io libië De vrienden van Kaddafi 'De dolle hond van het Midden-Oosten', noemde de Amerikaanse president Ronald Reagan de Libische leider Kaddafi. Reagan wierp in 1986 bommen op Tripoli en Benghazi, maar alleen internationale sancties brachten Kaddafi terug op het westerse pad. Hij beloofde af te zien van de productie van massa vernietigingswapens en gaf slachtoffers van de aanslag boven Lockerbie een schadevergoeding. En zo kreeg Kaddafi weer vriendjés onder de westerse leiders. Toen de opstand van de Libiërs tegen hun dictator leek te gaan lukken, trokken de 'vrienden' echter snel weer de handen van hem af woensdag 24 augustus 2011 miMBBS^s^^ss^^^s^^smsesssamsgs^sassmasemKimiiiifmmmum minimi ii iiaitiMiifcjaiiiiMaaiBBaaffiidaaftaiiiiftafcfc^^ door Eelco van der Linden Kaddafi dead or ali ve?' Italië kiest voor 'dead', uit angst voor vernederende onthullingen van 'de Kolonel', bijna veertig jaar een intieme huis vriend. Ondertussen probeert Ro me de oude bevoorrechte positie in Libië te heroveren met een op merkelijk charmeofFensief „Laten we de Italiaanse belangen redden", zegt een van de mannen in ouderwets jacquet in de car toon van begenadigd politiek teke naar Massimo Bucchi. Een ander antwoordt: „We sturen een delega tie om de handen te kussen van de rebellen." Italië blijft achtervolgd worden door zijn verleden, waarin Muam- mar Kaddafi kon rekenen op eeu wige vriendschap van Rome. Het verst ging premier Silvio Berlusco ni, die vorig jaar de hand kuste van Kaddafi bij de ratificatie van een verdrag dat oud koloniaal zeer moest doen vergeten. Berlusconi noemde het 'vriend schapsverdrag' tussen Libië en zijn grootste buitenlandse investeerder 'mijn diplomatieke meesterwerk'. De kolonel kreeg infrastructuur, wapens en helikopters ter waarde van 5 miljard euro toegezegd; voor Italië waren er contracten en hulp bij het tegenhouden van boot vluchtelingen. Het uitbreken van de Libische oor log legde de Italiaanse diplomatie het zwijgen op en Berlusconi een ongemakkelijk 'low profile'. De premier, die Kaddafi aanvankelijk 'niet wilde storen', werd gedwon gen tot pijnlijke pirouettes, hele maal toen Italië toch besloot deel te nemen aan de Navo-operaties en de idylle echt ten einde kwam. En nu? Deze week vielen de lei ders van de anti-Kaddafi-coalitie over elkaar heen met verklaringen over Libië en daar was plots ook weer Berlusconi, die zich schaarde aan de zijde van de rebellen, en hun Nationale Overgangsraad prees om hun 'gevechten voor een nieuw en democratisch Libië'. Re- bellenvoorman Mahmoud Jibril zou volgens Italiaanse diplomatie ke bronnen deze week zelfs als eer ste Rome aandoen en niet Parijs ofLonden. De ommezwaai kan niet groter, maar als die lukt, is dat heel waar schijnlijk dankzij de contacten van oliemaatschappij ENI, aanwezig in Libië sinds 1959 en, met een pro ductie van een half miljoen vaten per dag (vóór dë opstand), daar de grootste buitenlandse speler. ENI heeft belangrijke concessies gekre gen en miljarden aan investerin gen gepland, maar dat is wel ge beurd dankzij de goede contacten met Kaddafi, die er op zijn beurt voor heeft gezorgd dat de Libiërs aandeelhouder werden van ENI, net als van de grootste Italiaanse bank Unicredit. ENI-baas Giuseppe Recchi is er van overtuigd dat de val van Kad dafi de Italianen de kans geeft hun marktpositie te heroveren, maar dan moeten wel al die herinnerin gen aan de kolonel snel worden uitgewist. Het idee dat hij levend wordt gevangen en zal worden be recht, is voor Italië een onaange naam vooruitzicht. De kolonel zou een boekje open kunnen doen over veertig jaar vriendschap, waar bij Berlusconi het meest heeft te vrezen. De Italiaanse premier heeft on langs gezegd dat 'Kaddafi me dood wil hebben'. Veel Italianen inter preteren dat als de angst voor het onthullen van obscure deals tus sen de twee. Het vriendschapsver drag, maar ook de deelname van Berlusconi en Kaddafi in een maat schappij die films,produceert en een arabisch satellietkanaal heeft opgezet, zou voor veel last kunnen zorgen. Berlusconi zal heimelijk hopen dat zijn voormalige vriend het leven laat in diens bunker en rekent er op dat zijn charmes en mythische verkoopkwaliteiten ook de rebel len zullen bekoren. Jibril heeft volgens Berlusconi Ita lië al 'uitbundig bedankt voor alle steun'. Als de Libiër deze week Ro me bezoekt, moet blijken hoe de relatie echt is. Wellicht ziet Italië een nieuwe handkus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10