Estadio da Luz sport 123 Dex Elmont bewijst dat eerdere WK-plak geen lucky shot was Poels leert favorieten een lesje Historische koppositie Oranje een feit Trabzonspor vervangt geschorste Feherbahge Van Persie helpt Arsenal aan zege donderdag 25 augustus 2011 Trabzonspor is de vervanger van Fenerbahqe in de groepsfase van de Cham pions League. Kampioen Fenerbahqe werd door de Turkse voetbalbond uitgeslo ten van deelname aan het miljoenenbal. Naar Fenerbahqe loopt momenteel een onderzoek wegens corruptie. De Uefa juicht de beslissing van de Turkse bond toe. „Die is in lijn met ons zero-tolerancebeleid tegen omkoping." door Arnold Aarts door Leon ten Voorde lissabon - De koploper van de ere divisie, die droomde van de pot van tien miljoen, stootte gistera vond in Lissabon keihard zijn neus aan de deur van de Cham pions League. FC Twente onder ging bij Benfica een pijnlijke mas terclass aan de hogeschool van het internationale topvoetbal: 3-1. Dat FC Twente in een tweeluik met Benfica tekort komt, zal nie mand vreemd vinden. Kijk naar de budgetten, leg de twee selecties naast het elkaar, zie spelers als Ai- mar, Witsel en Gaitan schitteren en de conclusie luidt dat de Portu gese grootmacht op alle fronten de betere is. Maar de manier waarop Twente strandde aan de poort van de Champions League was toch een tikkeltje ontluisterend. Een week na de remise in Enschede werd Twente in Lissabon overklast en weggespeeld. Het was in het sfeervolle Estadio da Luz de avond van de mannen versus de jochies. De individuele klasse, het tempo van spelen, de fysieke kracht: Ben fica balde het allemaal samen en ontnam Twente daarmee alle hoop op een stunt. In de wetenschap dat Twente een zege nodig had, probeerde trainer Co Adriaanse voort te borduren op het offensieve concept dat afge lopen zaterdag in Heerenveen tot volle bloei kwam. Dus met vier spitsen in balbezit en Bryan Ruiz en verrassend ge noeg Steven Berghuis in plaats van Ola John op de vleugels. Een on vervalst stukje blufpoker waar Ben fica echter geen moment van in de war raakte. In de Nederlandse competitie kun je tegen de meeste ploegen zo best voor de dag ko men, in het voorportaal van de Champions League is het ook wel eens handig om af en toe de con trole in een wedstrijd te hebben. Van alle goede, offensieve bedoe lingen kwam in Lissabon helemaal niets terecht. Twente leek nergens in te geloven en was in de praktijk drukker met tegenhouden dan met aanvallen. Vanaf de eerste mi nuut werd de ploeg van Adriaanse geconfronteerd met een machine met meer pk's en versnellingen. Het verschil in handelingssnelheid was enorm, waardoor de spelers van Twente op bijna elke positie telkens een stap te laat waren. Dat had niets met onwil te maken, maar alles met kwaliteit. De hoop dat de Portugese aanvals golf na rust zou breken, vervloog al in de 46e minuut toen de sterke Belgische middenvelder Axel Wit sel met een omhaal doelman Niko- lay Mihaylov kansloos liet: 1-0. Een kwartiertje daarna kopte de Braziliaanse reus Luisao uit een hoekschop de 2-0 binnen en een paar minuten later snelde Witsel naar de 3-0. Met een fraaie kopbal van Ruiz deed Twente in de slotfa se nog iets terug (3-1), maar dat deed verder allemaal niet ter zake. udine - Arsenal heeft zich ge plaatst voor de groepsfase van de Champions League. Mede door een treffer van Robin van Persie wonnen de Londenaren de return bij Udinese met 2-1. Arsenal zege vierde vorige week in Engeland al met 1-0. De formatie van coach Arsène Wenger kwam goed weg in Italië. Antonio di Natale, maker van het openingsdoelpunt, miste in de tweede helft een strafschop. parijs - De ene zilveren WK-me- daille is de andere niet. Toen judo ka Dex Elmont vorig jaar vicewe- reldkampioen werd, was hij een ge lukkig man. Nadat hij gisteren op nieuw op de tweede plaats was geëindigd, werd hij geplaagd door het besef dat er meer had ingeze ten. Net als in 2010 was ook dit keer een Japanner de spelbreker. Puur kijkend naar het resultaat was dus van progressie geen spra ke. Maar wie Elmont gisteren op de tatami bezig was, zag het ver schil. Meer overtuiging, meer vol wassenheid en zich meer bewust van zijn klasse. Vraag maar aan de Turk Huysuz, de Georgiër Tatalash- vili, de Venezolaan Rivas en de Belg Van Tichelt. Binnen twee mi nuten lagen ze in het gevecht met de 27-jarige Haarlemmer op hun rug. Elmont toonde aan uitstekend in zijn vel te zitten en dat is wel eens anders geweest. Tot de Olympi sche Spelen van 2008 kwam hij uit in de klasse tot 66 kilo, waarbij elk toernooi werd voorafgegaan door een oorlog met de weegschaal. Het kostte waanzinnig veel kracht. „Ik heb in die klasse altijd op negentig procent gejudood", keek Elmont gisteren met weerzin terug. In de lichtere categorie had de pu pil van bondscoach Maarten Arens Dex Elmont nogal eens de neiging om gevech ten snel te willen beslissen, om energie te sparen. Nu kan hij ge duld opbrengen, als het nodig is. Bijvoorbeeld als een opponent vol ledig in een afwachtende rol gaat zitten. Elmonts nieuwe motto: als iemand niet wil judoën, dan moe ten straffen maar de doorslag ge ven. De confrontatie met de Chi nees Liu was er een voorbeeld van. Ook de [apanner Riki Nakaya voel de tijdens de finale weinig behoef te risico te nemen tegen Elmont. Hij beperkte zich tot schijnaanval- len, louter bedoeld om aanvallen de intenties te suggereren. Toen El mont zich dat realiseerde, was het te laat. „Hij had iets fanatieker moeten beginnen", vond coach Arens. „Iets eerder de aanval moe ten zoeken. Daardoor is het nu net niet. En daar word ik toch wel heel verdrietig van." Naast verdrie tig was Arens heel trots. Ga maar na: 95 judoka's stonden er 's och tends op het wedstrijdrooster bij de klasse -73. Verreweg het hoog ste aantal van alle gewichtsklassen tijdens dit WK. Pas na zeven ge vechten mocht Elmont terug naar zijn hotel. Arens had hem dol graag zien vertrekken met goud, hij had het hem zo gegund. Arens is namelijk gek op de judo ka, die net als zijn oudere broer Guillaume (wereldkampioen in 2005) als natuurtalent kan worden beschouwd. Bovendien zijn de El monts bereid loeihard te trainen, te werken aan hun zwakke punten en zich tactisch te ontwikkelen. Coach en judoka weten waar nog winst valt te halen. De pakking moet nog harder, oftewel het judo- pak van de tegenstander moet nog steviger worden vastgepakt. Ook kan er nog wat spiermassa bij. Door het vetpercentage te verla gen naar zo'n tien procent, is het lijf ideaal voor zijn gewichtsklasse. Zover moet het zijn op de komen de Olympische Spelen. In Londen zal Elmont van start gaan als een van de favorieten. Want ten over vloede bewees hij gisteren dat zijn zilveren WK-medaille van vorig jaar geen incident was. „Misschien dachten mensen dat het een lucky shot was, maar vandaag heb ik het tegendeel bewezen." zurich - Het Nederlands voetbal elftal is de nieuwe aanvoerder van de wereldranglijst. De mondiale bond Fifa maakte deze historische koppositie gisteren tot een feit met de publicatie van de nieuwe ranglijst. Oranje is Spanje gepas seerd. De recente oefennederlaag van de Spanjaarden tegen Italië kostte de wereldkampioen waarde volle punten. Nederland was niet eerder de nummer één van de wereld. De ranking van de Fifa bestaat sinds 1992. Oranje is na Argentinië, Bra zilië, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje de zevende koploper. Het verschil in punten is klein. Ne derland heeft 1596 punten, Spanje 1563. Nummer drie Duitsland staat op ruime achterstand (1330 pun ten). De site Football rankings bereken de eerder deze maand al dat het Nederlands elftal Spanje van de eerste positie zou verdringen, ook al speelde het elftal van bonds coach Bert van Marwijk zelf niet. De vriendschappelijke wedstrijd te gen Engeland werd afgelast. De officiële bevestiging volgde gis teren. Onder leiding van Van Mar wijk is Oranje bijzonder succesvol. De ploeg leed slechts twee keer een nederlaag. De bondscoach sprak van een heuglijk feit: „We weten dat het moeilijk is om op de eerste plaats te komen, maar dat het nog moei lijker is om eerste te blijven. Dat is een mooie uitdaging voor de ko mende periode." door Patrick Delait valdepenas de jaén - Zo Sterk voelde Wout Poels zich in de vijf de Vuelta-etappe, dat hij bijna niet kon wachten om te tonen hoe hard hij wel niet kan fietsen. Liefst was de Vacansoleil-renner al op tien kilometer voor de finish gede marreerd op de Valdepenas, een col van tweede categorie. Op bevel van ploegleider Jean-Paul van Poppel hield Poels zich gedeisd tot in de smalle steeg jes van Valdepenas de Jaén, waar nog een miniversie van de Muur van Hoei moest worden beklom men. Op de één kilometer lange bult bewees de Limburger dat zijn achtste plaats in de dinsdagetappe naar de Sierra Nevada geen toeval was. Alleen Katoesja-renner Joaquin Rodriguez was op zijn fa voriete terrein nog een maatje te groot voor Poels, die op de streep vier seconden moest toegeven. „Het is 'supercool' dat ik op zo'n aankomst tweede word", was Poels meer dan tevreden met zijn tweede plaats. De 23-jarige renner wist dat hij in de finale vooral op Rodriguez en Michele Scarponi moest letten, twee vaste klanten als de weg steil omhoog loopt. Toen de Spanjaard aanging, zat Poels in het wiel van Rodriguez' ploegmaat Daniel Mo reno, derde in de rituitslag. „Ik moest een klein gaatje laten, maar kon Moreno daarna toch nog voor bij rijden", zei Poels, die klasse mentsrenners als Vincenzo Nibali, Bradley Wiggins en [urgen van den Broeck een lesje leerde. Pas toen hij er na de finish door journalisten op werd gewezen dat hij halverwege de slotklim was ge hinderd door een Liquigas-renner besefte Poels dat er misschien nog meer had ingezeten. „Ik was het al vergeten, maar ik. moest inderdaad even inhouden. Anders was ik het publiek ingereden", reageerde Poels niet eens verontwaardigd. Tij dens de beklimming van de Alto de Valdepenas had de klimmer ook al extra energie verspild. Door een lekke band aan de voet van de klim moest Poels tussen de achter blijvers door naar voren slalom men. Het deerde hem nauwelijks. „Ik voelde me erg goed. Toen ik op nieuw voorin zat, kwam ik met een op adem." Na de teleurstelling van de Tour, waarin hij al vroeg ziek naar huis moest, lijkt de puzzel in de Vuelta in elkaar te vallen voor de Limbur ger. De verrijzenis van Poels komt niet uit de lucht vallen. In de voor bereiding op de Vuelta was de ren ner uit Blitterswijck ook al sterk op dreef in de Ronde van Polen en de Tour de l'Ain, waarin hij een etappe won. „Zoals het nu gaat, heb ik meer vrede met wat er in de Tour is gebeurd. Toch ben ik er van overtuigd dat ik ook daar goed had kunnen presteren. Mijn basis was heel goed. Dat zie je ook bij Bradley Wiggins en Jurgen van Joaquin Rodriguez blijft Wout Poels net voor. foto Jose Manuel Vidal den Broeck. Die mannen zijn niet naar de Vuelta gekomen om zo maar een beetje rond te rijden." In het kielzog van Poels knokte Bauke Mollema zich naar een fraaie vierde plaats. De Rabo-ren- ner verloor slechts zeven secon den op ritwinnaar Rodriguez. In het algemeen klassement schuift Mollema op naar de twaalfde plaats op 55 seconden van Sylvain Chavanel, die zijn rode leiderstrui nipt wist te redden. Ook Molle- ma's ploeggenoten Steven Kruijs- wijk (zeventiende op zeventien se conden) en Luis Léon Sanchez (zestiende op elf seconden) eindig den in de voorste gelederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23