81 buitenland Bevrijd Libië wil op eigen benen t Topvoordeel MAROKKO Arts doet aangifte tegen Kaddafi Dodental van geweld in Syrië naar 2200 Bestand Cazastrook van kracht dinsdag 23 augustus 2011 De Libische rebellen had den Kaddafi nooit kunnen verslaan zonder luchtsteun van de Navo. Maar nu wil len ze het liefst op eigen be nen verder. door onze correspondent Hans de Bruijn Het verdrijven van Muammar Kaddafi was officieel nooit het doel van de Navo-missie in Libië. Het afgelopen halfjaar be zwoeren Navo-woordvoerders bijna dagelijks dat het bondgenoot schap alleen deed wat de VN-Vei- ligheidsraad had gevraagd:, het be schermen van de Libische burger bevolking. Vanaf het begin is glas hard ontkend dat de Navo-aanval- len vooral de rebellen moesten hel pen. De werkelijkheid was anders. De Navo heeft wel degelijk gedaan wat de Veiligheidsraad juist niet wilde doen: partij kiezen voor de rebellen. Dat leidde de voorbije maanden tot steeds meer gemor in vooral de niet-Westerse internationale ge meenschap. Het hinderde zelfs een eensgezind optreden tegen Sy rië, omdat Rusland en China bang waren dat het Westen daar op nieuw zijn boekje te buiten zou gaan. De Navo ontkent officieel nog steeds dat er recentelijk een funda mentele verschuiving in de tactiek heeft plaatsgevonden zodat er ge richte luchtsteun aan de opstande lingen gegeven kon worden. Het bondgenootschap stelt nog altijd gericht te zijn op de bescherming van burgers zoals bepaald door de Veiligheidsraad. De missie was ook in de Navo niet onomstreden. Slechts een handvol lidstaten deed actief mee, onder aanvoering van Frankrijk en Groot-Brittannië. De rest beleed vooral verbaal zijn solidariteit. De operaties kostten veel geld. Lan den haakten af omdat zij het niet meer konden opbrengen. Er dreig de een pijnlijk debat over de vraag of het eind september aflopende mandaat opnieuw zou moeten worden verlengd. Hoe sneller Kad dafi zou vallen, hoe beter. De Navo-bombardementen zelf droegen ook bij aan de kritiek. El ke militaire vrachtwagen, elke ra darinstallatie, ja zelfs de Libische staatstelevisie was kennelijk een dodelijk wapen in de strijd van Kaddafi tegen zijn eigen bevol king, en mocht dus worden gebombardeerd. Er zijn 7000 doel witten uitgeschakeld, die vaak niet eens deelnamen aan de strijd, maar dat wellicht ooit eens zou den kunnen doen. Gevechtsvliegtuigen van de Navo hebben de afgelopen vijf maanden bijna 20.000 missies gevlogen, waaronder 7500 keer om luchtaan vallen tegen Kaddafi's troepen uit AMSTERDAM - De Palestijnse arts Ashraf el Hagoug gaat aangifte doen tegen Muammar Kaddafi, zo dra die in Nederland gevangen zit vanwege zijn berechting door het Internationaal Strafhof in Den Haag. Dat zei zijn advocaat Lies- beth Zegveld gisteren. El Hagoug werd met vijf Bulgaarse verpleegkundigen acht jaar in Li bië vastgehouden en gemarteld. De arts en Zegveld zullen het Openbaar Ministerie in Nederland te voeren. De laatste twee dagen hebben vliegtuigen zeker veertig doelwitten in en rond Tripoli ge raakt. De Navo beriep zich op VN-resolu- schermen. Steeds meer (Westerse) tie 1973 die stelt dat 'alle noodzake- landen kwamen tot de conclusie lijke middelen' geoorloofd zijn om dat die bevolking het best be de Libische burgerbevolking te be- schermd zou zijn als Kaddafi zou Hevige strijd rond bolwerk Kaddafi Bab al-Aziziyah ('Schitterende Poort') is de belangrijkste basis en het laatste bolwerk van Muammar Kaddafi. Het ommuurde complex heeft een omvang van twee bij drie kilometer en is strategisch gelegen aan de snelweg naar het internationale vliegveld. MIDDELLANDSE ZEE Gebouw staatstelevisie Volkscongres Oude Stad Zawiyat al-Dahmani Groene Plein Arada Fashlum G argaresh Centrale ziekenhuis TRIPOLI Ben Ashur Bab al-Aziziyah j Dieren Souk al-juma verzoeken Kaddafi strafrechtelijk te vervolgen als verantwoordelijke voor de martelingen. De folteringen werden gepleegd omdat de Libische autoriteiten El Hagoug en de verpleegkundigen ervan verdachten dat ze 450 kinde ren in Libië opzettelijk hadden geïnfecteerd met hiv. Ze werden veroordeeld tot de doodstraf, maar die werd later omgezet in levens lang. Na een diplomatiek offensief werden ze in juli 2007 vrijgelaten. infographic CRW bron CN 8-/15-daagse vlieg-/rondreizen m/ÊHÊmmÊmÊmmammmmam INCLUSIEF vliegreis verblijf vele maaltijden rondreis excursies NL-sprekende reisleiding 8-daagse rondreis KONINGSSTEDEN VAN MAROKKO v.a. 489 Vertrek: van 18 september 2011 t/m 25 maart 2012 populaire rondreis met zéér lage prijzen in september oktober' mét vele gegarandeerde vertrekdata! onder leiding van Nederlandssprekende reisleiding bezoeken we o.a. Casablanca, de hoofdstad Rabat, de oude stad Meknès, de vroegere Romeinse stad Volubilis, de historische Marokkaanse koningsstad Fès en het fascinerende Marrakech Zie www.kras.nl/74728 15-daagse rondreis HIGHLIGHTS VAN MAROKKO v.a. 799 Vertrek: van 21 oktober 2011 t/m 30 maart 2012 zeer complete rondreis met alle hoogtepunten tegen zéér scherpe prijzen! geniet van megavoordeel op 21 oktober! 100% vertrekgarantie! onder leiding van Nederlandsprekende reisleiding bezoeken we o.a. de vier koningssteden, het legendarische Casablanca, oasestad Erfoud, de kasbah van Taourirt, de Dadèskloof, het Midden-Atlasgebergte en de badplaats Essaouira Zie www.kras.nl/74727 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm M of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van "L/ Arke 0f 'jï-reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Caiamiteitenfonds. GENEVE Het dodental als gevolg van het brute optreden van leger en politie in Syrië is gestegen naar 2200. Dit heeft de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de Mensen rechten, Navi Pillay, gisteren ge zegd. Sinds enkele maanden wor den demonstranten die in veel ste den het aftreden van president Bas- har al-Assad eisen, keihard aange pakt door leger en politie. GAZA-STAD Israël en de Palestijnse beweging Harnas zijn gisteren, na vijf dagen van geweld, een bestand overeenge komen. Het Israëlische veiligheids kabinet stemde gisteren in met het bestand. De Palestijnse president Abbas besloot gisteren de gemeen teraadsverkiezingen in de Palestijn se gebieden voor de derde keer op te schorten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8