61 binnenland Met nieuw elan dief te lijf 'Je moet De twist0 die elke dag relaxed maakt Campinghouder weer ziekenhuis in geslagen woensdag 24 augustus 2011 CRIMINALITEIT Overvalprotocol succesvol De Staat van Politie Alarm (SPA) moet ervoor zorgen dat meer overvallers op heterdaad worden gepakt. Den Haag claimt al goede resultaten. door Gerard den Elt Om de drieduizend over vallen die jaarlijks wor den gepleegd op super markten, restaurants en benzinestations, te verminde ren, werpt de politie een fijnmazig vangnet uit over het hele land. Daarmee hoopt zij de daders snel en efficiënt op te pakken. Met in gang van volgende week wordt de jacht op overvallers aangescherpt. Per september treedt het zoge noemde Overvalprotocol in wer king. Steden in de Randstad heb ben al goede ervaringen opgedaan. De komende maanden voeren ook andere steden het protocol in. Zodra de politie melding krijgt van een beroving, worden alle beschik bare agenten in de buurt en bij uit valswegen ingezet om uit te kijken naar de dader(s). Een overvalcoör- dinator stuurt die politieactie aan vanuit de centrale meldkamer. Hij kent de meest gebruikte vluchtrou tes, de beroepsovervallers ('hot shots') en hun favoriete doelwit ten ('hotspots'). De nieuwe aanpak moet ertoe lei den dat het aantal overvallen per jaar met ten minste duizend af neemt. „Het maakt niet uit waar we de daders pakken, zo lang ze maar op de vlucht zijn en we hen met de buit of een wapen in ver band kunnen brengen", zegt Ron Looije van de Raad van Korps chefs. Het protocol, de Staat van Po litie Alarm (SPA), is niet nieuw. In de jaren negentig werd het alarm in veel regiokorpsen gebruikt. Her invoering is belangrijk om de da- Overvallen per regio In de regio's Amsterdam-Amstel- land (20 procent) en Rotter dam-Rijnmond (17 procent) en Haaglanden (7 procent) wordt het grootste aantal van de bijna drie duizend overvallen gepleegd. De regio's Brabant Midden-West (7), Utrecht (6), Limburg-Zuid (4) en Brabant Zuid-Oost (4) volgen. Friesland en Drenthe zijn elk goed voor 1 procent (circa dertig over vallen per jaar). wimmmmsasmsmBSBSSSsaBmaBgsmmmm der in een heterdaadsituatie te kun nen aanhouden. Ontbreekt de buit of het gebruikte wapen, dan is het bewijstechnisch lastiger een ver dachte met succes te vervolgen. Het gebruik van SPA is een reactie op het verontrustende rapport 'Overvallen in Nederland', dat vo rig najaar werd uitgebracht. De Til- burgse hoogleraar Cyrille Fijnaut constateerde dat het ontbrak aan een integrale en effectieve aanpak. „Wat opviel was het gebrek aan sa menhangend beleid, iedereen deed maar wat", zegt Mirjam Siesling van de Universiteit van Tilburg. „Het bestrijden van overvallen stond nauwelijks op de agenda." Volgens Siesling wordt de voor naamste aanbeveling van Fijnaut en zijn medewerkers nu opge volgd: „De politie moet zo snel en effectief mogelijk achter de boeven aan." VORSTENHUIS Derde Prins Bernhard zou niet twee, maar drie onechte dochters hebben. Ze heet Mildred en deed haar ver haal tegen royalty-journalist Marc van der Linden. door Hans Jacobs De zoektocht van de 65-jarige Mildred naar haar biologische vader heeft geen bewijs, maar wel een ernstig vermoeden opgeleverd: prins Bernhard. Mild red heeft haar verhaal gedaan te genover Marc van der Linden, die tot de conclusie is gekomen dat zij inderdaad een dochter is van de prins. „Grote vraag: heeft de prins het zelf geweten?", stelt Van der Lin den in zijn vandaag verschijnende boek De vrouwen van prins Bern hard. Van der Linden denkt van niet - anders zou hij zich wel over haar hebben ontfermd - maar kan dat niet bewijzen. Mildred zou graag meewerken aan een DNA-onderzoek om vast te stellen of zij inderdaad de zevende dochter is van Bernhard - of chro nologisch gezien de vierde en te vens de derde buitenechtelijke (naast Alicia en Alexia). Maar ze begrijpt dat haar koninklijke half zussen (Beatrix, Margriet, Irene en Christina) daar niet op zitten te wachten. „Zij zijn niet verantwoor delijk voor wat er is gebeurd. Ik heb al lang geleden geaccepteerd dat honderd procent zekerheid er voor mij waarschijnlijk nooit zou komen", zegt ze. De reden dat ze nu toch met haar verhaal naar buiten treedt, is dat vele pogingen om zelf nog meer te ontdekken zijn gestrand. „Ze wil open en vrij over de identiteit van haar vader kunnen spreken", aldus Van der Linden. Prins Bernhard zou Mildreds moeder Trijntje - om haar identiteit te beschermen een fictieve naam - in de zomer hauwert - Een 64-jarige camping houder in het Westfriese Hauwert is maandagavond voor de tweede maal in twee maanden door over vallers het ziekenhuis in geslagen. Dat maakte de politie dinsdagoch tend bekend. De politie hield na de overval in Andijk een 25-jarige Pool aan. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de gewelddadi ge beroving. De overval had plaats in de woning van de campinghou der, waar rond 22.00 uur werd aan geklopt. Toen de man opendeed, werd hij door vier mannen over meesterd. Zij doorzochten de wo ning en eisten geld. Toen zij dat niet vonden, werd de bewoner mishandeld. Uiteindelijk namen de daders de benen met waardepa pieren uit de woning. De camping houder liep meerdere breuken in zijn gezicht op en moest worden opgenomen in het ziekenhuis. "T": - twist® Step twist® Collection online: ii twist® Bounce twist® Stretch Ontdek de twist®. De meest relaxte fauteuil van Nederland. Een slanke designstoel die verbaast door zijn verborgen talent. Bewonder het revolutionaire draaisysteem waarmee de ergonomische voetensteun volledig onder de zitting verdwijnt. Een briljant idee van ontwerper Matthias Fischer. Het Nieuwe Relaxen is begonnen! Vraag meteen de modellenwaaier aan via 0341 - 26 06 76 of www.twistcollection.nl of kom proefzitten bij één van onze dealers. /Ooair uniek 9°

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6