Alle schurken welkom in Den Haag io I vredesstad De molens van het internationaal recht malen gestaag in 'juridische hoofd stad van de wereld' Den Haag. Na Ka radzic en Mladic is het wachten op Kaddafi. „Is er er gens op de wereld herrie, dan is de reactie automatisch 'Bring him to The Hague!"' donderdag 25 augustus 2011 ^rompstat/o^ door Marjolijn de Cocq Witte busjes met tv-scho- tels rukken aan bij de poorten van rechtbank en gevangenis. Cameraploegen overlopen elkaar bij de komst van deze of gene oorlogsbeul naar Den Haag, stad van tribunalen en inter nationale gerechtshoven. Zelfbe noemde stad van 'vrede en recht'. Het Internationaal Strafhof (ICC) rekende zich deze week rijk met de komst van de Kaddafi's. Maar met het uitblijven van de Libische leider, zijn zoon en zwager, staat onder anderen de Congolese vice- president Jean Pierre-Bemba cen traal in één van de twee zalen. In Scheveningen is het ondertus sen bij het Joegoslavië-tribunaal een komen en gaan. Drie rechtsza len waarin de zaken zich 's och tends en 's middags afwisselen, van de Kosovaarse commandant Ramush Haradinaj tot de Bosnisch-Servische oud-president Radovan Karadzic. Hoewel het tumult rond de arresta tie van deze verdachten van oor logsmisdaden allang weer is ver stomd, malen de molens van het internationaal recht gestaag door in 'die stad achter de duinen'. Een actieve rol bij het versterken van de internationale rechtsorde is al meer dan een eeuw 'roeping van Nederland', memoreerde burge meester Jozias van Aartsen van Den Haag onlangs bij de oprich tingsbijeenkomst van het experti secentrum The Hague Institute for Global Justice. Met die roeping heeft Den Haag het in de woorden van oud-secre taris-generaal van de VN, Boutros Boutros-Ghali, geschopt tot 'juridi sche hoofdstad van de wereld'. „En daar zijn we apetrots op", zegt de Haagse wethouder van interna tionale zaken Marjolein de Jong. „Is er ergens op de wereld herrie, dan is de reactie automatisch 'Bring him to The Hague!' Je geeft jezelf niet zomaar een uithang bord. Maar het gaat om iets wat be klijft en wat waarde heeft." Inmiddels huisvest Den Haag 131 internationale organisaties op het gebied van vrede en recht, met ge zamenlijk veertiènduizend werk nemers. Het is, na New York, de tweede stad voor de Verenigde Na ties. Na het Internationaal Ge rechtshof van de VN, volgden in de jaren '90 het Joegoslavië-tribu naal en de beroepskamer van het Ruanda-tribunaal. In Leidschen- dam kwam het speciale Libanon- of Hariri-tribunaal, het Sierra Leo- ne-tribunaal berecht de oud-Libe- riaanse president Charles Taylor om veiligheidsredenen op de Bin- ckhorst bij het ICC. Minder be kend is het Iran- VS-tribunaal dat sinds 1981 al in 3900 conflicten tus sen de twee staten heeft moeten interveniëren. Een combinatie van magneetwerking en actief lobby werk door Nederland, verklaart hoogleraar internationaal straf recht Göran Sluiter van de Univer siteit van Amsterdam de 'enorme impuls' die Den Haag heeft gekre gen. Er is een heel netwerk ont- 'We moeten niet doen of het hier perfect is, kijk naar de Srebrenica-zaak' staan van expertisecentra als het Asser Instituut, Clingendael en The Hague Academy of Internatio nal Law, plus het spiksplinternieu we Global Justice-initiatief van Ma deleine Albright. Naast het interna tionaal prestige spelen voor Den Haag ook grote economische be langen, benadrukt Sluiter: „De stad is zich steeds meer gaan profi leren en er is een heel circus om heen ontstaan waar ook veel ge meenschapsgeld naartoe gaat." Dat de Scheveningse strafgevange nis voor de tribunalen en het ICC fungeert als 'afvoerputje' voor de ergste misdadigers, is volgens Slui ter alleen maar reden tot vreugde. „Het wordt pas pijnlijk als we hier mensen krijgen met wie we be vriend zijn. Zo'n Paul Kagame die nu president is in Ruanda heeft heel veel misdrijven in Congo op zijn geweten. Maar hij is wel een bondgenoot van ons, hij krijgt ont wikkelingsgeld en is een 'donor darling'. Dus dat ligt gevoelig." Een gemiddelde Hagenaar, beaamt De Jong, zal alle finesses van de verschillende internationale straf- hoven in zijn stad niet zo maar even kunnen oplepelen. „Maar hij weet wél dat hier in Den Haag recht wordt gesproken op allerlei vlakken, of dat nu de grenslijnen van landen zijn of oorlogsmisda den of alles wat er tussenin zit." Wat overigens niet betekent, zegt Sluiter, dat Nederland daarmee au tomatisch kampioen internatio naal recht is. „Ook met de hou ding hier is nog veel mis, kijk bij voorbeeld naar de Srebrenica-zaak waar Nederland heel veel moeite heeft om zijn nalatigheid tegen over de nabestaanden te erken nen. We moeten niet doen of het hier perfect is." s 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10