2 Als parapentevlieger heb je een grote auto nodig z nder vogeltjes Rob en Henny Gorissen zitten te ontbij ten in hun volkswagenbusje. Een klein onderkomen, maar het is van al le gemakken voorzien. „We hebben slaap Zomergasten woensdag 24 augustus 2011 Vliegen zonder motor. Dat gaat prima in de bergen, maar daarvoor moet je niet in Zeeland zijn. In Nieuwvliet maakt zeilvliegvereniging Jan van Gent gebruik van een alterna tief: een lier. Zomerverslaggeefster Jessie Scheele liet zich op vliegterrein De Boerenhoeve de lucht in trekken. door Jessie Scheele foto's Mark Neelemans Mocht je ooit besluiten om te gaan parapentevliegen, dan raad ik je aan een nieuwe auto te kopen", waarschuwt de goed lachse Johan Gysens. De wind is gedraaid en zodoende moet hij alle benodigd heden ruim achthonderd meter verplaatsen. Een grote auto biedt dan uitkomst, want als parapen tevlieger sleep je heel wat mee. Johan is één van de leden van de zeilvliegvereni ging Jan van Gent, een club die niet gemotori seerde luchtvaart beoefent. Deze vorm kun je grofweg verdelen in vier disciplines: ballonvaart, zweefvliegen, schermvliegen en zeilvliegen. De laatste twee onderdelen worden beoefend door leden van Jan van Gent. Het zeilvliegen is beter bekend als deltavliegen of hanggliding. De piloot hangt hierbij onder een starre vleugel, die uit een metalen frame en een zeildoek bestaat. Bij het schermvliegen, ook wel parapente of paragliding genoemd, hangt de piloot aan lijntjes onder een scherm dat verder geen hard materiaal heeft. De parapente wordt vaak verward met een para chute. Het verschil zit 'm in vooral het doel van de schermen: met een parapente vlieg je en met een parachute val je. Nog een verschil is de start. Met een parachute spring je, met een parapente loop je. Maar hoe vlieg je met een parapente zon der motor? Vanaf een berg. Kan. Of zwevend op de wind die bijvoorbeeld tegen een duin waait. Kan ook. Soaren noemen ze dat. Maar de dichtst bijzijnde bergen of'soaring' obstakels liggen niet om de hoek. Om de vliegeniers in Nieuwvliet toch de lucht in te krijgen, wordt gebruikge maakt van een lier. Dat is een toestel met een trommel, waarop een lange kabel ligt. Die wordt afgerold en door middel van een motor (dus hele maal ongemotoriseerde luchtvaart is het eigenlijk niet) weer binnengehaald. De piloot maakt zich vast aan de kabel en de lierman haalt deze bin nen. Hierdoor stijgt de parapente. Op maximale hoogte maakt de piloot de kabel los. En dan is het zo'n vijf tot tien minuten genieten geblazen. Het liervliegen lijkt op het eerste gezicht een indi viduele sport, maar dat is het niet. Zonder je teamgenoten kom je nergens, letterlijk. De lier man haalt de kabel binnen, de startofficier bege leidt de start en een derde man zorgt ervoor dat de kabel weer wordt opgehaald. De piloten vliegen niet alleen boven Nieuwvliet, maar ook boven de duinen van Zoutelande en Oostduinkerke. Ook in de Alpen, Pyreneeën, Ar dennen, Vogezen en Oostenrijk wordt regelmatig een vlucht gemaakt. Om te mogen liervliegen heb je een brevet nodig. Zelfs de lierman moet een zogeheten 'liermanbrevet' halen om te mo gen plaatsnemen achter deze machine. Ga je de bergen in, dan moet je eerst je bergbrevet halen. En neem je een passagier mee, dan kan dat al leen als je in het bezit bent van een duo(lier)bre- vet. Die brevetten kun je pas halen vanaf je zes tiende. Een keertje meevliegen kan natuurlijk wel. Dat kost 35 euro per vlucht. Meer informatie via info@jvg.skyjunkie.net. Even checken of alles goed vast zit. Veiligheid gaat boven alles. Johan geeft nog wat laatste uitleg en tips voordat we de lucht in gaan. Rob en Henny in hun hotelletje op wielen. PASPOORT Naam: Rob (68) en Henny (68) Gorissen. Woonplaats: Wijchen (bij Nijmegen). Gespot: op camping Zeelucht in Wissenkerke. door Ellen Jobse plaatsen, een aanrechtje en zelfs een toilet. Het is net een hotelkamertje op wielen." Ook altijd mee op reis gaan verrekijkers, sta tieven en telescopen. Daarmee spotten Rob en Janny vogels, een interesse die het echt paar inmiddels al bijna veertig jaar deelt. „Je ziet vaak dat man en vrouw apart dingen on dernemen vanwege verschillende interesses. Daar hebben wij geen last van", zegt Henny. Zo zijn ze gisteren naar natuurreservaat de Middelplaten gefietst. Rob haalt een klein notitieblokje uit de borstzak van zijn over hemd. „Hierin houd ik bij welke vogels we hebben gespot. Dat voer ik thuis in op de computer." Vandaag vertrekt het echtpaar naar huis. „Met regen is vogelspotten geen succes. De vogels houden zich verscholen en de lenzen van de kijkers beslaan." Een vakan tie zonder vogelspotten kunnen Rob en Henny zich moeilijk voorstellen. „Vogels zijn de kapstok waaraan we onze vakantie op hangen." 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 72