M Angst voor hagel 261 zeeland Een andere koers voor de Westerschelde Theaters minder in trek te gast De zware onweersbuien waren een forse tegenvaller voor de toerist en de fruitboer. De hagel kan in een klap de oogst vernietigen. En de toerist? Die wil wel naar huis. Zeeuwse Bibliotheek en Scoop Bijeenkomst over moeten fuseren van de provincie openbaar vervoer woensdag 24 augustus 2011 door Leendert van Melle et de alternatieven voot ontpolderen van de Hedwigepolder heeft het kabinet ge hoor gegeven aan het bezwaar van de Tweede kamer en van de mees te gemeentes en Provinciale Staten in Zeeland tegen onvrijwillige ont- poldering in Zeeland. Dat is ver heugend. Toch zijn er kritisdie kanttekenin gen te maken bij het rapport van Deltares 'Natuurherstel in de Wes terschelde' waar de Bleker-alterna- tieven op gebaseerd zijn. De alternatieven van Deltares vol doen aan de Europese Habitatlicht lijn. Het rapport is door derden hierop getoetst. Het verwijt van politici en ande ren dat er een verdrag met Vlaan deren ligt is natuurlijk juist, maar het verdrag kent een wijzigings clausule. Bleker kan alleen in over leg met Vlaanderen deze alternatie ven realiseren. Procesherstel is een belangrijk be grip in het Deltares-rapport. Het Schelde-estuarium wordt geken merkt door de dynamiek en sa menhang van fysische, chemische en ecologische processen. Door de verdiepingen is deze dyna miek verstoord en gaat vooral het zogenaamde laagdynamische inter- getijdengebied achteruit en juist dat gebied is biologisch en ecolo gisch van grote waarde. Het is de kraamkamer voor vissen en garna len. Door strategisch baggeren kan men de bodem van de Wester schelde als het ware sturen. Met succes storten sinds 2010 bagge raars voor natuur, zoals het wel ge noemd wordt, door baggerspecie te storten aan de plaatranden waar het nodig is. De eerste berichten van Rijkswa terstaat hierover zijn positief Met spanning wacht iedereen op de evaluaties volgend jaar. Men ver wacht binnen een paar jaar 100 hectare natuurverbetering te reali seren. Natuurherstel door slim te baggeren is in volle gang. Vreemd dat het Deltares-rapport dit niet noemt. Deltares meldt dat ontpolderen een bijdrage levert aan procesher stel wat echter in strijd is met een eerder standpunt van Deltares. Tijdens een hoorzitting van de Tweede kamer in 2009 presenteer- MIDDELBURG - Bij de theaters in Middelburg en Goes is de voorver koop van het aantal kaarten sterk gedaald in vergelijking met vorig seizoen. In Terneuzen is de belang stelling echter vergelijkbaar met vo rig jaar. Landelijk blijkt een teruggang van gemiddeld 14 procent. Dat wordt toegeschreven aan de verhoging van de btw. Volgens directeur Frans Lievens - die erop wijst dat veel mensen ook later bestellen dan voorheen - volgen Middelburg CODE ORANJE de de stichting De Levende Delta een studie van Deltares met de hoofdconclusie dat het effect van ontpolderen van de Hedwigepol der op.den duur negatief zal kun nen zijn. Dat was in strijd met het Nijp- els-rapport, waardoor Gerda Ver burg een nieuw rapport liet schrij ven, dat concludeerde dat het ef fect van ontpolderen van de Hedwigepolder zo klein is dat het geen argument voor of tegen ont polderen is. Een mooi compromis voor toen. Voor nu moetèn we vaststellen dat een inham, gevormd door ontpol- dering, meer verzilting zal geven en na een aantal jaren zal verlan- den met vervuild slib tot een Saef- tinge- of Zwinachtig gebiedje. Een peperduur vogelgebied, waar Vogelbescherming Nederland blij mee zal zijn, maar dat niets met procesherstel in de Westerschelde te maken heeft. Een verrassend positief gedeelte in het Deltares-rapport betreft de ideeën over het verminderen van de getijslag (het verschil in water stand bij hoog- en laagwater) bo ven Hansweert en verder de Schel de op. Door de verdiepingen heeft de Westerschelde minder weerstand en dringt de zee steeds verder de Schelde op, waardoor de kans op overstromen in Vlaanderen heel veel groter is dan in Nederland. Door verondiepen en versmallen van geulen kan de getijslag vermin deren en waarschijnlijk zal daar mee ook proces- en natuurherstel van het estuarium mogelijk zijn. Daar is nog veel onderzoek voor nodig en het is een lange termijn project met uiteraard onzekerhe den. Er ligt hier een kans voor Vlaande ren en Nederland om met een nieuwe ontwikkelingsschets een uniek project op te starten, waar door het hoogwater in het oosten van de Westerschelde en verder de Schelde op minder zal stijgen. De uitgestelde stormvloedkering bij Antwerpen zou dan verder uit gesteld of zelfs afgesteld kunnen worden. (Leenden van Melle is bestuurslid van de Stichting Red onze Polders) door Edith Ramakers Anti-hagelkanonnen klin ken deze ochtend op een aantal plaatsen in Zee land. Het weerbericht meldt dat er kans op hagel bestaat en hagelste nen zijn een ramp voor de ffuit- boeren. De appels en peren wor den beschermd door de knallende anti-hagelkanonnen. Maar niet elke fruitboer koopt zo'n anti-hagelkanon. Rinus van 't Westeinde zou wel willen, maar de prijs is hoog. „40.000 euro is veel geld. Ik ben er wel over aan het nadenken. Maar ik heb op drie verschillende plaatsen fruit; in Nis- se, 's Gravenpolder en Hoedekens- kerke, totaal 22 hectaren. En dan moet het wel heel vreemd zijn als de hele oogst in een keer verpest wordt. Meestal zijn de hagelbuien erg lokaal. En dan moet je ook nog een vergunning voor zo'n kanon krijgen." Een knal klinkt bij de bu ren, maar dat is een schot om de vogels op de akker te verschrikken. Hagelkanonnen klinken fermer en de geluidsgolven reiken tot zo'n 10 kilometer hoogte. „)e moet met zo'n anti-hagelkanon in de bui schieten." Het doel is om de hagel te versplinteren tot kleinere kor rels of regen, waardoor de hagel de oogst niet meer kan verpesten. Van 't Westeinde zegt: „Ik ben 't goed beu. We hebben genoeg re gen gehad en als het oogsttijd is dan wil je een zonnetje. Dat is zo- veel leuker voor de plukkers en het is gemakkelijker om fruit te plukken als het droog is. Nat fruit is kwetsbaar." De oogst moet het hoogtepunt van een seizoen zijn, maar voordat het zover is, heeft hij slapeloze nachten gehad. „Ik ben er 's nachts uitgegaan om te kijken wat het weer allemaal deed. Eén hagel bui en het fruit is alleen nog maar geschikt voor de appelmoes. Kijk, en als je nu een anti-hagelkanon hebt, dan verklein je de kans dat de oogst kan mislukken." Soms is het onweer zo hevig dat er geen kanon tegen bestand is. Dat was vorige week nog, toen in de omgeving van Hasselt een nood weer uitbrak en festivalgangers van Pukkelpop erdoor werden ver rast, met vier doden en veel ge wonden als triest resultaat. Het is ook hét fruitgebied van België. Het fruit was zo ernstig beschadigd door de hagelstenen dat het naar 'Coroos' gebracht kon worden. Van 't Westeinde plukt de Elstar van de bomen. „Ze zijn groot en mooi rood. Hier zou ik toch 50 tot 60 cent per kilo voor moeten krij gen." In de gemeente Borsele zijn negen anti-hagelkanonnen, die van april tot oktober gebruikt kun nen worden. Rinus van 't Westeinde. „Snel de oogst voor de hagel naar binnenhalen." foto Willem Mieras asssessHEgsssa en Goes vooralsnog de landelijke trend. „Maar we doen er alles aan doen om het weer op niveau te krijgen." Terneuzen heeft volgens hem niet te maken met een terug gang, vooral dankzij de verbreding van de programmering. Lievens nam onlangs de theaters in Middelburg en Goes over. De landelijke ontwikkelingen ziet Lie vens als een bewijs dat 'innige sa menwerkingen' in de theaterwe reld noodzakelijk zijn. „De wal keert het schip nu keihard." MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek en welzij ns- en onderzoeks instituut Scoop moeten fuseren. Dat vindt het provinciebestuur. De twee organisaties hadden al plannen om te gaan samenwonen in het pand van de bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middel burg. Uit een verslag van overleg tussen de bibliotheek en gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) blijkt dat het provinciebestuur vindt dat samen werken en samenwonen alleen niet genoeg is. „De heer De Reu geeft aan dat het komen tot één or ganisatie het perspectief betreft waar naar toe gewerkt moet wor den", vermeldt het verslag. De pro vincie kan dat bepalen omdat die voor een groot deel het werk van de twee organisaties bekostigt. Gedeputeerde De Reu en Ton Brandenbarg, de directeur van de Zeeuwse Bibliotheek, hebben vol gens dat verslag afgesproken om het in correspondentie niet over 'fusie', maar over een onderzoek naar fusie te hebben. Desgevraagd zegt Brandenbarg nu dat er wat de bibliotheek betreft van fusie geen sprake is. „Dat is nooit aan de orde geweest." Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek moeten, net als alle andere grote, door de provincie bekostigde orga nisaties, fors bezuinigen. Beide in stellingen moeten over drie jaar met 20 procent minder geld toeko- GOES - De Statenfractie van de PvdA houdt op 3 september een themabijeenkomst over het open baar vervoer in Zeeland. De aanleiding voor de bijeen komst is het feit dat de concessies voor het openbaar vervoer in Zee land volgend jaar aflopen. Er kun nen dan in het contract nieuwe ei sen worden gesteld aan het (bus)vervoer. De PvdA wil in sep tember een visie op het openbaar vervoer in Zeeland opstellen. Ko van Schaik, PvdA-wethouder in Terneuzen, houdt een inleiding, daarna volgt een discussie onder leiding van Statenlid Piet Hame link. De bijeenkomst begint om 11.00 uur in hotel Terminus in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26