College (Vlissingen) 239 245 1 Ostrea Lyceum (Goes) 450 452 2 1 Pontes Goese Lyceum (Goes) 383 438 55 Pontes Pieter Zeeman (Zierikzee) 254 254 0 Calvijn College (Goes, Middelburg, Krabbendijke, Tholen) 650 686 36 Edudelta College (Goes)- 1 65 62 1-3 Isaac Beeckman (Kapelie) U 80 80 0 Luzac College (Goes) -A'J - 6 1-1 Westerpoort (Tholen) f 68 38 ■■-30 Zeldenrust-Steelant Collége (Terneuzen) jf l§|| 3 I 306 329 23 Stedelijke Scholengemeenschap De Rede (Terneuzen) 213 211 12 Reynaert College (Hulst) 341 321 ■1-20 Zwin College (Oostburg) 231 224 7 I TOTAAL 4207 4239 2 door René Schrier SINT-PHILIPSLAND - Het Engelse energiebedrijf Hutton Energy wil een vergunning voor proefborin gen naar zogenaamd schaliegas in Limburg, Noord-Brabant en een klein stukje van Zeeland. Het Zeeuwse gebied dat voor Hutton interessant is, beslaat ongeveer de zuidelijke helft van het eiland Sint-Philipsland. Schaliegas wordt gewonnen in lagen schalie (een soort natuursteen) in de aardkorst. De winning is niet onomstreden omdat het proces slecht is voor het milieu, er bij het boren veel methaan kan weglekken en de kans op aardbevingen wordt ver groot. Zo worden onder meer che micaliën in de aardlagen gebracht. Mede om die reden hebben de boorplannen naar schaliegas al voor onrust gezorgd op verschillen de plaatsen in Noord-Brabant. Ook in het buitenland (Duitsland en Frankrijk) is tegenstand tegen de zoektocht naar schaliegas. Mi nister Maxime Verhagen heeft na vragen in de l\veede Kamer laten weten dat hij niet van plan is pas op de plaats te maken als het gaat om de winning van schaliegas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2