Bank beknibbelt op personeel gebmTakt economie13 van 'slaven' iphone 4' kwart van varkensboeren stopt CRISIS Wereldwijd inkrimpingen van werknemersbestand Windmolen in de dop Apple komt Landbouworganisatie verwacht dat met goedkopere Chemie-Pack is failliet verklaard woensdag 24 augustus 2011 AMSTERDAM - De internationale kledingketen Zara, met onder meer een filiaal in Rotterdam en Antwerpen, laat naaisters in erbar melijke omstandigheden werken. Het Braziliaanse ministerie van Ar beid spreekt van 'slavernijachtige' arbeid. Sinds kort bestaat in Brazilië een speciale dienst die wantoestanden in ateliers moet aanpakken. Veel werkers in naaiateliers worden ille gaal het land binnengesmokkeld. Bij twee ateliers in Sao Paolo waar de inspecteurs in juli binnenvie len, bleken de naaisters in mens onterende omstandigheden te wer ken. Van de vijftien niet-geregis- treerde arbeiders die er werden aangetroffen, kwamen er veertien uit Bolivia. Eén van de naaisters was een veertienjarig meisje. Volgens de webkrant Reporter Bra- sil werden de werknemers ge dwongen zestien uur per dag te werken en hadden de ateliers geen vensters. Het salaris varieerde van 274 tot 460 real (117 tot 197 euro), terwijl het wettelijk minimum maandloon 545 real (234 euro) is. Volgens Inditex, het moederbe drijf van Zara, was toeleverancier AHA Indoestria e Comercio de Roupas verantwoordelijk voor het inschakelen van de ateliers. De Braziliaanse autoriteiten ne men daar geen genoegen mee en houden Inditex verantwoordelijk voor 48 schendingen van de ar beidswetgeving. Dat besluit kan op instemming rekenen van orga nisaties die zich inzetten voor goe de arbeidsomstandigheden in de textielindustrie. MARKTBERICHT Aardappelen (droog uit de schuur): Frites geschikt 40 mm opw; export 40 mm opw; 35/40 mm opw. Zaaiuien: Afland €4,50-€6,oo. Granen, zaden en Peulvruchten: Tarwe Maal €190,00; Tarwe Voer €182,50; Voergerst €180,00. Nieuwe oogst: (Per ton): Weide/dijkhooi €200,00; Veldbeemd 150,oo-€ 155,00; Engels Raaigras hooi €ip,oo-€i6o,oo; Rood-Rietzwenk i30,oo-€i50,oo; Tarwestro (los afland) 60,oo-€ 70,00, (grote balen) €105,00; Gerstestro (grote balen) €100,00. De schuldencrisis in de euro zone, de schuldenlast in de VS, slechte aandelenmark ten en strengere internatio nale regels dwingen banken te snijden in de kosten. De ene na de andere bank kondigt forse sa neringen van het perso neelsbestand aan. Giste ren was het de beurt aan het Zwit serse bankconcern UBS dat 3500 banen gaat schrappen om kosten te besparen. Nu heeft de bank we reldwijd nog 65.000 mensen in dienst. De bank kampt met hoge kosten door de dure Zwitserse frank en slechte marktomstandig heden. Ook de hoge vaste salaris sen breken de bank op. UBS is de tweede Zwitserse bank die deze zomer een flinke afslan king aankondigde. Vorige maand liet Credit Suisse weten wereld wijd een streep te halen door 2000 banen, oftewel een op de vier ar beidsplaatsen. Ook deze bank heeft last van de dure frank. Niet alleen Zwitserse banken snij den in het personeelsbestand. We reldwijd hebben investeringsban ken last van de schuldencrisis in de eurozone, de schuldenlast in de Verenigde Staten en de slechte si tuatie op de aandelenmarkten. Ook de nieuwe internationale re gels die banken verplichten meer kapitaal aan te houden om beter bestand te zijn tegen schokken, dwingen hen beter op de centen te letten. Eerder kondigden de Britse con cerns HSBC, Royal Bank of Scot land en Lloyds aan duizenden ba nen te schrappen om de resultaten op te krikken. Bij Lloyds verdwij nen 15.000 banen. Tijdens de crisis heeft de bank al 40.000 banen ge schrapt. Eind juni had het concern nog 104.000 voltij dsbanen. HSBC wil mogelijk meer dan 10.000 banen wereldwijd schrap pen, zo werd eind vorige maand bekend. RBS, die er sinds de uit braak van de financiële crisis meer dan 27.000 heeft geschrapt, kondig de eerder deze maand aan dat mo gelijk nog 2000 banen verdwijnen. Ook in Nederland hebben diverse banken een inkrimping aangekon digd. ABN Amro wil tot 2014 enke le honderden banen per jaar schrappen, werd in mei bekend. Fi nancieel topman ]an van Rutte be nadrukte toen wel dat dit via na tuurlijk verloop gaat. Rabobank liet in juli weten in de periode 2012-2013 ruim 1200 banen te schrappen. Ook deze bank wil dit zoveel mogelijk via natuurlijk ver loop opvangen, maar sluit gedwon gen ontslagen niet uit. Aegon Bank in Nederland kondigde in ja nuari van dit jaar een reorganisatie aan, waarbij 80 banen verdwijnen. ROSTOCK - Een 45 meter lange buis wordt in de haven van Rostock op een schip geladen. De pij pen met een diameter van 4,7 meter en een ge wicht van 260 ton worden verscheept naar Lon don Arrayeen windmolenpark in aanbouw dat in de riviermonding van de Theems komt te liggen. De maker van de buis, EEW Special Pipe Con structions, levert de 177 masten waarop de gon dels komen te staan. De grootste buizen zijn 100 meter lang, 7 meter in doorsnee en wegen 900 ton. London Array wordt het grootste windmolen park ter wereld. foto Bernd W üstneck/EPA HONGKONG - De Amerikaanse elek- tronicaproducent Apple brengt binnen enkele weken een goedko pere versie van de iPhone 4 op de markt. Dat berichtte persbureau Reuters gisteren op basis van ano nieme bronnen. De nieuwe versie zou goedkoper zijn, omdat hij slechts 8 gigabyte geheugen heeft in plaats van 16 of 32 gigabyte. Ap ple wilde geen commentaar geven op het bericht. Ook zou Apple eind september de nieuwe iPhone 5 lanceren. De nieuwe telefoon zou erg lijken op de iPhone 4, maar beschikken over een groter touchscreen, een betere antenne en een 8-megapixel camera. DEN HAAG - LTO Nederland vreest een grote sanering in de varkens sector. De landbouworganisatie verwacht dat een kwart van de var kensboeren stopt. Deze groep heeft nog geen cent geïnvesteerd in nieuwe apparatuur om de am- moniak-uitstoot op 1 januari 2013 met de helft terug te kunnen brengen. Voldoen ze straks niet aan de nieuwe richtlijnen, dan overtreden ze de wet en dreigt slui ting. „20, misschien wel 25 procent zou hierdoor kunnen verdwij nen", aldus Annechien ten Have, voorzitter van de vakgroep var kenshouderij van LTO. Momenteel zijn er nog zo'n 9000 varkenshouderijen in Nederland. De provincie Overijssel, bijvoor beeld, herbergt er daarvan 2100, Gelderland 1900. Als het zwarte scenario zou uitkomen, dan zullen circa 500 stuks per provincie het veld ruimen. „De sector staat er slecht voor", be aamt Albert Jan Maat, voorzitter van LTO Nederland. „Oorzaak is het productiesysteem, van meste- rij tot supermarkt. Dat is ziek. In ons land wordt duurzame produc tie gepropageerd, maar door het zeer grote aanbod van varkens vlees - mede door import vanuit Duitsland - en de bekende kilo knallers houden onze varkensboe ren geen geld over voor de brood nodige investeringen." Veel varkenshouders zijn diep in het rood beland. Omdat de voer- prijzen in enkele maanden tijd met een kwart zijn gestegen, draait bijna geen bedrijf meer quit te. „De meesten moeten interen op de reserves, als ze die al heb ben", zegt Ten Have. Dit betekent meteen dat de investeringen vol gend jaar nog veel minder op te brengen zijn. LTO is druk in gesprek met politi ci, slachterijen, supermarkten en dierenbescherming om betere af spraken te maken over de verdien sten van varkensboeren. BREDA - De rechtbank in Breda heeft gisteren het faillissement van Chemie-Pack uitgesproken en een curator benoemd. Het bedrijf vroeg het faillissement zelf aan. Verschillende overheden verkeren in onzekerheid over hun kans om de kosten te claimen van de grote brand in januari, die het bedrijf te gronde richtte. Het is onduidelijk hoeveel mensen hun baan verlie zen. De totale schade van de brand is geraamd op ruim 40 mil joen euro. De verzekering dekt er volgens onbevestigde berichten maar een fractie van. Bovendien wil de verzekering nog niet uitke ren omdat er nog onderzoeken lo pen naar de toedracht en de be strijding van de brand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13