221 zeeland Alleenstaande mannen Festival Dobbele Poort hoopt nu op goed weer Gelukkig i almanak Start van bouw nieuw hospitaal Eeklo nadert DE SLEUTEL VAN DE OSSENWEIDE In De Sleutel van de Ossenweide schetst Bert van Gelder de ontwikkeling van het gebruik, inclusief een lijst van de bijna vijftig IJzendijkenaren die sinds 1911 in de ossenwei zijn gezet. Herdenking militaire slachtoffers Indië Boekenmarkt tijdens Vestingdagen Hulst Open tuinweekeinde met wijnproeverij Laatste markt van streekproducten Litouwer vast voor woninginbraken woensdag 24 augustus 2011 Z STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto P. van Vuuren Hoveniersbedrijf Tuinaanleg Tuinonderhoud Jaarcontracten onderhoud Alle soorten bestrating Vlonders e.d. Polderstraat 66 4543 NA Zaamslag Tel. 0115 - 432349 Fax. 0115 - 431723 www.pvanvuuren.nl info@pvanvuuren.nl Tip? redactie@pzc.nl Die collega te Goes heeft een zwak voor koopjes, hebbedingen, handig heidjes en bijzondere vondsten in het algemeen. Ze kan buitengewoon smakelijk vertellen over de diverse builen die ze zich gevallen heeft aan de veelbelovende maar vaak tegen- valtegenvallende aankopen die haar huis vullen. Op de agenda stond een klus die geknipt was voor haar, dacht de redactie. Het standwerkers concours. Helaas; hevige ontladin gen van onweer en regen gooiden roet in het eten. Het concours was af gelast. Ze was er niet rouwig om: „Geluk kig! Ik ben namelijk eens jurylid ge weest op een standwerkersconcours. Dure grap. Toen heb ik letterlijk bij elke standwerker wat gekocht." door Eugène Verstraeten HULST - Het Dobbele Poortfestival voor muziekkorpsen in Hulst pro beert dit jaar opnieuw om het eer ste lustrum te vieren. Vorig jaar moest het muziekevenement van wege het slechte weer worden afge last. De eerste' editie van het festival was in 2006, toen het 500-jarig be staan van de Keldermanspoort, ei genlijk de Bollewerck- of Dobbele Poort, gevierd werd. Alle muziek korpsen uit de gemeente werden daarvoor uitgenodigd. Vanwege het succes werd besloten het evene ment jaarlijks te herhalen, zij het in een kleinere bezetting. Successie velijk zouden alle korpsen uit de ge meente Hulst aan bod komen. Elk jaar kenden de opredens veel bij val, totdat het slechte weer vorig jaar roet in het eten gooide. Dit jaar maakt het festival deel uit van de Fortennacht en vindt het plaats op het Molenbolwerk. Dit vanwege de werkzaamheden nabij de Dobbele Poort. Op zaterdag 10 september treden vanaf 19.30 uur, telkens een uurtje, de fanfare Terho le, fanfare Lamswaarde en de Ko ninklijke Harmonie Sint Cecilia uit Kloosterzande op. Vanwege de lus trumviering sluit een gelegenheids band de avond af EEKLO - De bouw van het nieuwe ziekenhuis in Eeklo, az Alma, be gint in maart volgend jaar. Het hos pitaal moet vijf jaar later helemaal functioneren. Het ziekenhuis is een samenvoe ging van de twee huidige vestigin gen van az Alma, in Eeklo en Sijse- le. Het wordt een gebouw van ze ven verdiepingen, met plaats voor 513 bedden, 110 artsen en 1300 an dere medewerkers. De aannemer die de klus mag kla ren, wordt begin volgend jaar uit verkoren. Het ziekenhuis aan de Ringlaan, aan de kant van Malde- gem, wil zich ook nadrukkelijk gaan richten op Zeeuws-Vlaamse patiënten. TERNEUZEN In Nederlands-Indië en Nederlands Nieuw Guinea zijn ttissen 1945 en 1962 vijfendertig Zeeuws-Vlaamse militairen omgekomen. Ze worden vrijdag herdacht met een dienst in de Goede Herderkerk aan de Konin- ginnelaan in Terneuzen, waarna een kranslegging volgt bij het Indië-monument aan de Koningin- nelaan. De dienst begint om 14.00 uur. De organisatie van de jaarlijk se plechtigheid is in handen van de stichting Oost-Indië Monument Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST Tijdens de Vestingdagen in Hulst wordt zaterdag een boekenmarkt voor Kenia gehouden. Die vindt plaats in café De Ster aan de Over- damstraat, van 10.00 tot 16.00 uur. De boekenmarkt wordt georgani seerd door Stichting Buru Nyakwe- re Nederland (SBNN). De opbrengst komt ten goede aan het onderwijs in het Keniaanse werkgebied van SBNN. De stich ting helpt daar 28 basisscholen aan lesmateriaal en schoolbanken en steekt een handje toe bij het onder houd van de scholen. PHILIPPINE Het ruim een halve hectare grote tuinencomplex De Moerbei aan Zandstraat 90 bij Philippine is za terdag en zondag voor de laatste keer dit jaar geopend, van 11.00 tot 17.00 uur. In De Moerbei, die uit di verse tuinen bestaat, is een wandel route uitgestippeld. Speciaal vanwege de Mosselfeesten die vanaf vrijdagavond tot en met zondag in Philippine plaatsvinden, wordt in het tuinencomplex een wijnproeverij gehouden in samen werking met wijnspeciaalzaak Twaalf Procent of Meer. den - 24 augustus 1911 - stond op pagina 2 van de Nieuwe Rotter damse Courant een verhaal over 'De Sleutel van de Ossenweide'. Volgens de krant ging het om een 'eigenaardig, oud gebruik' waarbij een ongetrouwde man uit de bur gerij (boeren en arbeiders deden niet mee) op zijn dertigste verjaar dag een houten sleutel van een me ter lengte kreeg thuisbezorgd. Joe lende, straatliederen zingende jeugd draagt deze sleutel, waarop een ais dame aangeklede pop is vastgebonden, in triomf de Markt rond opdat de burgers weten dat er een 30-jarige ongehuwde man in de gemeente is. De jarige deelt snoep en centen uit aan de opge schoten jeugd, krijgt de sleutel-van de ossenwei en wordt door vrien den en bekenden gelukgewenst. Het stuk in de toenmalige NRC is de eerste publica tie die Van Gelder op een intensieve speurtocht naar het ont staan van de 'ossenwei-viering' is tegengekomen. Feiten en bewijzen over dé precieze ontstaansgeschie denis van het gebruik heeft Van Gelder niet gevonden. Maar hij constateerde wel dat de ossenwei later pas op andere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen tot in Belgisch Limburg opdook. Net na de oor log rukte de ossewei in de streek op. Vanwege verhuizing van voor malige inwoners én door een ver haal in het landelijke weekblad Pa norama begin 1951, denkt Van Gel der. Voor vrijgezel Jac Clarijs werd toen overigens twee keer achter el kaar een optocht met ketelmuziek gehouden, omdat fotograaf en ver slaggever door mist vertraging had den met de veerboot. Bert van Gelder heeft geen water dicht, wetenschappelijk relaas over het fenomeen Ossenwei geschre ven. Maar hij heeft wel een lezens waardige, leuke verhandeling ge schreven, waarin de ossenwei een plek kreeg temidden van een keur aan andere gebruiken in West-Eu ropa rondom mannen en vrou wen die op een bepaalde leeftijd nog vrijgezel zijn. CADZAND Op het terrein bij de molen aan de rand van Cadzand wordt zaterdag 27 augustus de laatste streekproduc- tenmarkt van dit seizoen gehou den. Bedrijven uit de regio bieden hier hun waar te koop aan en laten de bezoekers kennis maken met en proeven van specifieke producten uit de streek. De markt is van 10.30 tot 16.30 uur en is georganiseerd door Stichting Molenbehoud West Zeeuws-Vlaan deren samen met de Stichting Cad zand Cultureel. HULST/SINT JANSTEEN Met de aanhouding van een 41-jari- ge man uit Litouwen meent de po litie de pleger van twee woning inbraken in Hulst en Sint Jansteen in het vizier te hebben. De Litouwer is onlangs opgepakt in Noord-Brabant, waar hij verdach te is in een andere zaak. Tijdens on derzoek in deze zaak kwam aan het licht dat de verdachte in het be zit was van een aantal spullen die begin augustus gestolen zijn uit een woning in Hulst en één in Sint Jansteen. De verdachte zit vast. door René Hoonhorst Een man die na drie decen nia (nog) geen partner heeft, is in diverse plaat sen in de regio nog niet ja rig op zijn dertigste verjaardag. Hij wordt door vrienden, kennissen en een troep kinderen van huis ge haald, op een boerenkar gehesen en door het dorp gereden. Om de rondrit 'af te kopen' moet hij de plaatselijke jeugd van snoep en vrienden en collega's van drank voorzien. Veel Zeeuws-Vlamingen zijn ver trouwd met het gebruik, maar heb ben nooit bij de herkomst stil ge staan. Bert van Gelder, begin deze eeuw in IJzendijke komen wonen, deed dat wel. Hij wilde meer we ten over de 'ossenwei(de)' en schreef een - met veel foto's en prenten verluchtigd - verhaal over De Sleutel van de Ossenweide - IJzendijke 1911-2011. Want volgens Van Gelder is de tra ditie van de ossenwei, destijds nog 'Osseweide', begonnen in zijn woonplaats. Precies een eeuw gele- Verslaggever en fotograaf van weekblad Panorama waren iets te laat, zodat de Ossenweideceremonie voor Jac Clarijs 8 januari 1951 over moest. Een prent van Hans Sachs uit 1532 toont zes maagden voor een ploeg. Van Gelder vermoedt dat de 'act' bij het Neurenbergse carnaval hoorde. 1Rechter geeft Reinhoudt gelijk 2. Brandjes in Vogelwaarde 3. Klachten over anti-hagelkanonnen MEEST CELEZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52