zeeland 127 Ik was de haringen vergeten ZVTJ heeft nieuwe cursussen Remweg trekkers Camera's volgen 24 uur per dag mosselbanken Provincie: geen mening over camerabeelden woensdag 24 augustus 2011 Weerwaarschuwing Het KNMI gebruikt vier kleuren voor weerwaarschuwingen: IGeen waarschuwing. Geen specifiek gevaar, geen waakzaam heid nodig wat betreft weer. Gevaarlijk weer. Oplettendheid gevraagd bij weersafhankelijke activiteiten zoals watersport. I Extreem weer. Groot gevaar, er wordt van iedereen oplettend heid gevraagd. IWeeralarm. Extreem gevaar, er wordt van iedereen oplettend heid geëist. Geldt als 90% zeker is dat de weersituatie zich voordoet. Kleurcodes per weersituatie Windstoten Meer dan 75 km/u. H Meer dan 100 km/u. Meer dan 100 km/u. Meer dan 120 km/u (in de winter aan de kust). I Onweer Minder dan 1 ontlading in 5 minuten, al dan niet met hagel. H Meer dan 500 ontladingen in 5 minuten, al dan niet met hagel. Meer dan 500 ontladingen in 5 minuten, al dan niet met hagel. Regen Hinder voor het wegverkeer. Meer dan 30 mm/u. Meer dan 75 mm in 24 uur. Meer dan 75 mm in 24 uur. Gladheid en sneeuwval Hinder door hagel of bevriezing natte weggedeelten. 0-3 cm sneeuw/uur Meer dan 0-3 cm sneeuw/uur, of meer dan 10 cm /6uur. i Sneeuwval of driftsneeuw met wind meer dan 40 km/u. Gladheid door ijzel of ijsregen. Meer dan 0-3 cm sneeuw/uur, of meer dan 10 cm /6 uur. I Sneeuwval of driftsneeuw met wind meer dan 40 km/u. I Gladheid door ijzel of ijsregen. Zicht Minder dan 200 m. (mist of mistbanken). Extreme hitte Extreem hoge temperatuur (na raadpleging RIVM). Wind-en waterhozen Waarneming wind-of waterhoos. Donja Odijk bron: KNMI middelburg - De provincie heeft geen standpunt over het beboeten van mensen die beelden van crimi nelen op internet zetten. Dat schrijft het dagelijks provinciebe stuur aan de Partij voot Zeeland. Fractieleider Johan Robesin had het college gevraagd om bij de staatssecretaris van Justitie te pro testeren tegen het plan om men sen die beelden van criminelen openbaar maken te beboeten. Het college vindt dat geen zaak van de provincie, maar van het Rijk. Robesins vragen waren binnen zijn eigen partij aanleiding voor een discussie over zijn positie. Het bestuur vergadert volgende week. wilhelminadorp - Op de Uien- dag, donderdag, in Colijnsplaat, wordt gedemonstreerd hoe de rem- capaciteit van trekker, aanhanger en combinatie eenvoudig kan wor den gemeten. Praktijkervaringen uit recente con troles tonen diverse onvolkomen heden aan bij combinaties van trekker en aanhanger. Remsyste- men zijn vaak'technisch matig on derhouden, de remsystemen van trekker en aanhanger sluiten niet goed op elkaar aan, of de remmen zijn niet goed te doseren. Dit leidt tot onveiligheid voor de chauffeur en dat van andere weggebruikers. Het initiatief wordt ondersteund door het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ). De Uiendag met de remdemon- stratie is van 9.30 tot 18.30 uur op de proefboerderij De Rusthoeve te Colijnsplaat. BIJ NADER JKHHBi In het artikel over Zeeland Seaports, op pagina 2 en 3 in de krant van dinsdag, wordt abusieve lijk gesproken over de Hamburger Haven Range. Dit had natuurlijk moeten zijn: Hamburg-Le Havre Range, de reeks havens van Ham burg naar Le Havre. „Ik werd vannacht wakker, omdat mijn hoofd helemaal nat geworden was." Anthony van Wijk (17) kampeert in Renesse „Ik ben 't goed beu. We hebben genoeg regen gehad en als het oogsttijd is dan wil je een zonnetje." Rinus van 't Westeinde in Nisse foto Marcelle Davidse Anthony van Wijk (links) en Arne Vanderpoorten uit Blankenberghe: „Alles is nat." door Cornelleke Blok Doorweekte slaapzak ken, natte kleren en vochtige luchtbedden: de koepeltentjes van Anthony van Wijk (17) en Arne Vanderpoorten (18) uit Blanken berghe hebben de regenbuien van gisteren niet doorstaan. De twee jongens zitten sip in hun klapstoeltjes op camping De Oase in Renesse. Om warm te blijven drinken ze soep uit een kapot ge sneden frisdrankfles. „Ik was vergeten haringen mee te nemen", zegt Arne bijna veront schuldigend. Het buitenste zeil van zijn tent hangt slap en plakt te gen de binnentent aan. Als hij het doek opzij schuift, is het resultaat zichtbaar: binnen liggen grote plas sen water. Anthony heeft er zelfs slecht van geslapen, vertelt hij. „Ik werd vannacht wakker, omdat mijn hoofd helemaal nat gewor den was." De jongens kunnen gelukkig nog een beetje lachen, maar ze hebben geen idee wat ze nu moeten. Ar ne: „We kunnen niet naar huis, want onze ouders hebben ons hier afgezet met de auto. We zitten dus vast. We zijn al bij de receptie ge weest, maar alle chalets op de cam ping zijn vol en ze hebben ook geen tent te leen." Hij zucht. „Met die regen kan je ook niet veel doen. Misschien gaan we proberen met de bus naar huis te komen." De buren hebben meer geluk. De vier Belgische vrienden uit Zoersel (bij Antwerpen) zijn maandag avond naar Renesse gekomen om de laatste week van de zomerva kantie door te brengen in 'het Sa- lou van Nederland'. Ze hebben de hele ochtend in de tent doorgebracht. „Gelukkig is al les droog gebleven", zegt Jef Peet- ers. Zodra het eerste zonnestraal tje te zien is, staan ze vrolijk bui ten. Klaar om in actie te komen. „We blijven optimistisch", zegt Va lerie van der Avert. We willen van middag fietsen huren, maar ik denk dat we het weer nog een uur tje afwachten." Ook Claudia en Christian Schön uit Kleve (in Duitsland) laten hun vakantie niet verpesten door een regen- of onweersbui. „We hebben regenjassen en laarzen mee, en ach, de zon schijnt alweer!" Paul zit met zijn speelgoedauto's in de voortent van de caravan en Pia springt rond op haar laarzen. „Schwimmen!", roept ze. Claudia glimlacht. „Voor de kinderen maakt het helemaal niet uit wat voor weer het is. Ze willen zelfs in de regen buiten spelen. We gaan misschien wel naar een binnen zwembad. Ik heb gehoord dat er één in Goes is." door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De Zeeuwse Volks universiteit (ZVU) biedt komend studiejaar zo'n 35 nieuwe cursus sen aan. Vanaf begin volgend jaar is het voor het eerst ook mogelijk om cursussen op Tholen te vol gen. De nieuwe cursussen variëren van een basiscursus koken tot een cur sus spreken in het openbaar en een basiscursus klussen. „Cursis ten leren er verven, boren en schu ren. En: de lessen zijn niet alleen bedoeld voor vrouwen", zegt cur suscoördinator Pollien van der Werff Natuur krijgt dit studiejaar extra aandacht. Van der Werff: „We heb ben een klimaatcursus, die gaat over veranderingen door opwar ming van de aarde. Het is een heel actueel onderwerp." Op Tholen worden voorlopig vijf cursussen gegeven: Engels, Frans, effectief communiceren, muziekge schiedenis van de vocale muziek en onderhandelen met pubers. Behalve cursussen houdt de ZVU ook lezingen en excursies. Zo zijn er lezingen over een reis per post boot langs de kust van Noorwegen en over vrouwelijke kunstenaars in Veere. In april houdt de ZVU - in samen werking met reisorganisatie Djoser - een excursie naar Sint-Peters- burg. Daarnaast zijn er excursies naar Lille en Canterbury. Jaarlijks volgen bijna tweeduizend Zeeuw en, voornamelijk veertigplussers, één of meerdere cursussen bij de ZVU. In totaal worden meer dan tweehonderd cursussen aangebo den. De talencursussen zijn het popu lairst, maar er is ook veel belang stelling voor fotografie, schilderen en aquarelleren, koken en cursus sen op het gebied van mens en maatschappij. Iedereen kan zich vanaf nu aan melden voor de cursussen van de ZVU. Een vooropleiding is niet no dig. Voor meer informatie en online aan melden: kijk op www.volksuniversi- teitzeeland.nl. door Lilian Dominicus texel - Onderzoekers houden van af begin september met camera's 24 uur per dag mosselbanken en zandplaten in de Waddenzee in de gaten. Volgende week woensdag wordt in de westelijke Waddenzee, ten noordoosten van het eiland Texel, de eerste camerapaal van het her stelproject Mosselwad geplaatst. In de loop van dit jaar volgen nog twee camerapalen. De camerapaal is tien meter hoog, de camera kan 360 graden draaien en houdt rekening met lokale con dities. Bij laag water registreert de paal vorm en patronen van de mosselbank en het foerageerge- drag van vogels. Bij hoogwater re gistreert de camera de golven en de stroming over de bank. Het sys teem is voorzien van infra- rood-lampen en kan ook 's nachts vogelopnames maken. De paal is vanaf de kant te besturen. Een se lectie van de beelden is te zien via www.mosselwad.nl. De resultaten van het onderzoek worden in 2015 gepresenteerd. Mosselwad is een project in het ka der van het Waddenfonds dat loopt van 2009 tot 2015. Het be oogt het herstel van mosselbanken in de Waddenzee te bevorderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27