241 zeeland Dolblij met een kaartje Cildefeesten Sluiskil toe aan 31ste editie Weer meer kinderen op speciale school OdyZee Lange Strangetocht langs strandpaviljoens Jetske Wij kei uit Goes ontvangt al vijfjaar post van wildvreemden. Postcrossing, heet dit fenomeen. postcrossing.com agenda woensdag 24 augustus 2011 POSTCROSSINC SLUISKIL - De jaarlijkse Cildefees ten in Sluiskil beleven de komen de dagen hun eenendertigste edi tie. Kloppend hart van de festivitei ten is de feesttent aan Groenoord. De Stichting Gildefeesten opent het vierdaagse evenement morgen avond om 19.00 uur. Gewoontege trouw volgt daarna een optreden van de Muziekvereniging Sluiskil in de muziektent. Om 20.00 uur staat een kindermodeshow op het programma, met daarna een optre den van The Good, The Bad Bart. Om 23.00 uur sluit de eerste dag af met een Twilight Road Show. Vrijdag is het zowel senioren- als kindermiddag. Basisschoolkinde ren spelen vanaf 14.30 uur spelle tjes op het veld voor de tent. Van af 20.00 uur komt het team van 'Apres Skihut on Tour' naar de tent (toegang 5 euro). De zaterdag begint om 10.00 uur door Rob Paardekam KLOETINGE - Het OdyZee in Kloe- tinge groeit als kool. De school voor speciaal onderwijs aan kinde ren met gedragsproblemen of psy chiatrische problemen telt al 220 leerlingen uit heel Zeeland. Daar mee is het plafond bereikt. „Meer leerlingen kunnen er echt niet ko men", zegt directeur Tonia de Groene. Gisteren was een feestelijke dag voor het OdyZee, dat is gevestigd op het terrein van Emergis. De leerlingen konden voor de eerste keer terecht in het splinternieuwe schoolgebouw. De afgelopen jaren werden steeds noodunits geplaatst om het groeiend aantal leerlingen op te vangen. „Dat was geen fijne situatie", vertelt De Groene. „Het was er óf heel warm óf heel koud en bovendien waren de lokalen erg gehorig." Daar is in het nieuwe gebouw geen sprake meer van. Het is de eerste school in Nederland die is gebouwd volgens het principe 'pas sief bouwen'. Dat is een bouwcon cept waarbij optimaal gebruik wordt gemaakt van de zon. In de winter wordt zoveel mogelijk zon newarmte opgevangen, terwijl in de warme maanden ongewenste opwarming zoveel mogelijk wordt voorkomen. „Bouwen volgens de ze methode is wel wat duurder", zegt De Groene. „Maar dat geld verdienen we binnen een aantal ja ren terug doordat we minder stookkosten hebben." In de school volgen 220 leerlingen onderwijs. Ze zijn tussen de 6 en 18 jaar oud, want op het OdyZee •wordt zowel basis- als voortgezet onderwijs gegeven. Het overgrote deel van de leerlingen heeft autis me. Het gebouw is helemaal op hen ingericht. 'Prikkelarm', noemt de directeur dat. „Het is belangrijk dat de kinderen zo weinig moge lijk worden afgeleid." Het aantal leerlingen heeft de afge lopen jaren een enorme vlucht ge nomen. De school telde zo'n vier jaar geleden nog maar dertig leer lingen. De groei komt mede door dat autisme tegenwoordig sneller wordt herkend en omdat ouders er eerder voor kiezen hun autisti sche kind naar het speciaal onder wijs te sturen. Dit schooljaar begon het OdyZee weer met twintig leerlingen meer, maar het maximum is nu echt be reikt. „Een nog grotere school is niet meer in het belang van de leerlingen", vindt De Groene. „We willen geen fabriek worden." met een familiespeurtocht, 's Mid dags vanaf 13.00 uur zijn er allerlei activiteiten. Sportievelingen kun nen terecht op een sportmiddag voor een potje pétanque, gaaibol- len of een zeskamp, en meedoen aan de Gildewandeltocht over 5 of 10 kilometer. Om 14 uur begint de kindershow 'Feestfabriek Benny 8c Lenny'. Dweilband De Treknich- ten zorgt de hele middag voor mu ziek. Om 16.00 uur begint een dik- kebandenrace. Kinderen van 7 tot en met 12 jaar kunnen op hun fiets meedoen, 's Avonds, vanaf 21.00 uur, is het feest in decent met een een Q_-Music-party. De laatste dag, zondag, begint met een oecumenische dienst (10.00 uur). In de middag is er een rom melmarkt en braderie van 12.00 tot 17.00 uur. De afsluiting is voor zanger Frans Duijts, die optreedt van 17.00 tot 19.00 uur. www.gildefeesten.com door Ondine van der Vleuten Een opmerkelijk feno meen, in een tijd waarin elk jaar minder brieven en ansichtkaarten ver stuurd worden: 'post crossing'. Kort gezegd houdt het in dat je post stuurt aan onbekenden en zelf post ontvangt van wild vreemden. Jetske Wijkei uit Goes is zo'n 'post- crosser'. Duizenden en nog eens duizenden kaarten vielen bij de 28-jarige lerares Nederlands in de bus, van over de hele wereld, sinds ze zich vijfjaar geleden voor het eerst aanmeldde bij de website www.postcrossing.com. De 28-jarige Goese las vijfjaar gele den voor het eerst iets over post crossing en besloot zich in te schrij ven op de website (zie kader). Dat gaat zó: je registreert je op www.postcrossing.com en maakt een profiel aan. Daarin staat uiter aard je naam en adres, plus wat je nog over jou persoonlijk kwijt wil: hobby's, interesses, beroep, wat je het liefst voor kaarten ontvangt eventueel. Daarna kan het spel be ginnen. Jetske Wijkei: „Je drukt op de site Postcrossing begon in 2005, toen de Portugees Paulo Magalhaes een groot uitwisselingsproject opzette omdat hij meer post wilde krijgen. De website www.postcrossing.com heeft nu zo'n 223.0001 geregis treerde gebruikers in 203 landen. Aanzienlijk meer vrouwen dan man nen doen aan postcrossing. De meeste postcrossers komen uit de VS, China, Rusland, Taiwan, Ne derland en Duitsland. De meeste actieve leden zijn Fin nen, Amerikanen, Duitsers, Neder landers en Russen. De gemiddelde reistijd van de post is 19 dagen. bron: Wikipedia een button in en dan verschijnt er een adres. De computer zoekt dat voor je uit. Daarna stuur je naar dat adres een kaart. En je kunt niet 'nee' zeggen omdat je de suggestie van de computer niet leuk vindt. Je móet die persoon een kaartje stu ren." De kaart krijgt een ID, bestaande uit de initialen van je eigen land en een cijfercode. Als de geadresseerde de kaart ontvangt, registreert hij de ze met de bijbehorende ID. Daarna is de weg vrij om weer een nieuw adres aan te vragen. Op deze wijze heeft Jetske Wijkei duizenden kaarten gekregen en ver zonden. En allemaal worden ze be- Postcrossers Jetske Wijkei uit Goes (links) en Valerie Rouillon uit het Franse Het nieuwe gebouw van het OdyZee heeft onder meer een nieuwe, moder ne gymzaal, een computerlokaal en een practicumlokaal, foto Willem Mieras BRESKENS - De Rotaryclub Oost- burg houdt zaterdag de Lange Strangetocht, een wandeltocht langs de veertien paviljoens op het Sluise strand. De wandeling begint bij de Veerhaven in Breskens en loopt tot paviljoen De Zeemeeuw bij het Zwin. De Lange Strangetocht is bedoeld voor iedereen: families, (vrien dengroepen, bedrijven en indivi duele wandelaars. Voor 7,50 euro (kinderen de helft) kunnen men sen meedoen aan de wandeling. Als deelnemers bij alle paviljoens een stempel halen en een volle kaart laten zien bij De Zeemeeuw, doen ze bij de finish mee aan het Rad van Fortuin. Voor de terug tocht kunnen wandelaars gebruik maken van de Kustbus of een pen deldienst. De Rotarians houden na afloop van de wandeling ook een barbecue. Wandelaars betalen vijf euro minder (17,50 euro, kinde ren de helft) dan anderen die wil len aanzitten. De serviceclub hoopt met de wandeling niet al leen de West-Zeeuws-Vlaamse kust te promoten, maar wil ook een behoorlijk bedrag overhouden voor goede doelen. Het leeuwen deel van de opbrengst gaat naar Stichting De Okkernoot als bijdra ge voor een nieuwe personenbus voor het gezinsvervangend tehuis. Meer agendanieuws staat op de website van de krant. WOENSDAG AARDENBURG Schuttersterrein, 19.15 uur: Schieten op staande wip voor toeristen; AXEL Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, bil jarten, koersbal, fietsen; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen; De Boemerang, 19.00 uur: Linedance; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljart, handwerk; BRESKENS Coedertijt, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten, soos; Centrum, 16.00 uur: Dolle Woensdag; CADZAND-DORP Mariakerk, 14.15 uur: Dorpswandeling; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54