zeeland 125 kaartje van een wildvreemde OdyZee bereikt plafond 20% SALE TREK farm's KORTING SUMMER 'Hello, I'm so happy I could I'ts cold here, -33, and we send you this postcard. I hope have 35 centimeters snow, you like it! Happy postcrossing.' Warm greetings! Jongeren in Renesse gepakt met vals geld Vleermuizen leren kennen en zoeken Restaurant Katseveer nadert voltooiing Ruil nu uw huidige woning in! Kopen zonder risico Koudekerkseweg 51 VlissingenTekO118 -412544 woensdag 24 augustus 2011 W jjj Irek, Polen 1*1 John, Canada door Rob Paardekam KLOETINGE - Het OdyZee in Kloe- tinge groeit als kool. De school voor speciaal onderwijs aan kinde ren met gedrags- en/of psychiatri sche problemen telt al 220 leerlin gen. „Meer leerlingen kunnen er echt niet komen", zegt directeur Tonia de Groene. Gisteren konden de leerlingen voor de eerste keer terecht in het splinternieuwe schoolgebouw, dat is gevestigd op het terrein van Emergis. De afgelopen jaren wer den steeds noodunits geplaatst om het groeiend aantal leerlingen op te vangen. De Groene: „Dat was geen fijne situatie. Het was er óf heel warm óf heel koud en waren de lokalen erg gehorig." Daar is in het nieuwe gebouw in het geheel geen sprake meer van. Het is de eerste school in Nederland die is gebouwd volgens het principe 'pas sief bouwen'. Daarbij wordt opti maal gebruik gemaakt van de zon. In de winter wordt zoveel moge lijk gratis zonnewarmte opgevan gen, terwijl in de warme maanden ongewenste opwarming zoveel mo gelijk wordt voorkomen. „Deze bouwmethode is wel wat duurder, zegt De Groene. „Maar dat geld verdienen we terug doordat we minder stookkosten hebben." In de school volgen 220 leerlingen onderwijs. Ze zijn tussen de 6 en 18 jaar oud, want op het OdyZee wordt zowel basis- als voortgezet onderwijs gegeven. Het overgrote deel van de leerlingen heeft autis me. Het gebouw is helemaal op hen ingericht. 'Prikkelarm', noemt de directeur dat. „Het is belangrijk dat de kinderen zo weinig moge lijk worden afgeleid." De school telde zo'n vier jaar gele den nog maar dertig leerlingen. De groei komt mede door het feit dat autisme tegenwoordig sneller wordt herkend en dat ouders er eerder voor kiezen om hun autisti sche kind naar het speciale onder wijs te sturen. OdyZee heeft dit jaar het maximum echt bereikt. „Een nog grotere school is niet meer in het belang van de leerlin gen", vindt De Groene. „We wil len geen fabriek worden." Initiator: arcus Verkoop: FF^l DINGEMAN! U II MAKELAA www.arcusprojectontwikkeling.nl 0118 - 650 575 RENESSE uit de initialen van je eigen land en een cijfercode. Als de geadresseerde de kaart ontvangt, registreert hij de ze met de bijbehorende ID. Daarna is de weg vrij om weer een nieuw adres aan te vragen. Op deze wijze heeft Jetske Wijkei duizenden kaarten gekregen en ver zonden. En allemaal worden ze be waard, schoendozen vol. De websi te bevat ook een forum waar post- crossers met elkaar kunnen praten. Zo ontstaan vriendschappen, zoals die tussen Jetske en binnenhuisar- chitecte Valerie Rouillon uit het Franse Clermont-Ferrand, die deze week op bezoek was in Zeeland. Postcrossers ontmoeten elkaar ook op meetings. „Volgende maand ga ik naar Liechtenstein in Zwitser land voor een meeting. Als ik wil, kan ik overal ter wereld logeren bij postcrossers", lacht Jetske. Wat er nu zo leuk aan is? „Interact ion", zegt Valerie. Jetske knikt. Het sociale contact dat erdoor ontstaat, dat is de charme. Soms ontstaan er zelfs romances. Jetske kent een stel - zij uit Australië, hij uit Finland - waarbij het zelfs op een trouwerij uitliep. Maar natuurlijk zijn de kaar ten zelf ook leuk. Jetske kan vooral heel blij worden van haar favoriete kaarten: die over kaas gaan. „Neder landse kaas, Franse kaas, maakt niet uit. Ik ben gek op kaas!" GOES IVN-afdeling De Zeeuwse Delta houdt dinsdagavond 30 augustus een cursus over vleermuizen en aansluitend een excursie. De cur sus wordt gehouden in het MEC in de Hollandse Hoeve in Goes en be gint om 20.30 uur. Naderhand gaan de deelnemers met de batdetector op pad. Deelname kost 5 euro. Op gave: ivn@zeelandnet.nl. en Valerie Rouillon uit het Franse Clermont-Ferrand met een piepklein deel van de oogst. Ifl nHHHIilff wm 'ill 'HUllI1 mm »WI ll,' III 'IIi Vier jongeren tussen 20 en 23 jaar uit Rotterdam zijn aangehouden omdat ze betaalden met twee valse briefjes van vijftig euro. Twee jongens liepen zaterdag te gen de lamp. De derde werd zon dag aangehouden en de vierde is dinsdag aangehouden. WILHELMINADORP foto Willem Mieras Restaurant Katseveer in Wilhelmi- nadorp nadert de voltooiing van de herbouw. Burgemeester René Verhulst heropent het historische pand bij de Zandkreekdam donder dag 8 september. Zondag 4 september werken Jessi ca en Rutger voor het laatst op hun tijdelijke plek: het Veerhuis te Wolphaartsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25