61 binnenland Nieuwe controles bij KLM De economie kan zelfs uit een tekort groeien Ophef over Rost van Tonningen PW wil af van interim-directeur van Maasstad Internationaal experiment moet wachtrijen verminderen Peuters naar de nulgroep Eijffinger dinsdag 23 augustus 2011 Mensen met laag risicoprofiel zullen al lopend worden ge- scand. Reizigers al na het boeken van een ticket ingedeeld in ver schillende risicogroepen. Geen schoenen of handbaga ge meer afgeven. SCHIPHOL - De KLM en luchthaven Schiphol doen komend jaar mee aan een internationaal experiment met de veiligheidscontroles van de toekomst. Nieuwe apparatuur kan mensen met een laag risicoprofiel al lopend controleren als ze op «amgraapii F weg zijn naar het vliegtuig. Ze hoe ven dan hun handbagage of bij voorbeeld hun schoenen niet meer af te geven om te laten scan nen. Een KLM-woordvoerster be nadrukte gisteren dat de controles voor reizigers met een verhoogd ri sicoprofiel veel zwaarder worden. De luchtvaartmaatschappij gaat de reizigers al na het boeken van de tickets indelen in verschillende risi cogroepen. Ruim voordat de reizi gers aankomen op Schiphol, schat de KLM onder meer op basis van hun persoonsgegevens, en reisbe- stemmingen in wie voor een lich tere of zwaardere controle in aan merking komen. Ook de plek waar de boeking is gedaan en eerdere be stemmingen tellen daarbij mee. „Ruim voordat mensen komen in checken, zijn al veel risico's be kend. Intelligent controleren noe men we dat", aldus de KLM. „Bij de huidige controles zoeken we met röntgenapparatuur en bo dyscanners naar gevaarlijke voor werpen", zegt Ben Swagerman, vei ligheidschefbij KLM. „We moeten op zoek naar slechte intenties." Swagerman is ook voorzitter van een veiligheidswerkgroep van lata, de internationale branchevereni ging van luchtvaartmaatschappij en. Die heeft de veiligheidscheck van de toekomst ontworpen. „We proberen op verschillende Europe se luchthavens, waaronder Schip hol, testopstellingen neer te zetten waarbij we nieuwe technieken be proeven, maar ook ervaring op doen met gedragsherkenning", zegt Swagerman. De proef wordt uitgevoerd door de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding (NCTb), Schiphol en de Koninklijke Marechaussee. Hoe ze er precies gaat uitzien - en waar ze op Schiphol wordt gehou den -, is nog niet bekend. Volgens de NCTb is er nog geen sprake van een concrete proef, omdat het on derscheiden van risicogroepen nog niet is toegestaan. ENSCHEDE - De Anne Frank Stich ting is niet geraadpleegd over de komst van Grimbert Rost van Ton ningen naar de Enschedese synago ge. De zoon van oud-NSB-promi- nent Meinoud Rost van Tonnin gen en zijn vrouw Florrie verzorgt daar vandaag een lezing over 'Kin deren en oorlog', naar aanleiding van de expositie Anne Frankeen ge schiedenis van vandaag die van 28 augustus tot en met 20 oktober in de synagoge is te zien. „We hadden het wel graag gewe ten", zegt een woordvoerder van de Anne Frank Stichting. „Dan hadden we de Stichting Synagoge Enschede kunnen wijzen op de ge voeligheden." De lezing is omstre den, ondanks het feit dat Rost van Tonningen afstand heeft genomen van de ideeën van zijn ouders. „Dit doe je gewoon niet", zegt Dick Houwaart, de in Enschede wonende, joodse publicist. Voorzit ter Frans Bakx van de Stichting Sy nagoge Enschede zegt: „We gaan niet voorbij aan de emoties van de joodse gemeenschap. We gaan pru dent om met die gevoelens. Maar we geven ook ruimte aan Rost van Tonningen. Dat was een unaniem besluit van het stichtingsbestuur." Bakx erkent dat het fout is gegaan met de communicatie. ROTTERDAM - Twee- en driejarigen kinderen zijn De groep is speciaal bedoeld voor allochtone kin- meer taal en rekenen leren, zodat zij beter ont- gisteren op de Dr. J. Woltjerschool in Rotterdam deren en kinderen van laagopgeleide ouders. Het wikkeld naar de basisschool gaan. begonnen aan hun schooljaar in de nulgroep. is de bedoeling dat de kinderen spelenderwijs foto Valerie Kuypers/ANP DEN HAAG - De interim-directeur bij het Maasstad Ziekenhuis, Peter Weeda, moet daar zo snel moge lijk weer weg. Dat vindt de PW. De aanleiding is een artikel in de Volkskrant van gisteren. Volgens de krant zou Weeda eerder elders ontslagen zijn. De PW vindt zijn benoeming als opvolger van de op gestapte directeur Paul Smits 'een onzinnige beslissing'. PW-Kamer- lid Karen Gerbrands wil dat minis ter Schippers (Volksgezondheid) het'ziekenhuis, waar 28'mensen overleden die de Klebsiellabacterie hadden, onder toezicht stelt. Landen waarmee het niet goed gaat moeten fors bezuinigen en hoge rentes betalen. Leidt dat niet tot een vicieuze cirkel? Dit is een reële vraag. Het vergt een stevige aanpak om eruit te ko men, maar het kan zeker. Bezuini gingen leiden op korte termijn al tijd tot minder groei; mogelijk tot Sylvester Eijffinger over de crisis een recessie (twee kwartalen ach tereen van negatieve groei). Dat kan gecompenseerd worden met structurele hervormingen op de lange termijn die leiden tot een kleiner overheidstekort en meer dy namiek in de economie. Dat gaat om zaken als: minder bureaucratie, minder sociale zekerheid, een ade quater belastingstelsel, een minder starre arbeidsmarkt en een hogere pensioenleeftijd. Hoe is dan de cirkel te doorbreken? Denk in termen van teller en - on der de breukstreep - de noemer. De teller staat voor uitgaven minus inkomsten (belastingen). Een te: kort wordt weergegeven in percen tage van het bbp (bruto binnen lands product). De noemer staat voor groei. Zelfs uit een tekort kun je groeien als je de juiste maatrege len neemt. Het tekort in de teller breng je omlaag met bezuinigingen op korte termijn en hervormingen op lange termijn en de noemer jaag je aan met hervormingen op de lange termijn. De cijfers verta len zich in een schuldquote als per centage van het bbp. In het Ver drag van Maastricht is een gemid delde staatsschuldquote afgespro ken van 60 procent. Daar kan een land aan voldoen als het begro tingstekort (teller) maximaal 3 pro cent is en de nominale groei (noe mer) op 5 procent staat (3 procent reële groei en 2 procent inflatie). Groei beïnvloedt dus de cijfers heel sterk. Veel groei betekent ook veel (belasting)inkomsten en dat brengt het tekort omlaag en als de groei afneemt neemt het tekort toe. 'Groei is dus heel belangrijk, maar mo menteel wel moeilijk? We zitten in een proces van afbou wen van risico's en van schulden. Eerst de banken, vervolgens de be drijven en nu zijn de huishoudens en de overheden aan de beurt. In zo'n proces is de groei altijd gema tigd. je zou kunnen zeggen dat de groei van 4 en 5 procent van een aantal jaren geleden geen echte or ganische groei was omdat de cijfers werden geflatteerd door opbouw van schulden en het aangaan van risico's. In structurele zin zullen de VS, Europa, het Verenigd Konink rijk, maar ook veel opkomende lan den, lange tijd niet meer dan 1 of 1,5 procent groei gaan halen. Dat geeft niet, als we maar groei blij ven houden. Prof. dr. Sylvester Eijffinger, hoogle raar financiële economie aan de Uni versiteit van Tilburg, beantwoordt vragen van lezers. Heeft u vragen over de crisis? schuldencrisis@wegener.nl of per post: Eijffinger, Centrale Redactie Wegener Media Postbus 36, 6500 DA Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6