elkaar af te wegen zeeland 13 Nederland en Vlaanderen halen band aan zeeland nazomer festival PvZ maakt Impuls verwijt Code oranje commentaar Poolse spookrijder aangehouden op tolplein tunnel 'Cultuur is geen kostenpost maar draagt bij aan een y£ goed vestigingsklimaat' 'Het Zeeland Nazomer festival is een theater festival naar mijn hart' Ruimtelijk en rustig wonen inTerneuzen woensdag 24 augustus 2011 door Rolf Bosboom Culturele samenwerking tussen Nederland en Vlaanderen is meer dan ooit wenselijk en noodza kelijk. Beide partners verklaarden elkaar gisteren bij de officiële ope ning van het Zeeland Nazomerfes- tival in Kloosterzande dan ook op nieuw openlijk de liefde. Het festival is vanaf het begin een evenement met een aanzienlijk Vlaams aandeel, voornamelijk dankzij de rol van de Belg Alex 23 aug t/m 3 sept 2011 Mallems als artistiek leider. De crews en casts van de diverse loca tievoorstellingen zijn deels Vlaams en de zuiderburen zijn ook in het programma op het Abdijplein goed vertegenwoordigd. De banden zijn recent nog wat nauwer aangehaald, wat er waar schijnlijk toe leidt dat de Vlaamse Gemeenschap vanaf volgend jaar extra geld in het festival steekt. Het was dan ook symbolisch en passend dat commissaris van de koningin Karla Peijs en de Vlaam se minister van cultuur Joke Schau- vliege gisteren samen de officiële openingshandeling verrichtten. Peijs memoreerde de zware tijden waarin cultuur verkeert. „Daarom moeten we alle krachten mobilise ren. Ik ben trots op de samenwer king die er al bestaat. Die wil ik graag continueren en het liefst ver sterken." Peijs wees op het econo mische en promotionele belang van cultuur. „Cultuur is niet alleen een kostenpost, maar draagt bij aan een goed, attractief vestigings klimaat." Minister Schauvliege noemde het Nazomerfestival 'een theaterfesti val naar mijn hart'. „Het is een voorbeeld van onze gemeenschap pelijke culturele band, van Neder- lands-Vlaamse samenwerking. Ik geloof heel sterk in samenwerking. Ik wil van harte de al bestaande initiatieven aanscherpen, herijken en actualiseren. Zeker in deze tij den moeten we geen enkele kans onbenut laten." De elfde editie van het Zeeland Na zomerfestival duurt tot en met za terdag 3 september. Morgen gaat de locatievoorstelling Toreadors in Sluiskil in première, vrijdag Oom Wanja in Wilhelminadorp en za terdag Am Ziel in Domburg. Vrij dag begint ook het festivalhart in Middelburg. Directeur Henk Schoute maakte bij de opening bekend dat gisteren de ïo.oooe kaart van het festival is verkocht. Daarmee wordt de ani mo van vorig jaar ruimschoots overtroffen. Schoute schrijft dat vooral toe aan de bredere program mering op het Abdijplein. Meer over het Zeeland Nazomerfestival In Z2 wordt veelvuldig aandacht besteed aan het Nazomerfestival: www.z2.nl. Losse videoreportages van het festi val zijn ook te zien op de speciale pagina van de website van de PZC: www.pzc.nl/nazomerfesti val Daar is ook meer achtergrondinfor matie te vinden over het festival, evenals het web- log dat festival directeur Henk Schoute dezer dagen bijhoudt. MIDDELBURG - De Partij voor Zee land in Provinciale Staten vindt dat ontwikkelingsbedrijf Impuls zijn boekje te buiten gaat met een onderzoek naar een bedrijventer rein langs het Kanaal door Zuid- Beveland. Het initiatief van Impuls betekent volgens de PvZ dat Schorerbrug, dat eerder is afgeschoten als locatie voor onder meer betonbedrijven, opnieuw in beeld komt. Dat leidt tot onrust in de gemeente Rei- merswaal, waar de Schorerbrug- plannen eerder verzet opriepen. Naar de mening van PvZ-Statenlid Johan Robesin had Impuls het on derzoek dan ook niet op eigen houtje moeten beginnen, maar eerst met de provincie moeten overleggen. Arie van der Maas van Impuls rea geert laconiek: „We zijn ingegaan op verzoeken van bedrijven in de food en de logistieke sector. We zouden geen knip voor de neus waard zijn als we dat niet zouden hebben gedaan." Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto foto Lex de Meester komst meer heeft, maar ook geen verleden meer. En toch houdt zij een van de ontroerendste plei dooien voor dat bestaan in die éne seconde van het nu. Vergeefs. Alles tevergeefs, het lot van deze vrouwen zal zwaar zijn. Ook al zijn het sterke vrouwen, die weten dat „dood en leven niet tegen el kaar vallen af te wegen. Het ene houdt niets in, het andere hoop." Alleen Andromache (de vrouw van Hector) denkt daar anders over, nog vóór ze te horen krijgt dat haar zoontje Astyanax niet mag blijven leven. De Grieken zijn té bang voor de zoon van zo'n gro te held. Andromache wankelt, He- kabe blijft sterk. Hoe vreemd het me in de 2ie eeuw soms ook lijkt, toen al had Euripides met zo'n verhaal de oer bron van onze empathie gevon den. Het is eeuwenoud, bijna on begrijpelijk mededogen dat nog steeds werkt, mits goed verteld. En hoewel de tekst voor de aan dachtige luisteraar ook nog altijd een waar genot is, spelen het muzi kale en het visuele daar een steeds belangrijkere rol in. De krachtigste beeldentaal komt van de locatie en het ruimtelijk ge bruik daarvan. Een enorm voorma lig veerplein (een niemandsland nu), enorme containers, een afras tering met hekken en prikkel draad, min of meer 'zo ver als het oog reikt'. Zoeklichten-licht. Over de volle breedte enkele lange rijen van in zwart gehulde lijken, versla gen Trojanen. Daartussen, heel nie tig maar, de vrouwen. Het zou im posant genoeg moeten zijn. Maar het is net, of er iets ontbreekt. Als of het drama er net niet hard ge noeg in geramd wordt. Tot en met 3 september. Dagelijks (be halve zondag en maandag) op voorma lig veerplein Perkpolder, 20.00 uur. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojoumaaL Gedurende de zomer op maandag t/m vrijdag om t2.oo en 20.00 uur. wmuZni Over een weeralarm wordt nogal eens la cherig gedaan. Het lijkt soms of de voorspellers net zo van slag zijn als het weer. Maar gisteren was de code oranje voor delen van Zeeland juist en dus buiten gewoon nuttig. Toeristen, boe ren, tuinders; iedereen kon re kening houden met de zware regenbuien en met de windsto ten. Gisteren ging het dus goed. Dat is echter geen reden om voortaan maar blind te varen op de weerdiensten. Extreme si tuaties zoals vorige week bij Pukkelpop in het Belgische Has selt kunnen zich zeer snel ont wikkelen. Dus blijft het zaak je gezond verstand te gebruiken. In het open terrein kan het weer je altijd overvallen. Men senmassa's blijven altijd en overal kwetsbaar. En ook op de weg en op het water is het op passen geblazen. Alle nieuwe informatie veran dert niets aan de afweging die je steeds zélf moet maken. Soms kun je de bui maar beter niet afwachten. Waarschuwing of geen waarschuwing. 'S-HEERENHOEK - Op het tolplein van de Westerscheldetunnel in 's-Heerenhoek is in de nacht van maandag op dinsdag een 26-jarige Poolse vrachtwagenchauffeur aan gehouden wegens spookrijden. De man kwam uit de richting van Zeeuws-Vlaanderen en bemerkte bij de tolpoortjes dat hij geen geld bij zich had. Vervolgens keerde hij om en wilde tegen het verkeer in terug de tunnel in. Een 49-jarige automobilist uit Breskens wist de Pool vlak voor de tunnelingang tot stoppen te dwingen. Op het tol plein werd hij ingerekend. MEEST GELEZEN 1. Overvallers tabakzaak bekennen 2. Tholenaar (16) vernielt graven 3. Oudste schip van Zeeland ontdekt COLUMNS Alle columns kunt u terugvinden op onze site: www.pzc.nl/columns STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Karla Peijs, commissaris van de koningin in Zeeland Joke Schauvliege, Vlaamse minister van Cultuur e -lag 900,- v.o.n. ^See"sVv"naf€ 113000,-v.°n. WWW.Othene.nl AM Zeeland BV Tel: 0115 - 618 360

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3