Ongelukje? Zo help je je kind gezondheid 117 De dokter moet op zijn tijd letten huisarts woensdag 24 augustus 2011 Wat doe je als je kind van het klirrn rek valt? Of als het zich verslikt? Met deze zes tips bij kinderongeluk ken kun je je kind al een stuk beter helpen. door Mandy Pijl Veel ongelukken met kinderen gebeu ren thuis. Vaak weten ouders dan niet wat ze moeten doen. Dat zegt Georgine Aalpol, voormalig ver pleegkundige en trainer in kinder-EHBO. „Ouders zijn bang dat ze iets verkeerd doen. Ze weten weinig van EHBO en hebben het gevoel dat ze een diagnose moeten stellen en het probleem moeten oplossen." Volgens Aalpol is het veel belangrijker er voor te zorgen dat een situatie niet erger wordt. „Dat je je kind in een stabiele zijlig ging kunt leggen als het moeilijk ademt. Of dat je de Heimlichgreep toepast als het zich verslikt." Het liefst zag Aalpol daarom dat alle ouders elk jaar een cursus kinder-EHBO volgden, voor de veiligheid van hun kinderen en voor hun eigen zelfvertrouwen. „Ze hoeven echt niet allerlei certificaten te halen, maar het is goed te weten dat voor kinderen een aantal dingen echt anders zijn dan voor vol wassenen." Een kind is geen minivolwassene, legt ze uit. „Je kunt niet zeggen: mijn kind is twee keer zo klein als ik, dus ik deel alles door twee. Tussen kinderen en volwassenen zijn nu eenmaal anatomische verschillen, waar door je bij bepaalde symptomen alerter moet zijn. Een kind heeft bijvoorbeeld min der bloed dan een volwassene, waardoor bloedverlies gevaarlijker kan zijn." 1. Veiligheid voor alles Alleen als je zelf veilig bent, kun je hulp ver lenen. Is je kind midden op straat gevallen? Zorg er dan eerst voor dat de situatie veilig genoeg is om te kunnen helpen. Regel het verkeer terwijl een ander bij je kind is of be ter: laat een ander het verkeer regelen. 2. Kind gevallen? Laat het liggen! Natuurlijk pak je je kind het liefst meteen op als het valt. Maar om erger letsel te voor komen kun je het beter eerst laten liggen. Ga ernaast zitten en kijk eerst hoe het er mee gaat. Kan je kind zelf opstaan? Dan Een kind troosten is goed, nog beter is het als de ouders enige EHBO-kennis hebben. heeft het dus geen beenbreuken en kun je het overeind laten komen. Is het kind van een grote hoogte gevallen of wil het niet op staan omdat het om een andere reden on prettig is: laten liggen. 3. Kind ondersteboven? Niet doen! Voor je het weet, verslikt hij zich. Nooit doen: je kind ondersteboven houden en op de rug slaan. „Zeker bij baby's is dat levensgevaarlijk", waarschuwt Georgine Aal pol. „Het kan leiden tot ernstig hersenletsel. Wel doen: het kind vijf keer hard tussen de schouderbladen slaan. Help dat niet? Tijd voor de Heimlichgreep. Sla je armen rond de borstkas, plaats je vuist met je duim in je hand tussen navel en onderkant borstbeen, 'Voor kinderen is een aantal dingen echt anders dan voor volwassenen' omvat die vuist met de andere hand en tjrek je handen met een ruk schuin omhoog naar je toe. Herhaal dit totdat je kind weer gaat hoesten. 4. Koortsstuipen vaak onschuldig Het ziet er heel naar uit: je kind rolt met de ogen en hangt slap in je armen; het is net alsof het een epileptische aanval heeft. Maar de kans is groot dat het koortsstuipen zijn, en die zien er ernstiger uit dan ze zijn. „Veel ouders denken op zo'n moment dat hun kind doodgaat en bellen in paniek 112. Om zeker-te weten dat het niks ernstigs is, is dat prima. Maar het is ook goed om te weten dat een koortsstuip vaak onschuldig is", zegt Georgine Aalpol. „Met die kennis kun je misschien rustiger blijven." 5. Verband up-to-date? Heb je een verbandtrommel in huis? Heel goed! Maar is de inhoud ook up-to-date? Gaasjes waarvan de houdbaarheidsdatum is verlopen, zijn niet meteen onbruikbaar. Wel bestaat de kans dat ze niet meer steriel foto Getty Images zijn. Check de inhoud daarom regelmatig. Kijk ook of de inhoud op kinderen is afge stemd. Georgine Aalpol: „Er zijn speciale rol letjes verband voor kinderen. Die zijn kor ter, waardoor je het verband makkelijker om een kinderbeen of -arm wikkelt." 6. Oubollig, maar waar Voorkomen is beter dan genezen. Dus be waar schoonmaakmiddelen buiten het be reik van kinderen, plaats traphekjes, zorg dat je een gifwijzer in huis hebt en zet een kop hete thee niet op tafel. „Sommige men sen zeggen wel eens dat kleine kinderen maar moeten leren dat thee of koffie heet is", zegt Georgine Aalpol. „Maar die verant woordelijk kun je niet bij ze neerleggen. Wij zijn ons bewust van gevaren, kinderen vaak niet." Meer informatie op www.ice-care.nl reageren? gezondheid@wegener.nl mbt door Paul van Dijk Ze was keurig op tijd voor haar af spraak bij de dokter. Na bijna twee uur wachten vond Elaine Farstad het welletjes. Waarom niet gewoon een rekening sturen, dacht ze. Als IT-specialist kost ze zelf 50 dollar per uur en 'If you waste my time, you buy my time'. U gelooft het niet: de arts van me vrouw Farstad maakte keurig 100 dollar over op haar rekening. De website CNN Health noemt het voor beeld van deze Amerikaanse om aan te ge ven dat er veranderingen op komst zijn als het gaat om wachttijden bij de dokter. Huis arts Timothy Makia uit de staat New York keert 5 dollar uit als zijn patiënten langer dan een kwartier moeten wachten. Een an dere dokter overhandigt zijn patiënten na een langere wachttijd een stuk handge maakte zeep of fles lotion als genoegdoe ning. Het lijkt vergezocht, maar dat is het niet Ik ben nog steeds onder de indruk hoe gela ten mensen accepteren dat ze in een zieken huis soms als 'oud vuil' worden behandeld. Een accountant uit mijn praktijk, die op al le niveaus correctheid eist van zijn eigen werknemers als het gaat om klantbejege ning, liet zich zonder morren in het zieken huis als een klein jongetje behandelen. Drie kwartier wachten op een hard bankje zonder enige uitleg of verontschuldiging. De dokter kan het zich nog steeds permitte ren. Deze houding is onderdeel van de nog vaak heersende cultuur dat dokters patiën ten geen gelijkwaardige rol toekennen, an ders zouden ze mensen niet zo onbeleefd behandelen. Het getuigt van een arrogante instelling ten opzichte van de patiënt De dokter heeft het druk en de patiënt heeft zijn tijdverlies gewoon te accepteren. De af hankelijkheid van de patiënt wordt mis bruikt om zich te onttrekken aan de vige rende regels van fatsoen. Het onbehoorlijk wachten past in dit patroon. Natuurlijk heb ben dokters allerlei zwaarwichtige excuses over 'spoedgevallen', 'bloedende wonden' en 'patiënten die extra aandacht vragen'. Het zijn vaak smoesjes om een slechte plan ning goed te praten. Een dokter kan net zo goed als een notaris of een bankemployee rekening houden met het uitlopen van een gesprek of een onverwachte situatie tussen door. Ongegeneerde wachttijden getuigen van minachting voor de patiënt. Zelf probeer ik mijn spreekuren ruim te plannen, maar ik merk hoe verleidelijk het is mee te gaan in de traditie van de dokter die alles kan maken. Ook mijn spreekuur loopt wel eens uit en zonder dat ik het in de gaten heb, vind ik het vanzelfsprekend dat mensen soms een half uur zitten te wachten. Natuurlijk excuseer ik me wel, maar als ik per consult meer tijd had inge pland, had de leraar op school gewoon op tijd zijn les kunnen beginnen en had de ga leriehouder zijn winkel minder lang hoe ven te sluiten. De nonchalante planning van dokters kost de samenleving per jaar tienduizenden ge miste arbeidsuren en daarmee miljoenen euro's. Misschien is het een ideetje voor mi nister Schipper. Kortere wachttijden bij de dokter, een hogere arbeidsproductie voor de samenleving. Opvallend is dat in privéklinieken de arro gantie van het wachten zonder veront schuldiging veel minder voorkomt. Men sen uit mijn praktijk vertellen niet zelden hoe keurig en correct ze behandeld werden in een privésetting. Blijkbaar initieert geld, de commercie, een nettere patiëntbejege ning. Laten we er positief over zijn en het be richt van CNN zien als een prikkel voor de gezondheidszorg om zuinig om te gaan met eikaars tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17